Bu Japon Yöntemi İle Birikim Yapmayı Öğrenin

Para biriktirmek için kullanılan bu Japon yöntemini daha önce duydunuz mu? Öğrenmek için yazının devamını okumanızı öneriyoruz.
Bu Japon Yöntemi İle Birikim Yapmayı Öğrenin

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2023

Harcamalarınızı takip etmeniz, tam olarak nelere para harcadığınızı bilmenize yardımcı olur. Bunun yanında, daha fazla tasarruf etmenizi ve gereksiz yere harcamalar yapmamanızı ve birikim yapmanızı sağlar.

Ayın sonu geldiğinde tasarruf yapmak birçok insan için neredeyse imkansızdır. Ay sonunda evin masrafları iyice birikir. Ardından kişisel ve beklenmedik ihtiyaçlar ortaya çıkar. Bunların hepsi de maaşınızı aldıktan sadece birkaç gün sonra aşırı ve kontrolsüz bir şekilde para harcamanıza neden olur.

Dünyadaki en teknolojik ülkelerden biri olan Japonya’da yaşayan birçok kişi, 1904’te başlayan bu geleneği sürdürmeye devam ediyor. Günümüzde ev halkının harcamaları için en etkili tasarruf metodu hala budur.

Bu yöntem kakebo olarak bilinir. Paranın mükemmel bir şekilde organize edilmesine hizmet eder, hem gider hem de gelir kaydetme sistemi olarak kullanılır.

Kakebo, bütçe dengeleme sisteminden başka bir şey değildir aslında. Bunlara ek olarak, insanların satın almak için neyin gerekli olduğunu ayırt etmelerine yardımcı olur.

Kakebo yöntemi nasıl işler

bozuk para

Bu birikim yapma yöntemi ayın başında başlar, sabit giderleri ve elde edeceğiniz toplam geliri size gösterir. Ardından, bu verilerden yola çıkarak bir hesap yapabilirsiniz. Bu işlemi ise, temel giderlerden ve yiyeceklerden dolayı ortaya çıkan masrafı, toplam gelirden çıkararak yaparsınız.

Planladığınız bir şey için tasarruf etmek isterseniz eğer, bu aşamada onu da listeye eklemeniz gerekir.

Sabit giderlerinizi çıkararak kalan toplam miktarı belirledikten sonra, tasarruf için ne kadar para ayırdığınızı görebilirsiniz. Belirlediğiniz hedef hakkında net olmak için bu kalan parayı nasıl harcayacağınızı bu şekilde belirleyebilirsiniz.

Ay boyunca, (tercihen günlük olarak, kakebo tarafından belirtildiği gibi) günün veya haftanın tüm masrafları yazılmalıdır. En çok tavsiye edilen şey ise fişleri ve ödeme makbuzlarını saklamanızdır. Bu şekilde, örneğin gece harcadığınız parayı ertesi gün kayda geçirebilirsiniz.

Ayrıca şunu da okuyun: Evinizde Yer Açmak için Harika Yollar

Kakebonun organizasyonu

kavanozda bozuk paralar

Bu liste, paranızı harcadığınız yerlere göre birçok kategoriye ayrılmıştır:

  • Gıda
  • Ulaşım
  • Sağlık
  • Ev
  • Boş vakit
  • Acil Durumlar

Her kategoride, günlük harcamalar kaydedilir. Amaç, farklı bölümlere ait tüm masrafların listeye eklenmesidir, bu şekilde hafta sona erdiğinde genel bir hesap yapmış olursunuz. Bu hesap, ne kadar para harcadığınızı ve geriye ne kadar paranızın kaldığını takip etmenize yardımcı olacaktır.

Bu sonuçlar ile, ne kadar para harcadığınızı öğrenebilir, hangi alanlarda kendinizi biraz daha sınırlamanız gerektiğini analiz edebilirsiniz.

Ayrıca, tasarruf için gereken uygun miktarın ne kadar olduğunu öğrenerek, bir sonraki ay daha etkili bir hedef belirleyebilirsiniz.

Bu makaleyi ziyaret edin: Evde Bitki Olmasının 7 Faydası

Etkisi

domuz kumbara ve ev

Kakebo’nun ne kadar etkili olacağı, tamamen sizin ne kadar organize olduğunuza bağlıdır. Birikim yapmanın haricinde, aynı zamanda irade gücünüzün de sağlam olması gerekir.

“Daha fazla kıyafet satın alma” hedefini belirlerseniz örneğin, bu hedefe sadık kalın. Hedefleriniz konusunda ısrarlı ve kararlı olun.

Harcamalar konusunda bir grafik veya elektronik tabloya sahip olmanın oldukça yardımcı olduğu doğrudur. Ancak, para biriktirme konusundaki hedefleriniz siz bunu tercih ettiğiniz ve öyle istediğiniz sürece başarıya ulaşacaktır.

Masraflarınızı ve gelirinizi istediğiniz yere yazabilir, hesabınızı da ay sonunda yapabilirsiniz. Acil durumlarda ortaya çıkan maddi sıkıntılardan kaçınmak için, kontrol edebildiğiniz harcamalarınızın olması çok önemlidir. Ayrıca bu durum, aklınızda olan hedefler için tasarruf etmenizi de sağlar.

ekolojik dünya

Kakebo yöntemini bir ajanda üzerinden veya bir peçeteye yazarak kullanıyor olun, yapmanız gereken tek  önemli şey hesaplarınızı takip etmektir.

Bir kakebo planlama yöntemine (veya diğer ismiyle kakeibo) sahip olmaya karar verdiyseniz, ısrarlı ve kararlı olmayı unutmamanız gerekmektedir.

Planladığınız kadarını tasarruf etmeyi başardınız mı? Öyleyse mükemmel! Peki bütçeyi mi aştınız? O zaman gelecek ay daha disiplinli olmalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • López, C. (2014). Kakebo, el método japonés para que ahorres de una vez. Eldiario.Es.
  • Macías, S. (2017). Pequeño cerdo capitalista. Espapdf.
  • República, S. C. del B. de la. (2015). El ahorro.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.