Burnunuz Kanadığında Ne Yapmalısınız?

Burnunuz Kanadığında Ne Yapmalısınız?

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Bu sorunla muhtemelen bir noktada karşılaşmışsınızdır. Belki sizin, belki de bir akrabanızın burnunun kanadığı bir durum olmuştur. Peki burun kanaması neden olur? Bu makalede açıklayacağız.

Burun Kanamalarının Nedeni Nedir?

Endişelenmeyin… Çoğu zaman burun kanamasının arkasındaki neden çok ciddi değildir. Bu çocukların yanı sıra yetişkinlerde de görülebilir bir durumdur. Burnunuz bolca çok ufak kan damarına sahiptir ve bunlar örneğin sıcaklık değişiklikleri veya soğuk algınlıkları gibi nedenlerle çatlayabilir.

Burnunuzun içerisinde hareket eden hava onun iç kısmını kaplayan zarları kurutabilir veya tahriş edebilir. Bu da çatlayıp burun kanamalarına neden olabilen kabukların oluşmasına neden olur. Sıcaklığın bu çatlakların oluşmasında önemli bir etken olması nedeniyle, özellikle kış ayında bu durumla daha sık karşılaşmanız doğaldır.

Burun kanamalarının büyük bir çoğunluğu burun direğinin ön kısmında gerçekleşir. Bu çok nadiren burnun daha derin kısımlarında oluşur. Bu ikinci durumu kontrol altına almanın daha zor olduğu bir gerçektir. Ancak endişelenmeyin. Bunların hiçbiri ölüme neden olmaz. Burun kanamalarının başlıca nedenleri şu şekildedir:

 • Alerji veya soğuk algınlığı kaynaklı tahriş
 • Çok soğuk veya kuru hava
 • Burnunuzu çok kuvvetli bir şekilde sümkürmek veya burnunuzu karıştırmak
 • Burun direğinde lezyonlar veya kayma
 • Kimyasal ürünler
 • Yüksek tansiyon
 • Ekstrem durumlarda: olası tümörler
burun kanaması

Burun Kanaması Durumunda Ne Yapmalıyım?

Siz veya bir başkasında burnunun kanaması durumunda yapmanız gereken ilk şey sakin olmaktır. Bu özellikle kanamanın çocuklarda görülmesi durumunda önemlidir. Sakinleşin ve onlara bunun önemli bir sorun olmadığını ve yakında geçeceğini söyleyin. Aşağıdakileri göz önünde bulundurmanızda yarar var:

 • Yapmanız gereken ilk şey oturup başınızı öne doğru eğmektir. Neden mi? Çünkü böylece kanın yutulmasını önlersiniz. Ağzınızdan nefes alın.
 • Bunun ardından, halen otururken, burnunuzu burun direği kısmından değil de yumuşak kısmından hafifçe baş parmağınız ve işaret parmağınızla sıkın. 2 dakika sonra burnunuzu bırakın ve ardından tekrar hafifçe sıkarak kanamanın durup durmadığını kontrol edin. Ağzınızdan nefes almaya devam edin.
 • Kan yutmamak için başınızı öne doğru eğik bir şekilde tutmayı unutmayın.
 • Her beş dakikada bir burnunuzun kanamaya devam edip etmediğin kontrol edin.
 • Eğer kanama durmazsa kanamayı durdurmak için burun direğine birkaç saniye boyunca bir soğuk kompres veya bir miktar buz uygulayın.
 • İnsanlar genelde burunlarını bir sargı beziyle kaparlar. Bunda sorun yoktur ancak burnunuzu tamamen kapamamanız gerekir. Genzinizi tamamen bloke etmeyecek şekilde az bir miktar bez kullanabilirsiniz.
 • Ayrıca, burun kanamasının söz konusu olduğunda uzanmamanız önerilir. Çoğu kişi bazen bu hatayı yaparak yere veya kanepeye uzanırlar. Bu iyi bir fikir değildir çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi, kanı yutma tehlikesi vardır. En iyisi kanın alt taraftan akmasını sağlayacak şekilde başınız öne doğru eğik olacak şekilde oturmaktır.
 • Akılda bulundurması önemli bir başka durum da şu: burun kanamasının ardından birkaç saat burundan nefes almayın ve burnunuzu sümkürmeyin. Buna uymazsanız kanama tekrar başlayabilir.
 • Burun kanamanızın geçmediğini görmeniz durumunda kanamayı kontrol etmenize yardımcı olması için bir doktora görünmenizde yarar var. Ufak damarları kapamak ve kanamayı kontrol altına almak için buruna tıkanıklık giderici bir sprey de uygulanabilir.

Ne Zaman Hekime Başvurmalı?

Aşağıdaki durumlarda bir hekime başvurmanız gerekir:

 • Burun kanaması 20 dakika sonunda durmuyorsa.
 • Başınıza bir darbe aldıktan sonra burnunuzun kanaması halinde. Bu ciddi bir kafa travmasını işaret ediyor olabilir.
 • Burnunuza bir darbe alırsanız ve kanamanın dışında burnunuzun şeklinde bir bozukluk oluşması durumuna. Bu durumda burun direğinin kırılmış olma ihtimali vardır ve bu çok acı verir.

Aşağıdakileri de göz önünde bulundurmanız gerekir:

Haftada bir veya daha fazla soğuk algınlığı veya sıcaklık değişikliği kaynaklı olmayan burun kanamalarıyla karşılaşıyor musunuz? Bu durumda doktora görünmeniz önerilir.

İlginizi çekebilir ...
5 Doğal Yöntem İle Burun Kanaması Nasıl Durdurulur
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
5 Doğal Yöntem İle Burun Kanaması Nasıl Durdurulur

Burun kanaması, bir darbe alındığı için veya mukoza zarı çok kuru olduğundan, burundaki kan damarlarından biri kırıldığında meydana gelir.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.