Erken Yaşta Evlenmek ve Yararları

Bazı insanlar erken yaşta evlenmenin bir başkaldırı ya da toyluk göstergesi olduğunu düşünebilir. Ancak, genç yaşta evlenmenin birçok faydası bulunmaktadır.
Erken Yaşta Evlenmek ve Yararları

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Evlilik kurumu her yaştan insan için zorludur, ancak bunu genç yaşta gerçekleştirmenin birçok avantajı vardır. Gençlik, dünyanın sunduğu her şeyi tecrübe etmenin arzusu ve enerjisiyle doludur. Bu yüzden birçok insan, söz konusu erken yaşta evlenmek olduğunda geride durmayı tercih eder.

Peki bu yanlış bir karar mıdır?

Öyle olmak zorunda değil. Bu yazıda sizlere genç yaşta evlenmenin yararları hakkında görüşler sunacağız.

Otuz-kırk yıl öncesine kadar 25 yaşından önce evlenmek oldukça yaygındı. Ancak, günümüzde bu kadar erken yaşta evlenmek, hayatın en önemli aşamalarından birini kaçırmakla bir tutulmaktadır.

Yine de, onca harika deneyimi yanınızda sevdiğiniz insan varken yaşamanız mümkün değil midir? Evlilik zorlu bir süreçtir ve bu kararı gençken almak evliliği daha da zorlu bir hale getirmektedir. Ancak, sizi ve partnerinizi, hayatta karşınıza çıkabilecek birçok engelle baş etmeye hazırladığı da bir gerçektir.

Erken Yaşta Evlenmek ve Yararları

Genç yaşta evlenmenin faydaları oldukça fazladır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, erken yaşta evlenmek bekarlığın sunduğu özgürlüğü ve eğlenceyi kısıtlayan bir karar olarak görünebilir.

Ancak, gençken evlenmenin faydaları şöyledir:

1. Birlikte büyüyeceksiniz

Size hayat ve olgunlaşma yolunda eşlik edecek birinin olması oldukça rahatlatıcı bir durumdur. Partneriniz mezuniyet ya da ilk iş günü gibi sizin için önemli olan anlarda yanınızda olacaktır. Baş aşağı giden evlilik hikayeleri duymanız oldukça muhtemel, ancak bu sizin de aynı şeyleri yaşayacağınız anlamına gelmez.

2. Çift olarak güçleneceksiniz

Elde ettiğiniz her başarı, birlikte aştığınız her engel sizi çift olarak daha güçlü bir hale getirecektir. Bu şekilde, gelecekte karşılaşacağınız olası problemlere karşı güçlü ve koşulsuz bir aşk yaratmış olacaksınız.

3. Önünüzde uzun bir yol olacak

Çok genç ve enerjiksiniz, önünüzde uzun bir yol olduğunu unutmayın. Evliliğiniz istenildiği şekilde yürümese ve partnerinizle yollarınızı ayırsanız bile, hayatınıza devam edecek zamana sahip olacaksınız.

4. Ebeveynliğe hazırlanmak için daha çok vaktiniz olacak

Genç yaşta evlenmek ebeveynliğe hazırlık için daha çok vakit sağlar.

Birlikte edindiğiniz tecrübeler sayesinde daha iyi birer ebeveyn olacaksınız. Aynı zamanda, zamanla yarışmak gibi bir derdiniz olmayacak ve çocuk sahibi olmak için acele etmeyeceksiniz.

5. Duygusal yükünüz daha az olacak

Erken yaşta evlenmek psikolojik açıdan da daha sağlıklıdır. Çünkü iki insan ayrılığın ağırlığı olmaksızın beraberce yeni bir hayata başlarsa, geçmiş ilişkilerden gelen güven sorunları ve hayal kırıklıkları olmayacaktır.

“Evet” Demeden Önce Göz Önünde Bulundurmanız Gerekenler

Tabi ki, erken yaşta evlenmek gibi bir niyetiniz varsa, ilişkinizde mutlu olduğunuzdan emin olmalısınız. Ancak, evlilik kararını aşktan çok daha fazla etkileyen faktörler de bulunmaktadır.

Bu önemli adımı atmadan önce göz önünde bulundurulması gereken bazı şeyler şöyledir:

  • Gelecekten beklentileriniz benzer olmalıdır. Örneğin; sahip olmak istediğiniz ev, evin günlük ihtiyaçları için ayırdığınız bütçe, çocuk isteyip istemediğiniz ya da çocuk sahibi olmadan önce yapmak istediğiniz şeyler gibi.
  • Evliliğin kişisel hedeflerinizi etkilemeyeceğinden emin olmalısınız. Unutmayın, hayattaki en önemli insan sizsiniz ve mutlu olmak istiyorsanız öncelikle kişisel arzularınızı yerine getirmelisiniz.
  • İyi günler olacağı gibi zor zamanların da geleceğini unutmayın. Başınıza gelen ilk zorlukta sırtınızı dönmeyeceğinizden emin olmalısınız.

Bu yazıya da bir göz atın: Çiftlerin Kavgalarının Ana Sebepleri

İyi bir evlilik için öneriler

Erken yaşta evlenmek, sonsuza kadar beraber olma isteğini de beraberinde getirir. Bunu sağlayan sihirli bir iksir olmasa da bazı önemli püf noktaları size yardımcı olabilir.

Aklınızda bulundurmanız gereken birkaç öneri aşağıdaki gibidir:

  • Bağımsızlığı sürdürmelisiniz. Kendinize kişisel alanlar yaratmak adına, ilişkinizi incitmeyecek bazı etkinliklerde bulunmalısınız. Bu, ilişkinizin güçlenmesine yardımcı olacaktır.
  • Birbirinize zaman ayırdığınızdan emin olmalısınız. Baş başa vakit geçirmek ilişkilerin sağlığı için oldukça önemlidir. Yakın ilişkilerinize özen göstermeniz gerekir; yoğun iş saatlerinden ve sevdiğiniz insanlarla geçirdiğiniz vakitten bağımsız olarak birbiriniz için özel bir zaman yaratmalısınız.
  • Birbirinize bağlı olmalısınız. İlişkiyi güçlendirmek adına, problemlerle bir ekip gibi başa çıkın. Partnerinize güven ve yakınlık gösterirken, onu desteklemeyi ve cesaretlendirmeyi de unutmayın.
  • Fiziksel yakınlığı ve iletişimi sürdürmelisiniz. Muhabbetin ve tutkunun her zaman sizinle olduğundan emin olun. Öpüşün, sarılın, sevişin, heyecan verici ortamlar, romantik randevular ayarlayın.

Aranızda aşk, güven ve saygı olduğu sürece yaşın hiçbir önemi yoktur. Eğer yeterince olgunsanız ve kendinizi hazır hissediyorsanız, genç yaşta evlenmek size birçok yarar sağlayacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.