Kuru Topuklar İçin Ev Yapımı Nemlendiriciler

Çoğu zaman ihmal etsek de, ayaklarımızın biraz ilgiye ve nemlendirilmeye ihtiyacı vardır, özellikle kuru topuklarınız olsun istemiyorsanız.
Kuru Topuklar İçin Ev Yapımı Nemlendiriciler

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Kuru topuklar ayaklarınıza kötü bir görüntü verir. Bu nedenle, muhtemelen ayakkabılarınızı çıkartmaktan veya sandalet giymekten nefret ediyorsunuz, çünkü ayaklarınız çatlaklarla dolu ve ihmal edilmiş görünüyor.

Ancak birçok kişi için nemlendirici kremler bu sorunu düzeltmez. Bu yüzden yazımızı okuyun, kuru topuklarınızı nemlendirmek ve tekrar yumuşak ve güzel hale getirmek için 9 doğal, ev yapımı tedavi ve tavsiyeler hakkında bilgi edinin.

Kuru topuklar için 9 ev tedavisi

Kuru topukları düzeltmek için, seçtiğiniz herhangi bir çözümde tutarlı olmanız gerekir. Çoğu insan için, sadece nemlendirici yeterli değildir.

Ayaklarınızı bu etkili peeling etkili, nemlendirici ve besleyici tedavilerle şımartın. Beslenme düzeni ve yürüyüşünüz gibi diğer faktörlerin neden önemli olduğunu da vurgulayacağız.

1. Karbonatlı sıcak su

karbonat

Bu ilacı haftada iki kez kuru topuklu ayaklarınız için kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, sıcak su ve karbonat içeren bir ayak banyosu hazırlamak ve kendinizi rahatlatmak.

 • Ayaklarınızı 20 ila 30 dakika kadar ıslatın. Cilt yumuşar ve daha sonra peeling ve nemlendirmeyi kolaylaştırır.

2. Deniz tuzu ve zeytinyağı ile peeling

Ayak banyosundan sonra veya başka bir zaman, bir kabın içine eşit miktarlarda deniz tuzu ve zeytinyağı karıştırılarak ayaklarınıza peeling yapabilirsiniz. Karışım basit ve etkilidir.

 • Ayaklarınızı 5 dakika boyunca, özellikle de topuklarınıza iyi bir şekilde masaj yapın.
 • Deniz tuzu, ölü cilt hücrelerini temizlemede mükemmel olan güçlü bir doğal exfolianttir. Öte yandan zeytinyağı cildi derinden besler.

3. Karite yağı ve tatlı gül ayak maskesi

karite yağı

Bu ayak maskesini haftada bir kez kullanmanızı ve 30 dakika bekletmenizi öneririz. Topuğunuzdaki kuru, sert cildi yumuşatmak için karite yağı ve tatlı gül yağı gibi çok besleyici olan bu maddeleri kullanmanızı öneririz.

 • Karite yağı, cildinize beslenme ve esneklik sağlarken, tatlı gül hücresel rejenerasyonu desteklemektedir.
 • Birlikte kuru ciltler için mükemmeldirler.

4. Yeşil kil ve yoğurt maskesi

Ayaklarınız çok kötü çatlamamışsa, yeşil kil ve yoğurt maskesini tercih edebilirsiniz.

Kil, cildi kurutmaya eğilimli olmasına rağmen, yoğurtla karıştırılması, onu mükemmel bir nemlendirici yapar. Ayrıca kil peeling etkisi de gösterir.

5. Badem yağı ve bal

badem yağı ile kuru topuklar için tedavi

Bu ilaç, kuru topukları yumuşatmak ve korumak için etkilidir. Yumuşak topuklular istiyorsanız badem yağı ve bal kombinasyonu mükemmeldir. Tek yapmanız gereken, haftada bir kez 30 dakika boyunca bölgeye uygulamak.

6. Doğru ayakkabılar giyin

Bazı ayakkabılar topuğunuzu kurutur ve nasır oluşumunu teşvik eder. Bu genellikle çok sert veya sabit ayakkabılar veya belirli malzemelerden yapılmış ayakkabılar için geçerlidir.

Ayakkabılarınızda rahat hissetmelisiniz. Bu nedenle, ayağınızın şekline uyum sağlayan ve nefes alabilen tabanlıklardan edinin. Farkı hissedeceksiniz.

7. Doğru yürümek

yürüyüş yapmak kuru topuklar için iyidir

Topuğunuza çok fazla ağırlık vermek de bu probleme katkıda bulunabilir. Doğru durmayı ve yürümeyi öğrenmek, topuklarınızı daha sağlıklı tutar ve duruşunuzu iyileştirir.

 • Ayaklarınızın üzerindeyken, ağırlığınızı topuğunuza veya parmaklarınıza değil, ayağınızın orta bölümüne verdiğinizden emin olun.
 • Düzgün bir şekilde yürümek için çaba sarf edin. İlk başta zor olacak, ama biraz sabırla daha doğal bir şekilde bunu yapabileceksiniz.

8. İçeriden vücudunuzu nemlendirin

Vücudumuzu içeriden nasıl nemlendirebiliriz? Bedeninizi besleyici maddelerle besleyerek. Aşağıdakiler gibi gıdaları tüketerek, her gün iyi miktarda vitamin, mineral ve esansiyel yağ asitlerini aldığınızdan emin olun:

 • Çiğ meyve ve sebzeler
 • Kurutulmuş meyveler
 • Tohumlar, filizler
 • Tam tahıllar
 • Deniz yosunu
 • Saf veya arıtılmış margarin

9. Su için

su içen kadın

Bu son öneri en önemli olanıdır. Gün boyunca su içmek, yemekler dışında, içten dışa her türlü sağlık sorununun üstesinden gelmek için iyi bir alışkanlıktır.

Kuru topuklar kabusunuz olmasın istiyorsanız, vücudunuza yeterince su vermeniz gerekir. İçeriden iyi bir şekilde nemlendirmeyi ve dışarıdan ise derin şekilde nüfuz eden nemlendiricileri birleştirerek, kuru topuklu ayaklara bir son verebilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Kuru Dirsek ve Topukları Doğal Yöntemlerle Yumuşatın
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kuru Dirsek ve Topukları Doğal Yöntemlerle Yumuşatın

Dirsek ve topukları koruyan cilt, vücudun diğer bölgelerinden biraz daha kalındır. Ne yazık ki, bu bölgeler kuru kalmaya meyillidirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Mayo Clinic Staff. (2016, August 19). Dry skin: Definition
   mayoclinic.org/diseases-conditions/athletes-foot/home/ovc-20235864
  • Schmitt, B. D. (1994-2015). Cracked or dry skin
   seattlechildrens.org/medical-conditions/symptom-index/cracked-dry-skin/
  • Ngan, V. (2006). Cracked heels
   dermnetnz.org/topics/cracked-heels/
  • Cracked heels. (2015, June 19)
   ipfh.org/foot-conditions/foot-conditions-a-z/cracked-heels/
  • Cracked heels, callous, and heel fissures. (n.d.)
   podantics.com.au/heel-callus-cracked-heels.html

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.