Elbise Boyuna Uygun Topuklu Ayakkabı Nasıl Seçilir?

21 Ekim, 2020

Bir elbiseniz var. Bazı ayakkabılarınız kendi başlarına harika görünüyorlar. Ancak elbisenizle birlikte denediğinizde o kadar da şık bir görüntü ortaya çıkmıyor. Bu yazımızda size farklı elbiseler için uygun topuklu ayakkabı seçmenin yollarından bahsedeceğiz!

Özellikle de fiziksel bir aktivitenin içinde yer alacaksanız spor kıyafetlerin altına spor ayakkabı giymeyi tercih etmelisiniz. Ancak bazı insanlar çarpıcı bir görünüm elde etmek için spor kıyafetlerin altına topuklu ayakkabı giymeyi de tercih edebiliyorlar.

Elbisenizin ortaya çıkmasını, güzel görünmesini istediğinizde, uygun topuklu ayakkabı seçimi yapmakta zorlanabilirsiniz. Doğru topuklu ayakkabı hem elbisenizin daha hoş görünmesini sağlar, hem de daha uzun ve zayıf görünmenize yardımcı olur.

Farklı boylarda pek çok elbise seçeneği mevcuttur. Onlarla kombinlemek için seçtiğiniz ayakkabılar elbiselerin sizin üstünüzdeki duruşunu da etkiler.

Ayrıca bazı ayakkabılar bazı kadınlara yakışır bazı kadınlara ise yakışmaz. Özellikle şekil bakımından farklılık gösterdikleri için bazı ayakkabılar vücut tipinize uymayabilirler.

Size uygun topuklu ayakkabı rahat olmalı ve vücudunuzun şeklini ortaya çıkarmalı. Elbette giyinirken gideceğiniz etkinliği, yeri, iklim koşullarını ve mevsimi de göz önünde bulundurmalısınız.

Giyinirken doğru seçimler yapmayı bilirseniz, gittiğiniz etkinlikten de daha çok keyif alırsınız. İşte giyeceğiniz elbise ve altına giymek için seçeceğiniz uygun topuklu ayakkabı bu denli önemli olabilir. Bu yazıda sizlere birkaç ilginç hileden bahsedeceğiz.

Elbiseniz için uygun topuklu ayakkabı seçimi

Uzun elbiseler

kırmızı uzun elbiseli kadın uygun topuklu ayakkabı

Bacaklarınızı tamamen kapatan bir elbise giydiğinizde açık ayakkabı giymeniz daha iyi olacaktır. Hem biraz daha hoş görünmenizi sağlar hem de kumaşın tekdüzeliğini biraz kırmış olursunuz.

Ayrıca elbisenize basmadan kolayca yürüyebileceğiniz topuklu veya platform topuklu ayakkabıları tercih etmeniz de önemlidir.

Yapabileceğiniz en iyi seçimler şunlar olabilir: 

 • Topuklu ayakkabı giymekten hoşlanmıyorsanız hafif yüksek sandaletleri tercih edebilirsiniz.
 • Elbiseniz desenliyse ayakkabınız tek renk olmalı. Ancak tek renk bir elbise seçtiyseniz daha detaylı topukluları, sandaletleri veya platform topukluları tercih edebilirsiniz.
 • Topuklar olabildiğince ince olmalı. Bu size zarafet katacaktır.
 • Baldırlarınız çok genişse bilekten bağlanan veya bacakları sararak bağlanan sandaletleri veya topukluları tercih etmeyin.
 • Düz ayakkabılardan uzak durun.

Kısa elbiseler

mavi kısa elbiseli kadın

Bu elbiseler daha çeşitlidir ve daha fazla kombin yapılabilir. Ayrıca kısa elbiseler için tasarlanmış farklı topuklu ayakkabı tasarımları da vardır.

Ancak uzun elbiselerde olduğu gibi, kısa elbiseler için ayakkabı seçerken de boyunuzu, baldırlarınızın şeklini ve elbette elbisenin ne kadar kısa olduğunu hesaba katmalısınız.

Yapabileceğiniz en iyi tercihler şöyledir: 

 • Uzun, ince topuklar. Genelde topuklar bacakların boyunu uzatır, vücudunuzun ve elbisenizin görünümünü güzelleştirirler.
 • Ne kadar geniş bir topuk seçeceğinize siz karar verin. Topuğunuz genişledikçe seçtiğiniz elbisenin daha günlük görünür. Geniş topuk size biraz daha keyifli bir hava katar.
 • Kısa, bol ve çiçekli elbiselerin altına giymek için platform topuklu ayakkabılar da tercih edilebilir.
 • Stiletto gibi ince topuklu kapalı ayakkabılar vücudunuzu saran elbiselerin altında iyi duracaktır.
 • Kısa elbiselerin altına boydan boya topuklu ayakkabılar da tercih edilebilir.
 • Yumurta topuklu ayakkabılar da kısa elbiselerin altında güzel görünebilirler.

Bunu da okuyun: Gardırobunuzda Bulunması Gereken 5 Kıyafet

Asimetrik elbiseler

Önü kısa arkası uzun elbiseler sandaletlerle birlikte kombinlendiklerinde çok şık dururlar. Bacaklarınız güzel görünür ve farklı yükseklikteki sandaletleri de tercih edebilirsiniz.

Yapabileceğiniz en iyi seçimler şunlar olabilir: 

 • Boydan boya topuklu sandaletler.
 • Hafif bir malzeme kullanılarak yapılan platform topuklular.
 • İnce, yüksek topuklu sandaletler.

Orta boy elbiseler

ayakkabılarını çıkarıp yürüyen kadın

Bu elbiselerin en iyi yanı çok ortaya çıkarmaya gerek olmadan bacaklarınızın güzelliğini göstermenize izin vermeleridir. Dizin altında, baldırın üstünde son bulurlar. Hem resmi hem de gayriresmi etkinliklere giderken tercih edebilirsiniz.

En uygun seçimler şunlar olabilir: 

 • İnce, uzun topuklu, sivri uçlu stilettolar. Vücudunuzun daha ince görünmesine yardımcı olurlar.
 • Platform topuklular: Hem günlük hem de rahattırlar.
 • Gayrı resmi bir etkinlikse alçak topuklu ayakkabıları tercih edebilirsiniz.
 • İnce topuklu uzun çizmeler de size oldukça seksi bir görünüm katabilirler.
 • Sebastián Valderrama (2017). “A review of the evolution of heel shoes according to a historical context and its effect on the health of its users”. Iconofacto · Volumen 13 · Número 20 · Enero – Junio de 2017. Universidad Pontificia Bolivariana. https://revistas.upb.edu.co/index.php/iconofacto/article/view/7856
 • Morales Olvera, Ingrid Leonor, Morocho Chacón, Alex Renato, Baquero Zuleta, Nancy Cecilia, Romero, Eco. María Elena. Morales Olvera, Ingrid Leonor. “Proyecto para la importación y comercialización de calzado con tacones removibles dirigido al mercado Guayaquileño”. Facultad de Economía y Negocios- Escuela Superior Politécnica del Litoral (ESPOL). http://www.dspace.espol.edu.ec/handle/123456789/17043