Ayakta Oluşan Bünyonlar Nasıl Önlenir?

Ayakta Oluşan Bünyonlar Nasıl Önlenir?
Mario Benedetti Arzuza

Yazan ve doğrulayan doktor Mario Benedetti Arzuza.

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bünyonlar ayaklarınızda ortaya çıkabilecek en çok acı veren ve sıkça görülen bozukluklardan biridir. Bunlar genelde doğru türde ayakkabı giymemekten kaynaklanır, ancak kalıtsal bir sorun da olabilir.

Bu makalede bünyonları önlemenin bazı doğal yollarını inceliyoruz.

Bünyonlara sahip ayaklarınızın durumu iyileştirmenin en çabuk yollarından biri iltihaplanma önleyici ilaçlar ve ağrıları gidermek için bazı ağrı kesiciler kullanmaktır. Ayrıca bir seri fiziksel tedavi egzersizleri de gerçekleştirebilirsiniz.

Bunların yanında ayrıca ayakkabılarınızın içerisine bu amaç için üretilen özel koruyucu tabakalardan yerleştirirseniz ayağınız ayakkabınıza sürttüğünde hissettiğiniz ağrıyı bir miktar hafifletebilirsiniz.

Bünyonları önlemenin bu durumla karşılaşan kişilerce genelde tercih edilen bir diğer yöntemi ameliyattır. Ameliyat bu soruna kalıcı ve güvenli bir çözüm sağlar. Örneğin sırf İspanya’da yılda beş bin kişi bu türde ameliyat olur. Bunlardan hastalar tarafından en çok talep edilen versiyonu deri içinden uygulanan (perkutanöz) ameliyattır. Bu çok daha ufak bir kesiği içerir ve estetik açıdan sonuçları hem hastalar hem de cerrahlar açısından tatmin edicidir.

Bünyonlar Nasıl Önlenebilir?

ayaklar

Acı veren bir ayak sorunu olan bünyonları önlemenin en etkili yolu rahat, dört santimi aşmayan topuğa sahip ayakkabılar giymektir.

Topuklar çok yüksek olduğunda ayak parmaklarınız ileriye, ayakkabının ucuna doğru itilir ve bunun sonucunda ayak baş parmağı ayakkabı ve diğer parmaklar arasında tamamen sıkışır. Bu ayakkabınızın ön kısmının dar olmasında daha da geçerlidir. Bu nedenle, topukları yüksek olmayan ve dar olmayan ayakkabılar giymeniz önerilir. Böylece ayak parmaklarınız ayakkabınızın içerisinde rahat hareket edebilir.

ayak hastalıkları

Yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda özellikle sıkça giydiğiniz ayakkabınızın rahat bir ayakkabı olmasını öneririz. Eğer yüksek topuklu ayakkabı giymeden edemiyorsanız, bunları mümkün olduğunca az giymeye özen gösterin. Sakın bunları her gün giymeyin! Bunlar ayaklarınızın güzelliği ve sağlığı açısından en büyük düşmandır; acıya neden olmakta kalmaz, aynı zamanda ayaklarınızın nasıl göründüğünü de etkiler.

Unutmayın, bünyonlar ortaya çıktığında bunlarla zamanında ilgilenmezseniz bunlar her geçen gün daha da belirgin bir hal alır ve ağrılar sürekli olarak ağırlaşır. Bunun sonucunda ayaklarınızı rahat hareket ettirmede de güçlük yaşarsınız.

Son bir öneri olarak, eğer bünyonlardan muzdaripseniz veya ayaklarınızda bünyonlar oluşmaya başlıyorsa, bir doktora görünmekte yarar vardır. Kendileri size en uygun önerileri sağlarlar ve bu durum için uygun bir tedavi tavsiye ederler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.