Sıvı Tutulumu için 4 Doğal Tedavi

Sıvı tutulumundan mı muzdaripsiniz? Sıvı tutulumu genellikle diğer rahatsızlıkların semptomlarından da olduğu için, doğru tıbbi teşhisin koyulması ve evde onunla savaşmak için doğal adımlar atmak çok önemlidir. Nasıl yapacağınızı bu yazımızda öğrenin.
Sıvı Tutulumu için 4 Doğal Tedavi
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Sıvı tutulumu, çok fazla sayıda insanın muzdarip olduğu bir sorundur. Bu makalede, sıvı tutulumu için bu 4 doğal tedaviyi uygulayarak vücudunuzdaki ödemi atabilirsiniz.

Genellikle bu durum fark edilmese de, vücuttaki bu birikim belli bir seviyeyi aştığında büyük bir rahatsızlık haline gelebilir.

Bu bir hastalık mıdır?

Gerçek bir durum olmasına rağmen, sıvı tutulumu tipik olarak sadece çeşitli hastalıklarla ilişkili bir semptomdur.

Bu yüzden göz ardı edilmemelidir ve sindirim sistemi, kalp veya böbreklerinizle veya herhangi bir probleminizle ilgili sorunları gidermek için bir sağlık uzmanına gitmelisiniz.

Sıvı tutulumu

Adından da anlaşılacağı üzere, bu vücudun çeşitli dokularında biriken maddelerdir.

Genel olarak konuşursak, çoğu, normalde tükettiğiniz şeylerden gelir. Bununla birlikte, çeşitli faktörler onları uygun bir şekilde ortadan kaldırmayı zorlaştırabilir.

Sıvı tutulumunun sebepleri

Her şeyden önce, sıvı tutulumu, maddelerin vücuda girmesini kontrol eden düzenleyicilerin dengesizliğinden kaynaklanır.

Vücudunuz boşaltma sisteminiz ile fazla sıvıyı atamadığında ortaya çıkar.

Aynı zamanda aşağıdaki gibi faktörlerden de etkilenebilir:

 • Hamilelik
 • Böbrek rahatsızlıkları
 • Karaciğer problemleri
 • Menopoz
 • Mide sorunları
 • Obezite
 • Hareketsiz bir yaşam tarzı sürmek

Sıvı tutulumunu nasıl fark edersiniz?

eklem ağrısı

Yukarıda söylediğimiz gibi, sıvı tutulumu kendi başına bir hastalık değildir, diğer rahatsızlıkların semptomlarının bir parçasıdır.

Yine de, kendi belirtilerinin de olduğunu bilmek önemlidir.

Sıvı tutulumunuzun olup olmadığını öğrenmek için aşağıdaki belirtilerin sizde olup olmadığını değerlendirin:

 • Yorgunluk
 • Ağırlık (özellikle de bacaklarda)
 • Bacak ve ayaklardaki gitgide artan şişme
 • Karındaki enflamasyon
 • Abdominal ağrı
 • Vücudun diğer bölgelerindeki enflamasyon (bu diğerlerine göre daha olağandışı bir durumdur, fakat yine de görülebilir)

Doğal tedaviler

Sıvı tutulumu için birçok alternatif tedavi mevcut olsa da, doğal tıbba dayanan tedaviyi benimsemek en iyisidir. Bu nedenle kimyasallarla dolu diğer “tedavi” türlerine göre vücudunuza uygun bir çare denemek daha uygundur.

Şimdi bunların bazılarına bir göz atalım.

1. Daha fazla su için

Sıvı tutulumundan muzdarip olsanız bile, hidrasyon vücudunuz için önemlidir.

Bu biraz ters gibi görünse de, sıvı tutulumu durumunda daha fazla su içmeniz gerekir. Eğer içmezseniz, maddeler vücudunuzda daha da uzun süre duracaktır.

Eğer daha fazla su içmiyorsanız, vücudunuz her türlü beklenmedik ihtiyaçları önlemek için otomatik olarak eksta sıvıyı saklar.

Vücudunuzda bulunan suyu sürekli yenilemenizi öneririz.

2. Yeşil çay

yeşil çay

Diüretik içerikli gıdalar ve içecekler, sıvı tutulumundan muzdarip insanlar için ideal alternatiflerdir ve yeşil çay, bu konuda en iyilerinden biridir.

Sadece bir diüretik değildir, aynı zamanda temizleme özelliği de vardır. Bu nedenle yeşil çay içmek, idrar ile birlikte toksinlerin yok edilmesini kolaylaştırır.

Bunu her gün ya da en az haftada üç kez tüketebilirsiniz. Çayınızı evde demleyip gün boyunca en az üç fincan içmek iyi bir fikirdir.

3. Ananas yiyin

Ananas, lezzetli ve sulu bir meyvedir, bu onu dünyanın her yerinde popüler bir hale getirmektedir, özellikle tropikal kıyı bölgelerinde en çok tercih edilen şeydir.

Bununla birlikte insanlar ananası sadece harika tadı için yemiyorlar. Bazıları bu meyveyi vücuda yararlı besinler sağladığı için yemektedir.

Ananas çoğunlukla sudan oluşur ve bu da onu, sıvı tutulumu için yardımcı bir diüretik gıda yapar.

Buna ek olarak, düzenli olarak ananas yemek dolaşımı iyileştirir ve selülit ile savaşır.

4. Maydanoz çayı

Aynı yeşil çay gibi, maydanoz çayı da vücudunuzdaki toksinleri uzaklaştıran mükemmel diüretik özelliklere sahiptir.

Malzemeler

 • 1 bardak su (250 ml)
 • 1 yemek kaşığı maydanoz (10 g)

Hazırlanışı

 • Suyu kaynatın ve  yemek kaşığı maydanozu ilave edin. 10 dakika kadar demlenmeye bırakın.
 • Günde en az iki fincan maydanoz çayı içmeniz önerilir.

Eğer çay içmek istemiyorsanız maydanoz suyu içerek de aynı faydayı elde edebilirsiniz.

Diğer alternatifler

yüzen kadın

Yukarıda bahsettiğimiz tedavilerin yanı sıra sıvı tutulumu tedavisinde de deneyebileceğiniz diğer kolay alternatifler de vardır:

 • Uzun süre yüzmek.
 • Bacaklarınızı kaldırmak.
 • Yiyeceklerinizde aşırı tuzdan kaçınmak.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Tuller, M., Dani, O., & Dudley, L. M. (1999). Adsorption and capillary condensation in porous media: Liquid retention and interfacial configurations in angular pores. Water Resources Research. https://doi.org/10.1029/1999WR900098
 • van Den Dool, H., & Dec. Kratz, P. (1963). A generalization of the retention index system including linear temperature programmed gas—liquid partition chromatography. Journal of Chromatography A. https://doi.org/10.1016/S0021-9673(01)80947-X
 • Yoon, Y., Westerhoff, P., Snyder, S. A., Wert, E. C., & Yoon, J. (2007). Removal of endocrine disrupting compounds and pharmaceuticals by nanofiltration and ultrafiltration membranes. Desalination. https://doi.org/10.1016/j.desal.2005.12.033

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.