Bu 6 Yöntemle Gözlük Camlarındaki Çiziklerden Kurtulun

Gözlük camlarındaki çiziklerden kurtulmak için mucizevi bir formül olmasa da, çok çaba sarf etmeden bunlardan kurtulabilmenizi sağlayan bazı yöntemler vardır. Bu yazımızda sizler için en iyilerini listeledik.
Bu 6 Yöntemle Gözlük Camlarındaki Çiziklerden Kurtulun

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Klasik temizleme yöntemlerinizle gözlük camlarındaki çiziklerden kurtulmak çok zor olabilir. Camlar bazen değdikleri yüzeyler sebebiyle çizilirler.

Piyasada gözlük camlarının en iyi şekilde korunmasını sağlayan ürünler vardır. Fakat bunun için evinizdeki malzemeleri kullanmanız da mümkün.

Bu yazımızda, camlardaki çiziklerden kurtulmanın en iyi 6 yolunu paylaşacağız. Denemekten çekinmeyin!

Camlardaki Çiziklerden Kurtulmanın En İyi Yolları

Camların uzun süre dayanıklı kalmaları için onlara özen göstermelisiniz. Özellikle gözlük camlarının içerikleri farklıysa bu iş daha da zorlaşabilir. Bundan ötürü, çiziklerden kurtulmayı denemeden önce, temizleme malzemesinin materyal için uygun olup olmadığından emin olmalısınız.

Bazen su ve sabunla güzelce yıkayarak lekelerden kurtulabilirsiniz. Bu durumda camın malzemesi oldukça kalitelidir. Fakat eğer bu yetmiyorsa, onları yeni gibi yapabilmek için başka yöntemlere de başvurabilirsiniz.

Bu yöntemlere bir göz atın!

1. Camlardaki Çiziklerden Kurtulmak İçin Karbonat

camlardaki çiziklerden kurtulmak için karbonat

Camlardaki çiziklerden kurtulmanın en doğal yöntemlerinden biri karbonattır. Bu çevre dostu ürün gözlük camlarındaki kirleri çıkararak camların parlamasını sağlar.

Nasıl Kullanılır:

 • Biraz karbonatı bir kaseye koyun ve su ile nemlendirin.
 • Ardından nazik ve yuvarlak hareketlerle bu macun ile gözlük camını ovun.
 • Soğuk su ile durulayıp bir kumaş yardımıyla cilalayın.

2. Mobilya Cilası

Mobilya cilası içeriğinden ötürü gözlük camlarınızı mükemmel hale getirebilir. Az miktarda kullandığınız sürece çizikler için harika bir çözümdür.

Nasıl Kullanılır:

 • Bir kumaşa biraz cila dökün. Ardından bununla gözlük camını silin.
 • Parlak ve temiz olana dek nazikçe cilalayın.

3. Diş Macunu

camlardaki çiziklerden kurtulmak için diş macunu

Camlardaki çiziklerden kurtulmanın alternatif yollarından biri de diş macunu kullanmaktır. Diş macunu camın parlamasını da sağlayacağı için iz ve çiziklerden kurtulmak için iyi bir materyaldir.

Nasıl Kullanılır:

 • Öncelikle gözlük camının her iki tarafına da diş macunu sürün. Ardından güzelce yayın.
 • Sonrasında bir bez yardımıyla iki ya da üç dakika boyunca nazikçe ovun.
 • Son olarak macunu soğuk su ile durulayıp camı güzelce kurulayın.

Not: Aşındırıcı olmayacak bir diş macunu seçin. İçinde güçlü beyazlatıcı kimyasallar olmadığından emin olun.

4. Camlardaki Çiziklerden Kurtulmak İçin Araba Cilası

Araba cilası camlardaki çiziklerden kurtulmanın alternatif yöntemlerinden biridir. Mobilya cilası gibi işin püf noktası bu malzemeyi çok az miktarda kullanmaktır.

Nasıl Kullanılır:

 • Biraz araba cilasını gözlük camına uygulayın ve daireler yaparak ovun.
 • Birkaç dakikalığına cilalayın.
 • Ardından gerekiyorsa durulayın.

5. Hardal Tozu ve Sirke

camlardaki çiziklerden

Cam bakımı konusunda pek bilinmeyen bir yöntem cama hardal tozu ve beyaz sirke uygulamaktır. Bu malzemelerle camlardaki izlerden kurtulabilir ve parlamalarını sağlayabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır:

 • Toz hardal ve beyaz sirkeden bir macun oluşturun.
 • Ardından gözlük camına uygulayın. Yuvarlak hareketlerle pamuk bir kumaş yardımıyla ovun.
 • Kalıntı kalmaması için güzelce durulayın.

Not: Hardal gözlerinizi tahriş edebilir. Bu sebepten ötürü, gözlüğü tekrar takmadan evvel iyice yıkadığınızdan emin olun.

6. Kabartma Tozu

Camlardaki çiziklerden kurtulma konusunda kabartma tozu da karbonat gibi görev görür. Kabartma tozunu doğrudan lekeye uygularsanız camlar yeni gibi görünecektir.

Nasıl Kullanılır:

 • Öncelikle kabartma tozu ve su ile yoğun bir macun oluşturun.
 • Ardından gözlük camının üzerinde yuvarlak hareketlerle yayın ve durulayın.
 • Son olarak en iyi sonuçları almak için kuru ve yumuşak bir bez yardımıyla cilalayın.

Görebileceğiniz üzere yeni birini almadan evvel camlardaki çiziklerden kurtulmanın birkaç yolu vardır. Eğer bunları henüz denemediyseniz, ilginizi en çok çekeni deneyin. Bunu yaparken talimatları dikkatlice takip edin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Ayanniyi, A. A., Adepoju, F. G., Ayanniyi, R. O. & Morgan, R. E. (2010). Challenges, attitudes and practices of the spectacle wearers in a resource-limited economy. Middle East African journal of ophthalmology17(1), 83. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2880380/
 • Drake, D. (1996). Antibacterial activity of baking soda. Compendium of continuing education in dentistry17(19), 17-21. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12017929/
 • Hovis, J. K., Chou, B. R., Whitten, K., Pfriem, D. & Pilecki, N. (2014). Forward light scatter and visual acuity through scratched protective eyewear. Clinical and Experimental Optometry97(2), 140-146. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23931653/
 • Kim, I. S., Yoo, K. H., Kim, M. N., Hong, H. K., Choi, Y. S., Jo, Y. C. & Lee, J. S. (2013). The fine scratches of the spectacle frames and the allergic contact dermatitis. Annals of dermatology25(2), 152-155. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3662906/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.