Gastrit Semptomlarını Rahatlatan 7 Meyve

Gastrit semptomlarını rahatlatan bu 7 meyve ile mideniz huzur bulabilir. Elbette, sorunun daha detaylı olarak incelenmesi için doktorunuza başvurmalısınız.
Gastrit Semptomlarını Rahatlatan 7 Meyve

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Gastrit semptomlarını rahatlatan meyvelerle mideniz huzur bulabilir. Elbette, sorunun daha detaylı olarak incelenmesi için doktorunuza başvurmalısınız.

Gastrit, mide asitlerinden midenizi koruyan duvardaki enflamasyonun neden olduğu bir sindirim sistemi bozukluğudur. Ağrı, gaz ve diğer hazımsızlık semptomlarıyla birlikte karında güçlü bir yanma hissine yol açar.

Genetik kökene sahip olabilir, ancak çoğu durumda sorun kötü yeme alışkanlıkları ve H. Pylori bakterilerinin enfeksiyonu ile ilgilidir.

Belirtiler bazı dış uyaranlara bağlı olarak gelişigüzel görülürken, birçok insan tekrarlayan gastrit rahatsızlığından muzdariptir ve komplikasyonlara maruz kalır.

Bununla birlikte, tıbbi bakım gerekli olsa da, bazı sağlıklı alışkanlıklar semptomların şiddetini azaltmaya ve bunların yaşam kalitenizi etkilemesini azaltmaya yardımcı olabilir.

Bu nedenle, bu sorunu doğal olarak yönetmenize yardımcı olan ve gastrit semptomlarını rahatlatan 7 lezzetli meyveyi sizinle paylaşmak istiyoruz.

Mutlaka bunları deneyin!

Gastrit semptomlarını rahatlatan mucize meyveler

1. Muz

dilimlenmiş muz

Muz, sindirimi iyileştirmeye yardımcı ve gastriti rahattlatan lif, vitaminler ve mineraller açısından yüksektir.

Yumuşak bir meyvedir, yağ ve protein açısından düşüktür ve mide pH’ını düzenlediği için ülseri ve mide ekşimesini önler.

İçindeki A ve C vitaminleri, potasyum ve magnezyum ile birlikte midenizin mukoza zarını korumaya ve enflamasyonu kontrol etmeye yardımcı olur.

Öneriler

 • Gastritin ilk işaretinde bir porsiyon tüketin.
 • Smoothielere ve diğer tariflere ekleyin.

2. Papaya

Bu lezzetli tropikal meyve, gastritin neden olduğu yanma ve mide ekşimesi için doğal bir çaredir. Başlıca özelliği, sindiriminizi geliştirmeye yardımcı olan lif ve sindirim enzimleri bakımından zengin olmasıdır.

Abdominal enflamasyon ve mide ekşimesi için önerilir.

Öneriler

 • Günde 2 veya 3 dilim papaya yiyin.
 • Az yağlı doğal yoğurda bir porsiyon papaya ekleyin ve mide problemlerini önlemek için tüketin.

3. Şeftali

gastrite karşı şeftali

Şeftali diüretik, antienflamatuvar ve laksatif özellikleri olan temel besin maddeleri ile doludur.

Önemli miktardaki lif içeriği mide duvarınızdaki enflamasyonu kontrol ederken, sindiriminizi düzenlemeye yardımcı olur.

Bu özellikler, vitaminler ve mineraller ile birlikte, gastritin sebep olduğu ağrı ve enflamasyonu hafifletmeye yardımcı olur.

4. Elma

Elma pektin adı verilen, sıvılarla temas ettiğinde bir jel oluşturan bir çeşit lif içermektedir. Jel, midenizdeki mukoza zarının korunmasına yardımcı olur.

Düzenli tüketimi, kabızlık gibi problemleri önler ve aşırı miktarda mide asidi üretimini azaltır.

Öneriler

 • Günde 2 elma yiyin.
 • Kendi elma suyunuzu sıkın ve bunu gastrit semptomlarını her fark ettiğinizde için.

5. Hindistan cevizi

hindistan cevizi suyu

Hindistan cevizi, sindirim sağlığınızı koruyan antioksidanlar, yağ asitleri ve doğal lif bakımından zengindir.

Hindistan cevizinin hem içi hem de suyu, mide yanması ve gastrit üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir ve asit üretimini en aza indirir.

İçindeki vitaminler ve mineraller, ishal nedeniyle kaybedilen besin maddelerini yeniler ve aynı zamanda kolitten kaynaklanan mide ağrısını hafifletir.

Öneriler

 • Günde 3 porsiyon Hindistan cevizi yiyin.
 • Gastritin neden olduğu yanmaları rahatlatmak için bir bardak Hindistan cevizi suyu için.

6. Armut

Armut da, elmaya benzer besin içeriği ile gastrit semptomlarını rahatlatan bir diğer iyi seçenektir.Mide duvarındaki enflamasyonu azaltan lif ve antioksidanlar içerir.

Armutta diğer besin maddelerinin yanı sıra optimal sindirim için gerekli olan A, C ve B kompleks vitaminlerinden önemli miktarlarda bulunur.

Öneriler

 • Günde 2 porsiyon armut yiyin.
 • Midenizdeki yanma hissini yumuşatmak için taze armut suyu için.

7. Kiraz

gastrit semptomalarını azaltan meyveler

Bu lezzetli küçük meyve, serbest radikallerin olumsuz etkileri ile mücadeleye yardımcı olan antioksidanlar ve antienflamatuvar maddeler içerir.

İçindeki antosiyanin bu meyveye kırmızı rengini verir. Kiraz, mide ağrısı ve abdominal enflamasyon da dahil olmak üzere gastrit semptomların rahatlatan bir etkiye sahiptir.

Öneriler

 • 5 veya 6 adet olgunlaşmış kiraz yiyin.

Bu meyve önerilerini birini beğendiniz mi? Bundan sonra gastritin neden olduğu semptomları gidermek için listemizdeki meyveleri bol bol tüketmeye çalışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • DiMarino, M. C. (n.d.). Gastritis
  merckmanuals.com/home/digestive-disorders/gastritis-and-peptic-ulcer-disease/gastritis
 • DiMarino, M. C. (n.d.). Introduction to gastritis and peptic ulcer disease
  merckmanuals.com/home/digestive-disorders/gastritis-and-peptic-ulcer-disease/introduction-to-gastritis-and-peptic-ulcer-disease
 • Gastritis. (n.d.) Retrieved from
  my.clevelandclinic.org/health/articles/gastritis
 • Gastritis. (2015, July)
  niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/gastritis

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.