Buğday Özü Yağının Saçınızı Desteklemesinin 6 Yolu

Bir yağ olmasına rağmen, buğday özü yağı saçınızda yağlı his bırakmaz ve derinlemesine besler. Bir çok yararı hakkında daha fazlası bu makalede!
Buğday Özü Yağının Saçınızı Desteklemesinin 6 Yolu

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Buğday özü yağı, buğday tohumunun içinde bulunan küçük özden gelen sebze bazlı bir üründür. Karakteristik koyu kehribar rengi ve pürüzsüz, çatlak kokusu ile göze çarpar. Ayrıca, besin maddelerinin yüksek içeriğinden dolayı değerlidir. Buğday tohumu yağının çeşitli tıbbi ve kozmetik uygulamaları vardır.

Çoğu şirket, cilt ve saç ürünlerinin bazlarına karıştırır. Bunun nedeni, emildikten sonra, saçlarınızı nemlendirici, onarıcı ve canlandırıcı bir etkiye sahip olmasıdır.

Buna ek olarak, esansiyel yağ asitleri, antioksidanlar ve yüksek kaliteli proteinlerin kaynağıdır. Bu, birçok estetik problemi önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olur.

Birçok kişi bunu henüz denemediğinden, bu yazıda saç sağlığınız için 6 avantajını paylaşmak istiyoruz.

Kesinlikle deneyin!

1. Sağlıklı uzamayı destekler

saçlara bakım yapmak önemlidir

Saç köklerine buğday özü yağı uygulamak aşırı saç kaybını kontrol etmek ve saç uzamasını artırmak için mükemmel bir çözümdür. Bu ürün önemli miktarda B-kompleks vitaminleri içerir. Bunlar hücresel büyümeyi ve doku oluşumunu uyarmak için gereklidir.

Proteinleri saç tellerini ve folliküllerini güçlendirir. Bu şekilde kırılmayı, aşırı kuruluğu ve saç dökülmesini etkileyen diğer faktörleri önlersiniz. Ek olarak, esansiyel yağ asitleri ve E vitamini içeriği saç derinizin yağ üretimini düzenler. Ayrıca, saçınızın güçlü, parlak ve sağlıklı olmasını sağlar.

2. Kuruluk ile mücadele eder

Buğday özü yağı içindeki sağlıklı yağlar, linoleik yağ ve palmitik asit içerir. Bu yağlar saç derinize kolayca nüfuz eder ve kuru saçların hidrasyonuna yardımcı olur.

Antioksidanları, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasarla mücadele eder. Ayrıca, kurumasına neden olan pH dengesizliklerini de azaltırlar. A, D ve E vitaminleri saç tellerini güçlendirir. Aynı zamanda, onları parlak ve nemli tutar.

3. Doğal düzleştirici olarak çalışır

saç ve bitkisel yağ

Pürüzsüz dokusu ve gerekli besin maddelerinin yüksek konsantrasyonu nedeniyle, bu tür yağ ticari saç kremlerinin yerini tutmak için idealdir.

Sadece daha ucuz değildir, ayrıca saçınıza kimyasal düzleştiricilerden çok daha fazla fayda sağlar. Sağlıklı yağları saçlarınızı parlak tutmaya yardımcı olur. Artı, saçlarınızı tararken dökülmeye meyilli düğümleri çözer.

4. Elektiriklenmeyi kontrol eder

Saçınızda az miktarda buğday özü yağı estetik olmayan ve saç elektiriklenmesi olarak bilinen etkiyi azaltmaya yardımcı olur. Dokusu sayesinde, saç tellerinin hidratlanması ve sıklaşmasına yardımcı olur. Bu, bir esinti veya rüzgar ile hareket etmelerini engeller.

Yağlı bir üründür ve az miktarda kullanıldığı takdirde doğal yağ üretiminizi değiştirmez. Ayrıca sizi yağlı hissi veren saçlarla bırakmaz.

5. Kafa derisini korur

saçı yağla beslemek

Proteinler, E vitamini ve bu ürünün esansiyel yağ asitleri, saç derinize çok önemli besinlerdir. Her şeyden önce, doğal pH seviyenizi düzenlerler. Bu bileşikler, aynı zamanda, kafa derinizin yüzeyinde biriken ölü deri hücrelerinin yok edilmesini de destekler.

Masaj yaparak kullanmak bu alandaki kan dolaşımı uyarır. Sonuç olarak, hücresel oksijenasyonu ve besin maddelerinin taşınmasını teşvik eder. Ayrıca, ilginç bir antibakteriyel ve antifungal etkisi vardır. Bu, kepek ve diğer çeşit bakteri ve mantar enfeksiyonlarını önler ve tedavi eder.

6. Kırılmış uçları iyileştirmeye yardımcıdır

Kırılmış uçları iyileştirmek her zaman mümkün olmadığı halde, bunları buğday özü yağı ile hidratlamak mümkündür. Bu şekilde, saçlarınız daha iyi görüneceklerdir.

Linoleik asit, B kompleks ve E vitaminleri, saçlarınızdaki hasarı onarmak için birlikte hareket eder. Saçlarının görünümünü etkileyen sinir bozucu uçları iyileştirirler.

Buğday özü yağını nasıl kullanmalısınız?

buğday özü yağı

Buğday özü yağı kendi başına veya saç bakımının bir parçası olarak kullanılabilir. Saçınızın neye ihtiyacı olduğuna bağlı olarak, kafa derinizde, saç uçlarına veya saçlarınızın tamamında küçük miktarlarda kullanabilirsiniz.

  • Yapmanız gereken en iyi şey, birkaç saatinizin boş olduğunda bir gün kullanmaktır. Çünkü durulamadan önce ne kadar uzun süre saçınızda tutarsanız o kadar iyi olur.
  • Her zaman makul bir miktar kullanın. Aşırı miktarda yağı normal yıkama ile durulamak zor olabilir.
  • Saçınıza vermek istediğiniz tedavinin türüne bağlı olarak haftada iki veya üç defa kullanın.

Bu yağı yerel sağlık gıda veya kozmetik mağazanızdan alınız. Saç bakımı rutininize ekleyin ve tüm faydalarını keşfedin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Wheat germ extract. (2015).
    mskcc.org/cancer-care/herb/wheat-germ-extract
  • Brandolini A, et al. (2012). Wheat germ: not only a by-product. DOI:
    10.3109/09637486.2011.633898
  • Skolnik, P. Eaglstein, W.H., Ziboh, V.A. “Human Essential Fatty Acid Deficiency.” Arch Dermatol, 1977; 113 (7): 939-941 (ref. 6751). — fatty acids and hair loss

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.