Bu Tarçın ve Defne Yaprağı Çayı İle Kilo Verin

16 Ocak, 2019
Ne kadar çok egzersiz ve diyet yaparsanız yapın, fazla kilolarınızı vermekte sorun mu yaşıyorsunuz? Sağlıklı kilo kaybı ve daha iyi bir sindirim sağlamak için tarçın ve defne yaprağı çayını deneyin.

Bugünkü yazımızda siz diüretik ve arındırıcı özellikleri ile ünlü, sağlıklı bir tarçın ve defne yaprağı çayı önermek istiyoruz. Aşağıda, size sunduğu tüm faydaları ayrıntılı olarak anlatacağız ve evde nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

Kötü yeme alışkanlıkları ve fiziksel hareketsizlik, hem sağlıklı bir kiloyu korumanın hem de fiziksel ve zihinsel sağlığa erişmenin başlıca düşmanı haline gelmiştir.

Birçok kişi bu zorluklarla mücadele etmektedir çünkü fazla kilolu veya obez olmak, vücudun sadece görünüşünü değiştirmekten çok daha büyük zararlar verebilir.

Birikmiş yağlarla mücadele etmek basit bir iş değildir ve yağları tamamen ortadan kaldırmak için çok miktarda ve düzenli efor sarf etmek gerekmektedir.

Sorun şu ki, çok az insan sonuçları görmeyi bekleme sabrına sahiptir. Çoğu kişi, kısayollar aramaktadır ve sağlığı etkileyebilecek çok sıkı diyetleri takip etmektedirler.

İlginizi çekebilir: Diyet Sırasında Yapılan En Yaygın 7 Hata

Bu nedenle, diyetisyenler ve beslenme uzmanları, tüm gıda gruplarını içeren sağlıklı, kalori kontrollü bir diyet benimsemenizi önermektedir. Buna ek olarak, metabolizmanızı canlandıran ve kilo vermeyi kolaylaştıran doğal takviyeleri de tüketebilirsiniz.

Yağ yakmak için tarçın ve defne yaprağı çayı

Tarçın ve defne yaprağı çayı, besin içeriğinden dolayı sağlıklı kilo vermeyi teşvik eden çok popüler bir doğal içecektir. Her iki bileşen de sindirim ve detoks yapıcı özelliklere sahiptir. Düzenli olarak tüketildiğinde, fazla kiloları vermeye yardımcı olurlar.

“Mucizevi” bir kilo verme ürünü olmasa da, beslenmesine dahil eden kişiler zayıflamaya çalışırken çok iyi sonuçlar almaktadırlar. Özelliklerinden şüphelenmenizi istemediğimiz için, bu iki maddenin bazı avantajlarından ayrıntılı olarak bahsedeceğiz.

Tarçının faydaları

tarçın

Tarçın, yemeklerde, tıbbi kullanımlarda ve evde kullanımlarda değer verilen çok amaçlı bir baharattır. Metabolizmayı hızlandıran, enerji harcamasını artıran ve kilo kaybını teşvik eden temel yağ, antioksidan ve besin maddeleri içerir.

Bu baharatı tüketmek, vücut için bir enerji kaynağı olarak şekerlerin kullanımını teşvik ettiği için kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesi için de yararlıdır. Bileşikleri detoks yapıcı ve diüretik olduğundan toksinleri ve sıvıları ortadan kaldırmak için kan temizliğini destekler.

Defne yapraklarının faydaları

defne yaprakları

Defne, tıbbi ve aromatik bir bitkidir. Defne, aşırı yağı azaltmak veya ortadan kaldırmak için senelerdir kullanılmaktadır. Birikmiş atık ürünlerin yok edilmesini teşvik eden sindirim özellikleri vardır. Bu, atıkların enflamatuvar reaksiyonları veya hastalıkları oluşturmalarını engeller.

Bu bitki, vücut dokularında tutulan sıvının vücuttan atılmasını teşvik eden diüretik maddeler içerir ve bu da kilo verme ile bir hayli bağlantılıdır. Defne yaprağı tüketmek ayrıca genellikle kilo alımıyla ilişkili olan iki duygu durumunu, yani stres ve kaygı düzeyini azaltır.

Dahası, aktif bileşikleri karındaki şişliği indirir, gaz oluşumuyla mücadele eder ve hazımsızlığın oluşma sıklığını azaltır. Ayrıca kabızlık ile savaşır ve sindirim sırasında besinleri absorbe etme işlemini büyük ölçüde geliştirirler.

Tarçın ve defne yaprağı çayı nasıl yapılır?

tarçın ve defne yaprağı

Bu sağlıklı doğal çayla kilo vermeyi destekleyebilirsiniz. Buna ek olarak, bu çay birkaç tipik sindirim problemiyle de başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. Bir taşla iki kuş vurabilirsiniz!

Bu çayı hazırlamak oldukça kolaydır ve çok fazla zamanınızı almaz. Yan etkilere neden olmayacağından, haftanın birkaç günü içmek için buzdolabında saklayabilirsiniz.

Tabii ki, etkilerinin yalnızca dengeli bir diyet izlemeniz ve fiziksel egzersiz yapmanız halinde görüldüğünü açıklığa kavuşturmamız önemlidir.

Malzemeler

 • 1 litre su
 • 1 çay kaşığı toz tarçın (5 g)
 • 6 adet defne yaprağı
 • 1 yemek kaşığı bal (25 g) (isteğe bağlı)

Yöntem

 • İlk önce, 1 litre suyu kaynatın ve kaynamaya başladığında 1 çay kaşığı tarçını ve defne yapraklarını ekleyin.
 • Isıyı düşürün ve karışımı 5 dakika kaynatın.
 • Bundan sonra, karışımı ocaktan alın. İçilebilecek bir sıcaklığa ulaşana kadar bekletin.
 • İçebileceğiniz hale geldiğinde, karışımı süzün ve sonra bir bardakta servis yapın.
 • İlk bardağı aç karna içip diğer bardakları günün geri kalanına dağıtın.

Bu harika tarçın ve defne yaprağı çayını hemen denemenizi tavsiye ediyoruz. Evde kolayca hazırlayın, beslenmenize dahil edin ve hemen kilo vermeye başlayın!

 • Vafa, M., Mohammadi, F., Shidfar, F., Sormaghi, M. S., Heidari, I., Golestan, B., & Amiri, F. (2012). Effects of cinnamon consumption on glycemic status, lipid profile and body composition in type 2 diabetic patients. International Journal of Preventive Medicine. https://doi.org/PMID: 22973482
 • Anderson, R. A. (2008). Chromium and polyphenols from cinnamon improve insulin sensitivity. In Proceedings of the Nutrition Society. https://doi.org/10.1017/S0029665108006010
 • Mirfeizi, M., Mehdizadeh Tourzani, Z., Mirfeizi, S. Z., Asghari Jafarabadi, M., Rezvani, H. R., & Afzali, M. (2016). Controlling type 2 diabetes mellitus with herbal medicines: A triple-blind randomized clinical trial of efficacy and safety. Journal of Diabetes. https://doi.org/10.1111/1753-0407.12342