Hindistan Cevizi Yağı ile 8 Güzellik Numarası

Hindistan cevizi yağı sağlıklı saçlardan, dolgun dudaklara pek çok konuda işe yarayan bir çözümdür. Hindistan cevizi yağından hangi konularda faydalanabileceğinize bir göz atın. 
Hindistan Cevizi Yağı ile 8 Güzellik Numarası
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hindistan cevizi yağı, çeşitli nedenlerden dolayı diğer doğal yağların arasından sıyrılır. K ve E vitaminleri ve demir açısından zengindir. Ayrıca laurik asit gibi doğal antibakteriyel maddeler de içerir. 

Gerçekten harika bir yağdır! Sağlığınız için pek çok faydası vardır.

Faydalarının çoğu çok iyi bilinir. Doğal yoldan metabolizmayı hızlandırma, kolesterol seviyesini düzenleme ve diyabet gibi hastalıkların zararlarını azaltma, yaygın olarak bilinen faydalarından bazılarıdır.

Ayrıca, güzellik ve bakım rutininizi daha sağlıklı bir hale getirebilir. Bu8 harika güzellik numarasını deneyin.

1. Saç kremi

saçı yıkanan saç kremli kadın

Geçmişte kadınlar, saçlarını korumak için hindistan cevizi yağı kullanıyorlardı. Uzun, kalın telli ve parlak saçlara sahip olmak isteyenler bu yağın işe yarayacağını biliyorlardı.

Bu nedenle, bu yağın ana bileşenlerden biri olarak yer aldığı birçok şampuan ve kür vardır.

Hindistan cevizi yağının diğer faydaları arasında şunlar sayılabilir:

  • Yoğun nemlendirme
  • Kepek ile savaşma
  • Saç köklerini sağlıklı tutma

Nasıl kullanılır?

Tek yapmanız gereken yağı, kolayca yayılabilecek bir hale gelene kadar ısıtmaktır. Ardından saçınıza uygulayın. İyice yaydığınızdan emin olun. Daha sonra, bir duş bonesi takın. Yağı birkaç saat veya bir gece boyunca beklettikten sonra saçlarınızı durulayın.

Çok kıvırcık saçı olanlar, biraz hindistan cevizi yağı kullanarak saçlarının hacmini kontrol edebilir ve saçlarındaki bukleleri belirginleştirebilirler. 

2. Dudak kremi

Hindistan cevizi yağı, dudaklarınız çatladığında başvurabileceğiniz iyi bir seçenektir. 

Bunun sebebi, içerdiği besin maddesi miktarı, nemlendirme gücü ve lezzetli tadıdır. Dudaklarınızın yumuşak, narin ve sağlıklı görünmesini sağlayabilir.

Nasıl kullanılır?

Biraz ısıtılmış Hindistan cevizi yağı ile bir çay kaşığı şeker ve az miktarda balı karıştırarak bir dudak kremi meydana getirebilirsiniz.

Bu karışım, doğal bir ölü hücre arındırıcı işlevi görür.Ölü cildi nazikçe yok etmenizi sağlar.

Tek yapmanız gereken, istediğiniz dudakları elde edene kadar kremi yumuşak ve dairesel hareketlerle dudaklarınıza uygulamaktır. 

3. Diş beyazlatıcı

diş macunlu diş fırçası

Daha önce de söylediğimiz gibi, hindistan cevizi yağı antibakteriyeldir ve mantar önleyici özelliği vardır. Bu nedenle ağzınızdaki bakterilerle savaşmak için idealdir. Aynı zamanda plağı da yok eder.

Böylece dişleriniz doğal olarak beyazlar ve nefesiniz tazelenir. Ayrıca, diş eti sağlığını iyileştirir ve çürük riskini azaltır. 

Tek yapmanız gereken dişlerinizi fırçalarken diş macunu yerine bir çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı kullanmaktır. Dişlerinizi normalde fırçaladığınız gibi fırçalayın ve sonrasında durulayın.

4. Makyaj temizleyici

Hindistan cevizi yağı makyaj temizlemek için harikadır. Bunun sebebi, maskara gibi suya dayanıklı ürünleri kolaylıkla temizleyebilmesidir.

Bu, temiz ve sıkı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Daha da önemlisi, makyajınızı silerken cildinizi tahriş etmez. Ayrıca, cildi temizlemeye, kırışıkları azaltmaya ve nemlendirmeye yardımcı olur.

Nasıl kullanılır?

Biraz hindistan cevizi yağına bir pamuk batırın. Ardından, nazikçe yüzünüzü ve kirpiklerinizi temizleyin. Cildiniz yumuşayacaktır. Ayrıca kirpiklerinizin uzamasına da yardımcı olacaktır.

5. Vücut losyonu

çıplak kadın sırtı

Hindistan cevizi yağını aynı zamanda vücut losyonu olarak da kullanabilirsiniz. Hatta onu en sevdiğiniz kremin içine bile koyabilirsiniz. Yüksek antioksidan içeriği sayesinde, şunlara yardımcı olur:

  • Erken cilt yaşlanmasını yavaşlatma
  • Serbest radikaller ile savaşma
  • Akne ve egzama gibi problemleri tedavi etme

Nasıl kullanılır?

Losyonu sıcak bir duş aldıktan sonra uygulayın. Böylece hindistan cevizi yağı cildinize nüfuz eder ve cildiniz nemlendir. Yağ, tahrişi dindirir, cilt pürüzsüz ve sıkı bir görünüme kavuşur.

Tırnaklarınızı güçlendirmek için kütiküllerinize de uygulayabilirsiniz.

6. Tıraş kremi

Tıraş kremi olarak kullanırsanız cildinizin nemli kalmasını sağlar. Ayrıca sürtünmeden dolayı oluşan tahrişi de engellemenizi sağlar.

Nasıl kullanılır?

Tıraş edeceğiniz bölgeye bir çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı sürün. Bu, sürtünmeyi azaltır ve cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlar.

Tıraş kremi olarak hindistan cevizi yağı kullanmanın bir diğer avantajı da, tıraştan sonra onu temizlemenin gerekmemesidir. Bu yağ ciltte kaldığında, nemlendirici görevi görecektir. 

7. Cildi ölü hücrelerden arındırma

Ölü hücre arındırıcı bir karışım elde etmek için hindistan cevizi yağını diğer malzemelerle birleştirebilirsiniz. Nemlendirici özelliği olması burada da işe yarar.

Böylece cildiniz nemli kalır, genç ve canlı görünürsünüz.

Nasıl kullanılır?

Hindistan cevizi yağını biraz şeker veya deniz tuzu ile karıştırırsanız çok etkili bir arındırıcı elde etmiş olursunuz. Limon, bal, aromatik yağlar veya çiçek özleri de ekleyebilirsiniz. Örneğin, güzel bir koku vermek için taze lavanta ekleyebilirsiniz.

8. Hindistan cevizi yağı ile güzel ayaklar

iki-ayak

Ayaklarınıza masaj yapmak için hindistan cevizi yağı kullandığınızda aynı zamanda onları çeşitli hastalıklardan da korumuş olursunuz. Bunun sebebi, hindistan cevizi yağının mantar ve bakteri önleyici özellikler taşımasıdır.

Kuru ve çatlamış topuklara karşı da savaşır.

Nasıl kullanılır?

Bu yağı parmaklarınızın arasına sürmek, ayak mantarını tedavi etmek için etkili bir yöntemdir. Haftada en az bir kez ayaklarınıza hindistan cevizi yağı sürmeniz önerilir.

Gördüğünüz gibi, hindistan cevizi yağı pek çok hastalıkla savaşırken en iyi arkadaşınız olabilir. Bu yüzden, bu faydalı yağı güzellik rutininize eklemekten de çekinmeyin.

 

 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Huang, C. B., Alimova, Y., Myers, T. M., & Ebersole, J. L. (2011). Short- and medium-chain fatty acids exhibit antimicrobial activity for oral microorganisms. Archives of oral biology, 56(7), 650–654. https://doi.org/10.1016/j.archoralbio.2011.01.011
  • Verallo-Rowell VM, Dillague KM, Syah-Tjundawan BS. Novel antibacterial and emollient effects of coconut and virgin olive oils in adult atopic dermatitis. Dermatitis. 2008;19(6):308-315.
  • Agero AL, Verallo-Rowell VM. A randomized double-blind controlled trial comparing extra virgin coconut oil with mineral oil as a moisturizer for mild to moderate xerosis. Dermatitis. 2004;15(3):109-116. doi:10.2310/6620.2004.04006
  • Kappally, Shijna & Shirwaikar, Arun & Shirwaikar, Annie. (2015). Hygeia:: journal for drugs and medicines COCONUT OIL – A REVIEW OF POTENTIAL APPLICATIONS. Hygeia:: journal for drugs and medicines. 7. 34-41. 10.15254/H.J.D.Med.7.2015.149.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.