Bütçe Dostu Bir Düğün İçin 10 Öneri

Düğün hazırlığı yaparken; gelinlik gibi cimrilik yapılmayacak şeylerin dışında, ufak değişiklikler yaparak düğününüzü daha bütçe dostu bir hale getirebilirsiniz. Nasıl olduğunu öğrenmek için yazımızı okuyun!
Bütçe Dostu Bir Düğün İçin 10 Öneri
Isbelia Esther Farías López

Yazan ve doğrulayan filozof Isbelia Esther Farías López.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Biraz zaman ve yaratıcılıkla hayallerinizdeki düğünü bütçe dostu bir şekilde yapabilirsiniz. Hatta, bu hazırlıkları müstakbel eşiniz ve akrabalarınızla yaparak, birlikte keyifli vakit bile geçirebilirsiniz.

Ancak, akıllıca karar vermeli ve nelerden kısıp nelerden kısamayacağınıza dikkat etmelisiniz. İyi bir planlama ve organizasyonla, makul fiyatlı harika bir düğün yapabilirsiniz.

Bütçe Dostu Bir Düğün İçin 10 Öneri

1. Planlama İçin Yeterince Vakit Ayırın

İlk yapmanız gereken şey, anksiyetenin önüne geçmek ve düğününüz için bir tarih seçmek. Kendinize, düğününüzü sakin bir şekilde planlayıp, organize etmenize izin verecek kadar süre ayırmanızı öneriyoruz. Eğer bir ay sonra evlenmeye karar verirseniz, kesinlikle harcayacağınız para miktarı daha fazla olacaktır.

Düğünü organize etmek için birkaç ayınız olduğunda, hem düğününüz için daha fazla para biriktirebilir hem de tedarikçileri kıyaslayabilir, kampanyaları takip edebilir ve çeşitli şeyleri kendiniz hazırlayabilirsiniz.

2. Düşük Talep Daha Düşük Fiyatlar Demektir

Turistik mekanlar gibi, düğün salonları da genelde fiyatlarını döneme ve mevsime göre ayarlarlar. Dürüst olmak gerekirse, çok ciddi dönemsel fiyat farklılıkları olabilir. Bu konuya dikkat ederek, ciddi miktarda tasarruf edebilirsiniz.

Yemek ve diğer hizmetler için, dönem dışı bir tarih seçerseniz, çok daha makul fiyatlar alabilirsiniz. Talep miktarı çok yüksek olmadığında, diğer aylar ile aynı kalitedeki bir mekan ve hizmet için, farklı teklifler hatta kampanyalardan faydalanabilirsiniz.

Bu yazımıza da göz atın: Erken Yaşta Evlenmek ve Yararları

3. Davetli Sayısını Azaltarak Tasarruf Yapabilirsiniz

düğün davetlileri

Davetli listesi, davetiyeleri göndermeden önce üzerinden birkaç kez geçmeniz gerekecek bir şeydir. Düğünlerdeki en büyük masraflardan birisi yiyecek ve içeceklerdir. Ayrıca tüm misafirler ile tek tek ilgilenmek de gerekir. Bu yüzden, davetli sayınızı azaltarak hem masrafınızı düşürebilir, hem de vakitten tasarruf edebilirsiniz.

Çok samimi olmasanız bile tüm tanıdıklarınızı düğününüze davet etmek çok büyük bir hatadır. 20 yıldır görmediğiniz akrabalarınızı, onları davet etmek zorundaymış gibi hissetseniz bile, davetli listenize eklemeyin.

Ayrıca, akraba ve arkadaş listelerinizi, samimi olduklarınız ve birlikte vakit geçirmekten hoşlandığınız kişiler şeklinde ayarlayın. Samimi bir düğün planlamak, hem bütçeniz için daha makul olur hem de gerçekten sizi seven ve sizinle birlikte bu günü kutlamak isteyen kişilerle birlikte olursunuz.

4. Bütçe Dostu Bir Düğün İçin Davetiyelerinizi Kendiniz Hazırlayın

Düğün davetiyeleri ve teşekkür kartları için, hazır kartlar almak veya tasarım firmaları ile çalışmak, çok pahalıya gelebilir. Bilgisayarınızın başına geçip, istediğiniz kartı hazırlayıp kendiniz basarak, bu masrafı yarısından daha aza indirebilirsiniz.

İnternette size ilham verebilecek binlerce örnek bulabilir ve kendi düğün davetiyelerinizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Hem bu şekilde düğün davetiyelerinizi istediğiniz gibi süsleyip, kişiselleştirebilirsiniz.

bütçe dostu düğün davetiyeleri

5. Daha Makul Fiyatlı Giysiler Tercih Edin

Kişiliğinize ve yaşam tarzınıza göre, takım elbise ve gelinliğe bir servet ödemeden düğününüzü planlayabilirsiniz. Belki nişanlınız o takım elbiseyi bir daha asla giymeyecek. Bu yüzden, bir takım elbise kiralayabilirsiniz. Böylece, takımın kendisi dolapta durup tozlanacağına, fotoğraflarla ölümsüzleştirilmiş olur.

Gelin için ise, makul fiyatlı seçenekler sunan gelinlikçiler bulabilirsiniz. İnternette araştırma yaparak, çeşitli gelinlik modellerinin fiyatlatını karşılaştırabilirsiniz. Birbirine çok benzeyen gelinliklerin, farklı mekanlardaki fiyat farklılıklarına şaşıracaksınız!

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Elbise Boyuna Uygun Topuklu Ayakkabı Nasıl Seçilir?

6. Geri-Dönüştürülmüş Dekorlar Kullanın

Kavanoz veya cam şişe gibi kullanmadığınız ve eski şeyleri geri-dönüştürerek dekor için kullanmak hem çok makul fiyatlı hem de oldukça güzel bir trenddir. Bu sayede hem zarif, hem basit hem de ucuz dekorlar hazırlayabilirsiniz. Arkadaş ve akrabalarınızdan, bu tarz ürünleri sizin için saklamalarını isteyebilirsiniz.

Ayrıca, çeşitli düğün fuarları veya dekor kermeslerinden, bütçe dostu ve pratik ürünler alabilirsiniz. İnternet sayesinde, sizin zevkinize uygun tema fikirleri edinebilirsiniz.

7. Mevsime Uygun Düğün Çiçekleri Seçin

sahil düğünü

Hem resepsiyonda hem de tören sırasında kullanılan çiçekler oldukça önemlidir. Bütçe dostu bir düğün için, mevsimsel çiçekleri kullanmanızı ve ithal çiçeklerden sakınmanızı öneriyoruz. Bu sayede çiçek seçimi yaparken, ciddi oranda tasarruf edebilirsiniz.

Ayrıca, çiçekleri tekrar kullanarak da tasarruf yapabilirsiniz. Eğer evlilik töreniniz ve kutlamanız farklı mekanlarda yapılacaksa, aileniz çiçekleri tören mekanından kutlama mekanına götürebilir ve oradaki vazolara koyarak sizi daha çok çiçek almaktan kurtarabilir.

8. Basit Bir Düğün Pastası Tercih Edin

Düğün pastasının ana amacı, sembolik olması ve birlikte ilk dilimin kesilmesi ve fotoğraf çekilmesidir. Davetlilere servis edilmesi için, basit ve lezzetli bir pasta ayarlayıp mekanın mutfağında kestirip servis ettirebilirsiniz. Eğer sizin için basit bir pasta yapabilecek bir arkadaşınız varsa, durum çok daha karlı olacaktır.

Ek olarak, pasta yerine biraz yardımla evde hazırlayabileceğiniz çeşitli tatlılardan oluşan bir tatlı büfesi de kurabilirsiniz. Bu sayede, pasta veya tatlı için birini tutarak ekstra masraf yapmaktan kurtulursunuz.

9. Bütçe Dostu Bir Düğün İçin Abartılı Yüzükler Seçmeyin

Geleneksek alyanslar altından yapılır ve eskiden alyans ne kadar ağırsa o kadar makbuldü.

Ancak, yıllar içerisinde bu gelenek değişti. Artık piyasada gümüş veya benzer malzemelerden üretilmiş, çok zarif ve güzel alyanslar bulabilirsiniz.

10. Düğün İçin Bir Araç Ödünç Almayı Deneyin

Düğüne ve kutlamaya gitmek için bir limuzin veya özel bir araç kiralamak, evlenen çift için çok ciddi bir masraf olabilir. Bu durumda bir akrabanızın veya arkadaşınızın aracını ödünç almayı rica edebilirsiniz.

Böylece yapmanız gereken tek masraf, aracı çiçekler ve kurdeleler ile süslemek olacaktır.

Bütçe Dostu Bir Düğün Planlamak Sizin Elinizde

Bu önerileri uygulayarak düğününüzde ne kadar tasarruf yapmayı başarabileceğinizi düşünüyorsunuz?

Büyük ihtimalle ciddi bir miktar! Ayrıca, hayallerinizden vazgeçmeniz gerekmeden mükemmel düğünü organize edebilirsiniz!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.