Daha İyi Bir Duruş İçin 6 Teknik

Kötü duruşun omurganız üzerinde oldukça negatif etkileri olabilir. Size nasıl daha iyi bir duruş elde edebileceğinizi göstereceğiz.
Daha İyi Bir Duruş İçin 6 Teknik

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Her gün evde bilgisayar başında oturarak ya da işte ayakta durarak saatler geçiriyorsanız, omurganız hiçbir zaman düzgün bir şekilde hizalanamayabilir. Bu yüzden düzgün duruş sergilemeliyiz.

Daha iyi bir duruş genel sağlığınız için ve günümüzde çok yaygın olan sırt ağrısından kaçınmak için hayatidir. Bu yazıda daha iyi bir duruş elde etmeniz için en iyi teknikleri sizinle paylaşacağız.

Omurganızın pozisyonunu ne etkiler?

sırtı ağrıyan kadın

Temelde, her şey. Omurganız sizin ana destek sisteminizdir ve onun bakımını yapmanız oldukça önemlidir. Kötü duruş, bel fıtığı ve kronik yorgunluk gibi şiddetli ve hatta geri dönüşü olmayan problemlere yol açabilir. Fakat bu sadece, doğru oturmamak, ayakta durmamak ya da yürümemekten kaynaklanan bir rahatsızlıktan daha fazlasıdır.

Kadınlar sıklıkla kalçanın yanlış hizalanmasından acı çeker. Bu nasıl oluyor? Dinlenme halindeyken, çoğu zaman tüm ağırlığımızı tek bacağımızın üstünde destekleriz. Yüksek topuklu giymek ya da ağır omuz çantaları taşımak bu problemi daha da kötüleştirir.

Kötü duruş, bugün çoğu kişinin sahip olduğu iş tarzının negatif sonuçlarından biri; tıpkı artan obezite oranları, fiziksel hareketsizlik ve teknolojinin aşırı kullanımı (telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar dahil) gibi.

Bir mesaj göndermek için ya da maillerinizi ve sosyal medyayı kontrol etmek için kafanızı öne eğdiğiniz zaman, omurganız kambur hale gelir ve vücudunuz öne eğilir. İnsanların boyun ağrısı çekmesinin sebeplerinden birinin de bu olduğunu biliyor muydunuz?

Bunu okumayı unutmayın: Daha İyi Bir Duruş için 8 İpucu

İdeal duruş nasıl olmalı?

Bazı insanlar spor yaparken ya da ağırlık kaldırırken sadece sırtlarını ve omuzlarını nasıl tuttuklarına odaklanır. Fakat duruşunuza her an, her yerde dikkat etmelisiniz: bakkalda ya da metroda bile olsanız ya da evde televizyon izlerken bile.

Aşağıda gün içinden duruşunuza genellikle dikkat etmeyebileceğiniz bazı anlar var:

Otururken

parkta oturan kadın

Ayak tabanlarınız yerde düz olmalı, sırtınız dik ve omuzlarınız düşük ve geride olmalı. Eğer bacak bacak üstüne atıyorsanız, bu kan dolaşımınızı aksatarak şişlik ve yorgunluğa sebep olabilir.

Ayakta dururken

Dizleriniz hafifçe kırık, karın kaslarınız nefes alışınızı genişletmek için açık ve ağırlığınızın bacaklarınız ve göğsünüz arasında dağılmasına izin veriyor olmalı.

Yürürken

Boynunuz ve başınız dik bir durmalı- aşağı bakmayın çünkü bu boyun ağrısına sebep olabilir. Topuğunuzun yere önce değdiğinden ve ayak parmaklarınızın sonra değdiğinden emin olun.

Uyurken

uyuyan kadın

En iyi uyuma pozisyonu, yan tarafınıza dönük ve dizlerinizin kırık olduğu pozisyon. Bu, omurganızın düz kalmasına yardım eder. Ayrıca, yüksek kalite bir yatak ve yastıklar kullanmalısınız (ara ara onları değiştirmek de aynı derecede önemli).

Araba kullanırken

Daha iyi bir duruş omurganıza fayda sağladığı kadar güvenliğiniz için de önemlidir. Kendinizi dik tuttuğunuz zaman kaza anında sakatlanma ihtimaliniz daha aza iner.

Bunu yapmak için koltuğunuzda arkaya yaslanmayı ya da kafanızı koltuk başlığına koymayı bırakın. Koltuğunuzu, ayaklarınız pedallara öne eğilmek zorunda kalmadan kolayca basabileceğiniz gibi ayarlayın.

Nasıl daha iyi bir duruşa sahip olabilirsiniz?

Sırtınızı günün her anında dik tutmanıza yardım edecek çok sayıda teknik var. Başta ‘dik oturmayı’ hatırlamak biraz zor olabilir ve bu iyi duruşa alışık olmadıkları için omurganız ya da kaslarınız ağrıyabilir bile. Öte yandan, faydaları baştaki rahatsızlıktan çok daha değerli. Bazı etkili seçenekler şunlar:

Sizi yukarı kaldıran bir ip olduğunu düşünün

Bu yoga ya da pilates sınıflarında sıklıkla öğretilir. Kafanızın üstünden tavana bir ip bağlı olduğunu hayal etmelisiniz.

Sırtınıza bant yapıştırın

Bunun için bir arkadaşınızdan yardım isteyebilirsiniz. Sırtınıza bant kullanarak sağ omzunuzdan başlayıp sol kalçanıza bağlanan, tüm sırtınız boyunca uzanan ve sağ kalçanızdan sonra sol omzunuzda biten bir X çizin. Bu, duruşunuzu korumanıza yardım edecek. Bantı yapıştırırken omzunuzu geride tutmanız önemli.

Başınıza bir kitap koyun

Bu teknik eskiden genç kızlara nasıl yürümeleri gerektiği öğretilirken kullanılırdı. Burada amaç kafanızı ve boynunuzu dik tutmak ve aşağı bakamamak. Bu aynı zamanda bitkin, sarkık omuzları da engeller.

Baldırlarınıza dikkat edin

esneme hareketi yapan kadın

Duruş sadece omurganızı etkileyen bir şey değildir – bütün vücudunuzun bir parçasıdır. Bacaklarınız tüm ağırlığınızı destekler ve en çok çaba sarf eden baldırlarınızdır.

Yere oturun, bacaklarınızı uzatın ve ayak parmaklarınıza dokunmak için öne doğru uzanın. Bu sırtınız, omuzlarınız ve boynunuz için harika bir esneme hareketidir, aynı zamanda baldırlarınızı ve karın kaslarınızı güçlendirir.

Molalar verin

Eğer gününüzün tamamını masada oturarak çalışırken geçiriyorsanız, ara ara ayağa kalkmayı ve etrafta yürümeyi deneyin. Ayağa her kalktığınızda masanızın etrafında birkaç tur atın, kollarınızı hareket ettirin ve omuzlarınız ve kalçalarınızı sallayın. Otururken, bacaklarınızı havaya kaldırın ve sırtınızı düz tutun, omuzlarınızı rahatlatın.

Aynaya bakın

İyi bir duruşa sahip olup olmadığınızı öğrenmenin mükemmel bir yolu kendinize bakmaktır. Aynanın karşısına geçin, dik oturun ve nasıl göründüğünüze bakın. Bu doğru yaptığınızdan emin olmanıza yardım edecektir.

İlginizi çekebilir ...
Duruş Bozukluğu ve Bel Ağrısı ile Savaşmak için 5 Öneri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Duruş Bozukluğu ve Bel Ağrısı ile Savaşmak için 5 Öneri

Duruşunuz nasıl? Duruşunuzu düzeltmenin bel ağrısı ile savaşmanız konusunda size yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz?


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.