Bünyon Ağrısını Hafifletmek için 7 Yol

Bünyon bir kez ortaya çıktığında ağrısından kurtulmak zordur, fakat hafifletmenin doğal yolları vardır. Bu yolları deneyin!
Bünyon Ağrısını Hafifletmek için 7 Yol

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bünyon, ayak baş parmağındaki ağrılı ve kötü gözüken şekil bozukluğudur.  Halluks valgus bilimsel adıdır ve temel olarak parmağınızda oluşan tabanında sıvı dolu bir kese olan kemik çıkıntısıdır. Peki bünyon ağrısını hafifletmek için neler yapabilirsiniz? Okuyun!

Bünyonun genellikle kalıtımsal olduğu bulunmuştur. Şekil bozukluğunun kendisi olmasa da, yürüyüş ve duruş şekli kalıtımsaldır. Eğer bu probleme sahipseniz bünyon ağrısını hafifletmek için, aşağıda bahsettiğimiz doğal çözüm yollarını okumalısınız.

Bünyon Ağrısını Hafifletmek için Neler Yapabilirsiniz?

1. Uygun Diyet

Hepsini tek seferde yemek zorunda değilsiniz; fakat bu yiyecekleri içeren bir beslenme düzeni oturtmak için çabalayabilirsiniz. İnanması zor olabilir; fakat bünyon ağrısını hafifletmek için aşağıdaki gibi iltihap karşıtı besinler tüketebilirsiniz:

 • Zeytin
 • Zencefil
 • Yaban mersini
 • Sarımsak
 • Çilek
 • Soğan

Daha fazlasını öğrenmek istiyor musunuz? Bunu da okumalısınız: Eklem İltihabı (Romatoid Artrit) Ağrısını Azaltmak için 5 Şifalı Karışım

2. Papatya Çayı

papatya çayı ve yaprakları

Eğer çay sevenlerdenseniz, papatya çayının bünyon iltihabını azaltmak için mükemmel olduğunu bilmelisiniz. Tek yapmanız gereken, bir fincan çayı gece yatmadan önce tüketmek olacaktır. Eğer bütün gün ağrı çekiyorsanız, bu yöntem iyi uyumanızı sağlayacaktır.

3. Aspirin

Aspirinin hassas ciltlerde alerjik reaksiyonlara sebep olabileceğini unutmayın. Böyle bir durumunuz varsa, bu adımı atlamalısınız. Fakat cildiniz bundan olumsuz etkilenmeyecekse, 3 tableti ufalayıp zeytinyağı ile karıştırdıktan sonra bünyonlarınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

4. Bölgesel Egzersizler

Eğer bünyon ağrılarınızı hafifletmek istiyorsanız parmaklarınızı aşağı ve yukarı oynattığınız egzersizler yapmanın büyük faydasını görebilirsiniz. Oturduğunuz yerden 5 dakika boyunca ellerinizi kullanarak parmaklarınızı ileri ve geri hareket ettirin. Daha sonra ayağınız ile 10 dakika boyunca top yuvarlayın.

5. İngiliz tuzu ile ayak banyosu

İngiliz tuzunu özel eczanelerde ya da aktarlarda bulabilirsiniz.

 • 1 ya da 2 yemek kaşığı tuzu sıcak ya da ılık suda çözün ve bünyon ağrısını hafifletmek için ayaklarınızı günde en az 20 dakika boyunca bu suda bekletin.
 • Birkaç gün içinde ayaklarınız çok daha iyi hissedecektir.
 • Bu noktada her gün düzenli yapılması tavsiye edilse de, uygulamanın sıklığını 3 günde bire düşürebilirsiniz.

6. Esansiyel Yağlar

esansiyel yağlar

Bünyonlar genelde ağrılı ve sinir bozucu olabilen ve ayakkabıya sürtünerek oluşan nasırla birlikte ortaya çıkarlar. Cildinizi sertleşmekten korumak için kızarıklıklara da yardımcı olacak bir yağ ile ovun. Bunun için en uygun esansiyel yağlar Hindistan cevizi, papatya, lavanta ve zeytinyağıdır.

7. Zerdeçal

Zerdeçal iltihap çözücü özellikleri sayesinde bünyon ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Zerdeçalı çay olarak tüketebilir ya da etkisini artırmak istiyorsanız doğrudan bünyonlarınıza da uygulayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı toz zerdeçal (5 g)
 • 1 çay kaşığı yukarıda bahsedilen yağlardan biri (5g)

Uygulanışı

 • İki malzemeyi karıştırın ve nazik bir masaj ile uygulayın.
 • En son bir havlu ve ılık su yardımı ile temizleyin.

Bünyon oluşumunu nasıl engelleyebilirim?

suyun içinde ayak

Hissettiğiniz ağrının ya da şişliğin bünyon olabileceğinden şüpheleniyorsanız, ilk yapmanız gereken ayağınıza daha fazla alan vererek ve size bununla baş etmenin en iyi yollarını anlatacak bir uzmanla görüşerek ilerlemesini durdurmak olacaktır.

Ayak hastalıkları uzmanları bünyonlarla ilgili bilgi sahibi olan ve size en iyi tavsiyeleri verecek olan doktorlardır. Bünyonlardan korunmak için bazı ekstra tüyolar ise şunlardır:

 • Konforlu ayakkabılar seçin. Kadınlar stillerinden biraz ödün vermek zorunda kalabilir; fakat her şeyin başı sağlıktır. Kadınlar da erkekler de ayağınıza daha iyi oturan köşeli buruna sahip ayakkabıları tercih etmelidir.
 • Bir ortopedisti ziyaret edin. Size bünyon ağrınızı azaltmak ve daha da kötüleşmesini engellemek için nasıl bir ayakkabı tercih etmeniz gerektiğini söyleyeceklerdir.
 • Silikon ya da başka yumuşak materyallerden üretilmiş dolgular, kişiselleştirilmiş ayakkabı astarları, gece ya da gündüz kullanılan düzeltici araçlar ve ortopedik tabanlar kullanın. Bunların tümü bünyon ağrısını hafifletmek ve bünyonun kötüleşmesini engellemek için oldukça faydalı seçeneklerdir.
 • Sıcak ve soğuk kompresler yapın. Sıcak ve soğuk terapi, bünyonlara büyük yardım sağlayabilir. Bu uygulama ağrıyı azaltmasının yanı sıra, dolaşımınızı da iyileştirecektir.

Şu yazıya da göz atabilirsiniz: Ayakta Bünyon Neden Oluşur?

En önemli şeyin korunmak olduğunu unutmayın. Eğer ailenizde bünyon varsa, sizin de  ayağınızda bünyon oluşma eğilimi olduğunuzu bilmelisiniz. Ayaktaki ağrı, uyuşma, kızarıklık gibi her tür anormalliğe dikkat etmek ve düzenli olarak bir ayak hastalıkları uzmanına kontrole gitmek akıllıca olacaktır.

Bünyon ağrısını hafifletmek imkansız değildir; fakat sabır ve kararlılık ister. Ne yazık ki, bir kere bünyon oluştuğunda her gün yaşadığınız bir işkenceye dönüşebilir. Bu sebeple yukardaki tedavilerden birimi seçin ve uygulamaya başlayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.