Ayak Bünyonları Ameliyatsız Ortadan Kaldırabilir Mi?

Can sıkıcı bir sorun olan ayak bünyonlarından mı muzdaripsiniz? Bu yazımızdaki yöntemlerle ameliyata gerek kalmadan bu problemi ortadan kaldırın.
Ayak Bünyonları Ameliyatsız Ortadan Kaldırabilir Mi?

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Ayak bünyonları gerçekten acı verici olabilir. Ancak ameliyattan sonra yaşanan acı daha katlanılmaz bir hale de gelebilir. Bu nedenle, birçok insan bünyonları “doğal”, yani ameliyatsız olarak ortadan kaldırmayı tercih ediyor.

Estetik açıdan yarattığı sorunu bir kenara bırakırsak, ayak bünyonları bu sorundan muzdarip insanların, yürürken ya da bazı ayakkabıları giyerken dayanılmaz bir acı çekmesine yol açar.

Bu problemden kurtulmak için herhangi bir ev yapımı ilacın olup olmadığını soruyorsanız, cevabımız olumludur.

Eğer ısrarlı ve disiplinli bir şekilde aşağıda verilen yöntemleri uygularsanız, istediğiniz sonuca ulaşabilir ve bünyonlardan kurtulabilirsiniz.

Ayak bünyonları için doğal tedaviler

ayak bünyonları ve yanlış ayakkabı

ayaklarınızın rahat olduğundan emin olarak işe başlamalısınız.

Bu amaçla nasırlı bölgeye baskı uygulamayan hafif ve rahat ayakkabılar kullanmanız gerekir, aksi halde çok fazla acı çekersiniz.

Rahat ayakkabılarla, bünyonlarınız sizi daha az rahatsız eder ve cildiniz daha yumuşak bir hale gelir. Ayrıca sivri veya uzun topuklu ayakkabılar kullanmamanızı öneririz.

Yapmanız gereken en iyi şey, eğer resmi bir kıyafete uygun ayakkabı ihtiyacınız varsa, ayaklarınıza özgürlük tanıyan rahat ayakkabılar kullanmaktır.

Yalın ayak yürümek

Ayak bünyonları genellikle kadınları etkileyen kalıtsal bir durumdur, ancak iyi alışkanlıklar sayesinde onlardan kurtulabilirsiniz.

Ayakkabı kullanmak yerine, evin içinde çıplak ayakla dolaşmak daha iyidir. Bu alışkanlık, ayak parmaklarınızın eklemlerini güçlendirmeye yardımcı olarak ağrıyı azaltır.

Plajda, çıplak ayakla yürümenizi öneririz, çünkü bu eylem eklemleriniz için gerçek bir egzersiz şeklidir ve bünyonları tamamen iyileştirmeye yardımcı olur.

Ayak egzersizleri

ayak bünyonları için egzersizler

Ayak egzersizleri, bünyonların büyümesini yavaşlatmayı sağlar ve çoğunlukla ortaya çıkan ayak başparmağının tersine çevrilmesi problemine engel olur.

Bu açıdan en etkili egzersiz ayak başparmağını uzatmak ve diğer ayak parmaklarıyla düzgün bir hizaya getirmekten ibarettir.

Daha sonra, tüm ayak parmaklarınızı esnetin ve yere ya da duvara doğru sıkıca bastırın. Bu egzersizi yaklaşık 10 saniye boyunca uygulayın ve günde 3 kez tekrarlayın.

Ayaklarınızı kalıcı olarak hizaya getirin

Bünyonları tedavi etmek için bir diğer yöntem, ayak parmaklarınızı hizaya getirmektir.

Bunun için ayağınızı bir bandajla (normal bir pozisyonda olan ayak parmaklarınız da dahil) sarın ve ayak parmağınızı bir köprü ya da ayrı bir bandajla diğer parmaklardan ayırın.

Yavaş yavaş, ayak parmaklarınız daha iyi bir pozisyona adapte olur ve böylece bünyonların gelişimi önlenir.

Bu alışkanlık ayaklarınızı daha iyi bir pozisyonda tutacaktır. Bu işlemi günlük olarak yapmak ve alışkanlık haline getirmek çok önemlidir; bu sayede, bünyonlarınız yürürken daha az acı verecektir.

Bunu evde kendiniz yapamazsanız, bu konuda sizi yardımcı olabileceğini düşündüğünüz bir tıp uzmanına danışmak doğru olacaktır.

Ayak bünyonlarınun oluşmaması için ne yapmamalısınız?

bale ayakkabısı ile parmak ucunda durmak

ameliyat olmaksızın bundan tamamen kurtulmak istiyorsanız kaçınmanız gereken birtakım aktiviteler vardır.

Bunlardan biri, çok hoş ve zarif bir dans şekli olmasına rağmen, ayak parmaklarınızda ve özellikle de ayak parmağı kemiklerinizde olumsuz sonuçlara neden olan baledir.

Ayrıca bünyonların olduğu bölgelerde daha fazla acıya neden olabilecek faaliyetler konusunda da dikkatli olmanız gerekir. Ayaklarınıza ne kadar özen gösterirseniz, o kadar kolay bir şekilde bu problemden kurtulursunuz.

Sadece biraz sabır ve zaman sayesinde, ayak parmaklarınızda oluşan bu çıkıntılardan kurtulabilirsiniz. Böylece ameliyatın tek seçenek olduğu ileri aşamaları da önlemiş olursunuz. İlginizi çekebilir ...

Ayakta Bünyon Neden Oluşur?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Ayakta Bünyon Neden Oluşur?

Bu makalede sizlere ayakta bünyon oluşumunun sebepleri hakkında bilgi vermenin yanı sıra bünyon için tedavi önerileri de sunacağız.