Çocuklar için Saç Bakımı

Çocuğunuzun ne yediği çok önemlidir. Besin seçimleri vücutlarının sağlıklı ve güçlü olarak büyümesine yardımcı olmasının yanı sıra çocuğunuzun saç sağlığını da etkiler.

Bir çocuğun saçları zamanla dramatik biçimde değişir. Bebekken çok az saçları olur, ama bu saçlar siz anlamadan bir anda kalınlaşır ve gürleşir.

O yüzden çocuğunuzun saçlarına sağlıklı ve güçlü büyümeleri için en iyi şekilde bakmayı bilmek çok önemlidir.

Akılda tutulması gereken önemli bir şey de onların küçük yaşta saçlarına en iyi şekilde bakmayı öğrenecek olmalarıdır.

Saç sadece çekicilik ve güzellik için olan bir şey değildir; ayrıca hijyenle de alakalıdır, bu yüzden çocukların küçük yaştan itibaren saçlarıyla ilgilenmeyi bilmeleri önemlidir. 

Bugünün makalesinde sizlere çocuklarınızın saçlarının güçlü ve sağlıklı bir şekilde uzayıp gürleşmesi için basit öneriler sunacağız. Çocuklarınız varsa iyice dikkat edin! 

1. Bir çocuğun saçları nasıl uzar

Her şeyden önce, bebeğinizin kel veya çok az saçla doğmasına endişelenmeyin. Aylar geçtikçe saçlar gelecek. Her çocuğun kendine özgü saç gelişimi vardır ve sizin de tek şansınız beklemek ve görmektir.

Tipik olarak 3 yaşına geldikleri zaman, saçlar o küçük kafalarını tamamen kaplamış olur ve parlak, hatta bazen de dalgalı olabilir.

Ama önemli olan çocuğunuzun saçlarının zamanla çok değişebileceğini hatırlamaktır. Bir çok çocuk bu dünyaya sarı saçla gelir ve zamanla saçları kararır.

Aynı şey gözleri için de geçerlidir. Genelde çocuklar mavi veya gri gözlerle doğar. 8 veya 9 aylık olduklarında renk değişimi durur ve asıl renk oturur. 

Bu değişimlerin nedeni nedir? Bebeklerde melanin üreten hücreler hala olgunlaşmamıştır, bu da onların daha henüz genlerinde olan kesin saç şeklini veya göz rengini oluşturamamalarına neden olur.

2. Çocukların saçlarının güçlü uzamasına yardımcı olan besleyici ögeler

muz
Bildiğiniz üzere, çocuklar içeriğinde bir çok vitamin ve protein olan dengeli bir beslenmeye ihtiyaç duyar. Ama hangi besleyici ögeler onların saçlarının daha iyi uzaması için faydalıdır?

B vitamini (biotin) saç sağlığını desteklemek için çok gereklidir ve özellikle küçük çocuklarda çok önemlidir. 

Ne kadar saçımız olacağını belirleyen bir genetik kodumuz olmasına rağmen, daha gür saçlara sahip olabilmek adına doğru beslenme önemlidir. Yani unutmayın; çocuğunuzun beslenme programına belli başlı bazı gıdaları eklemelisiniz. 

 • Yumurta
 • Tam tahıllı ekmek
 • Peynir veya yoğurt
 • Avokado
 • Ahududu
 • Sardalye
 • Somon
 • Alabalık
 • Ceviz
 • Muz
 • Domates

Sizlere şu sayfaya bakmanızı öneriyoruz: Saç kaybını engelleyici 4 doğal kür

Çocuklara saç bakımı

kaşıntı
Çocukların saçları aynı yetişkinler gibi olmalı mı? Çocuğunuzun saçlarının en sağlıklı biçimde uzaması için nasıl bakım yapabilirsiniz? İşte şimdi sizlere gündelik olarak kullanabileceğiniz öneriler sunacağız. Bir denemeden geçmeyin!

1. Çocuğunuzun saçlarını ne sıklıkla yıkamalısınız?

Saçlarını her gün yıkamanız gerekmez, çünkü bu eninde sonunda saçları kurutur. İdeal olarak saçlarını her iki günde bir yıkamalısınız. 

Yine de bu onların ne kadar hareketli olduklarıyla ilgilidir. Örneğin eğer spor yapıp çok terliyorlarsa, o zaman daha sık yıkamalısınız.

Unutmayın ki her zaman hipoalerjenik saç ürünleri tercih edip onların saçlarının doğal pH dengesini korumalısınız.

2. Taranması zor saç

Çoğu zaman, uzun saç kolayca düğümlenir ve taraması zorlaşır. Günde bir kaç kere saçların taranması sağlıklı uzamaya destek olur ve kafa derisinde kan dolaşımını arttırır, bu yüzden tarama işleminin çocuğunuz için daha acısız olması adına aşağıdaki önerilerimizi dikkate alın.

 • Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizi yağının sağlığa ve güzelliğe faydaları sonsuzdur, ve en kullanışlı özelliklerinden biri de saç kremi olarak kullanılmasıdır. Avucunuzun içine birkaç damla Hindistan cevizi yağı alın ve çocuğunuzun saçlarına köklerinden başlayarak uygulayın. Sonra geniş dişli bir tarakla düğümleri açın.
 • Ilık su ve saç kremi: Bu bir diğer güzel öneri. Bir sprey şişesine ihtiyacınız var, bunun içine ılık su koyun ve normalde kullandığınız saç kremi ile karıştırın. İyice karıştırın ve çocuğunuzun saçlarına spreyleyin. Taradığınız zaman düğümlerin ne kadar hızlı açıldığına şaşıracaksınız!
 • Elma sirkesi tedavisi: Bunun için tek ihtiyacınız olan 100 ml su ve 25 ml elma sirkesi. Bunları bir sprey şişesine koyun, karıştırın ve nemli saçlara uygulayıp 15 dakika bırakın. Sonra normal şampuanı ile çocuğunuzun saçlarını yıkayın. Ne kadar yumuşak ve parlak olduğuna inanamayacaksınız!

3. Lüle aletleri veya saç kurutma makinelerini yüksek ısılarda kullanmayın

Eğer arada bir çocuğunuzun saçlarını bir parti veya organizasyon için kıvırcıklaştırıyorsanız sorun yok. Ama en iyisi bu agresif araçlardan ve lüle makineleri, saç kurutma makineleri ve boyalar gibi malzemeler kullanmaktan uzak durmaktır. Bu şekilde çocuğunuzun saçları en sağlıklı ve doğal şekilde uzayacak. 

Ayrıca bakınız: Daha hızlı saç uzaması için yöntemler

Çocuğunuz bu uygulamalara ne kadar iyi alışırsa saçlarını da o kadar korur. Ayrıca unutmayın, uykuya yatmadan önce saçlarını iyice taramalılar ve bant, bere, toka gibi şeyleri çıkarmalılar.