Bu 5 İpucu İle Bunyonları Önleyin

Bunyonlar, bazı vakalarda bu basit ipuçları sayesinde önlenebilen, çok acı verici bir problemdir.
Bu 5 İpucu İle Bunyonları Önleyin

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Bunyonlar hem erkek hem de kadınları etkileyebilecek gerçek bir problemdir. Çok fazla acıya neden olan bir ayak çıkıntısı olarak tanımlanırlar. Bunun nedeni, ayak parmağı kemiğinin, tabanından yanal yer değiştirmesidir. Bu nedenle, eğer kolay bir şekilde hareket etmek istiyorsak, bu sorunu önlemek önemlidir.

Aşağıdaki makalede, bunları nasıl önleyeceğiniz konusunda bazı önerilerde bulunuyoruz. Yaşam tarzımızın bu problem üzerinde bir etkisi olduğunu unutmamalıyız.

Bunyonları önlemek için ipuçları

1. Çok sıkı ayakkabılar giymeyin

Hiç ayaklarınızı sıkan ya da ayak parmaklarınız için çok dar olan ayakkabılar kullandınız mı? Bunlara dikkat edin, çünkü böyle yaparak bunyonlar oluşturmak için mükemmel bir senaryo yaratıyorsunuz.

Ayakkabılarımız çok sıkı olduğu zaman, ayaklar giydikleri ayakkabıların şekline uyum sağlamak zorunda kalır. Ayak parmakları, çok rahatsız edici pozisyonlara girebilir; bükülür, en az beklediğimiz anda bir bunyon yaratabilir. Ayrıca, ayaklarımızın ağrısı ve rahatsızlığı, bize bir şeyin doğru olmadığını söyleyebilir.

Ayakkabılar uygun büyüklükte olmalıdır. Bizim için çok büyük ya da çok küçük olmamalıdır. Ayakkabılar, ayağımız için küçük olduğunda ve ayaklarımız ezilmiş hissettiğinde, problem daha da kötüleşir.

2. Yüksek topuklu konusunda dikkatli olun

Yüksek topuklu ayakkabı giydiğimizde ne olur?

Tüm vücut ağırlığının, ayak parmaklarının olduğu bölgeye düşmesi, ayak parmaklarının birbirine çarpmasına neden olur. Buna ek olarak, ayakkabılar normalde giydiğimiz boyutta olmasına rağmen, birçok topuklu, çok dar bir uca sahiptir. Bu durumda ayakkabı, en azından bu bölgede ayağımızı sıkar.

topuklu

Eğer sık bir şekilde yüksek topuklu ayakkabılar giyerseniz, bunyonla sonuçlanmanız daha olasıdır. Ancak, bunları giymeniz gerekiyorsa, çok yüksek topuklu olmayan stilleri seçmeye çalışmanızı öneririz. Ayrıca, biraz geniş olurlarsa çok daha iyidir.

3. Düz ayaklarınız varsa tabanlık kullanın

Bunyonları önlemek için üçüncü ipucu düz tabanlar içindir. Eğer bu tür ayaklara sahipseniz yürüdüğünüz zaman, bunyonların oluştuğu bölgede aşırı bir yüklenme meydana gelir. Ancak bunu engelleyen tabanlıklar var.

Tabanlıkların çok hantal ve rahatsız edici bir şey olabileceği doğrudur. Buna rağmen, bu durumdan muzdarip olursanız ayaklarınıza yardımcı olurlar ve bunyonlardan kurtulmanıza yardımcı olurlar. Bunyonlar acı vericidir, bu yüzden onlara sahip olmaktan kaçınmak en iyisidir.

4. Yalın ayak yürüyün

Bunyonlardan kaçınmak için, her zaman ayaklarınızın spor ayakkabılara ya da topuklu ayakkabılara tıkılmaması iyi bir fikirdir. Ayakların, ayakkabıların neden olduğu herhangi bir baskı ya da rahatsızlıktan kurtulmaları ve rahat hissetmeleri gerekir. Bu ayrıca sürtünen çorapları da içerir.

Bu nedenle, sahilde çıplak ayakla yürümek çok faydalıdır. Daha da önemlisi, evde sokak ayakkabılarınızla gezmemek. Yalın ayak, çoraplarla yürüyebilir ya da rahat terlik giyebiliriz.

5. Doğru ayakkabıyı seçin

Bunyonları başarılı bir şekilde önlemek istiyorsak, kaliteli ayakkabılar almak önemlidir. Esnek, hava geçiren olmalıdır ve sıkı olmamalıdırlar. Doğal malzemelerden yapılmış olanlar da daha iyidir.

terlik

Bunu dikkate alırsak, yukarıdaki ipuçlarına ek olarak, bunyonlara sahip insanların yüzdesi çok düşük olacaktır. Ya da eğer ailede bundan muzdarip birileri varsa bunyonları önleme düzeyimiz daha yüksek olmalıdır. Bazı durumlarda önleme etkili değildir.

Aynı zamanda bunyonları önlemek için bu ipuçlarının hepsi, onlara zaten sahip olanlara da yardımcı olur. Ayakkabı giymeye devam etmek zorundayız, bu yüzden bize zarar vermeyenleri seçmemiz ve bunlardan dolayı acı çekmemek için bunyonlara baskı yapmamanız en iyisidir.

Ailenizde bunyonlardan muzdarip biri var mı? Ya siz? Eğer böyle bir durum söz konusu değilse ayakkabılar söz konusu olduğunda yanlış bir şey yapıp yapmadığınızı kontrol edin, böylece hatanız varsa bunu mümkün olan en kısa zamanda düzeltin. Ayaklarınızın sağlığı tehlikede.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Castillo, J. M., Munuera, P. V, Domínguez, G., Salti, N., & Algaba, C. (2013). Prevalencia del juanete de sastre y quinto dedo adducto varo en el baile flamenco profesional. Revista Del Centro de Investigación Flamenco Telethusa.

  • Paya, C. (2001). Enfermedades transmisibles. Medwave. https://doi.org/10.5867/medwave.2001.05.3444.

  • Guzmán Robles, Ó., & Peláez Serrano, S. (2002). Tratamiento pie valgo. Acta Ortopédica Mexicana.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.