Çatlaklardan Kurtulmak için Ev Yapımı Çözümler

Çatlaklardan Kurtulmak için Ev Yapımı Çözümler
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Çatlaklardan kurtulmak için mutfağınızda bulunan basit malzemelerle losyon hazırlayabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu yazımızda, çatlak oluşumunu önlemek, ve var olan çatlakları azaltmak için uygulayabileceğiniz yöntemlerden bahsediyoruz.

Çatlaklar, kadınların estetik açıdan en çok rahatsız olduğu şeylerden biridir. Çatlakların sağlığımız için zararlı olmadığını bilmemize rağmen, özellikle de mini etek veya mayo giydiğimiz zaman bizi rahatsız ederler.

Çatlak Nedir?

Çatlak, deri altındaki elastik liflerin sürekli esnemesi sonucu ciltte oluşan izdir. Ciltte belirli bir miktarda ani bir gerilme meydana geldiğinde, cilt alt tabakaları yırtılır ve bu izler oluşur.

İki çeşit çatlak vardır. İlki, cildin gerilmesi ya da esnekliğini kaybetmesi sonucu oluşan çatlaklardır. Hamilelikte oluşan çatlaklar, büyüme çağındaki gelişmeyle oluşan çatlaklar ve hormonal değişimlere bağlı olarak vücudun gelişmesiyle oluşan çatlaklar bu tip çatlaklara örnek olarak verilebilir.

İkincisi ise, aşırı kortizol hormonu salgılanması sonucu oluşan çatlaklardır. Bu çatlaklar, uzun bir süre yüksek dozda kortikosteroid ilaçlar kullanıldığı zamanlarda oluşur.

Hangi Bölgelerde Görülür?

karın bölgesinde oluşan çatlaklar

Çatlaklar çoğunlukla karın, göğüs, kalça ve popo bölgesinde görülür. İlk önce küçük, kırmızımsı ya da mor çizgiler olarak ortaya çıkarlar ve daha sonra cilt renginden biraz daha açık bir renge sahip olan çizgilere dönüşürler.

Çatlak Oluşumunu Önlemek için Neler Yapabilirim?

Bir kere oluştuğunda, çatlaklardan kurtulmak zordur. “Kabus görmektense hiç uyumamak daha iyidir.” demiş atalarımız. Peki, ne yapmalısınız?

Kan dolaşımınızını arttırmanız gerekir. Bunun için çilek, kızılcık, kiraz gibi kırmızı meyveler yiyebilirsiniz. Ayrıca lenf drenaj masajı yapabilirsiniz. Lenf drenaj masajı, dokularda biriken sıvıların atılmasını sağlayan bir masaj tekniğidir.

Çatlak oluşumunu önlemenin bir başka yolu ise, ciltteki kolajen seviyesini arttırmaktır.

Kolajen, vücuttaki çeşitli elementlerin üretiminde önemli rol oynayan bir proteindir. C vitamini içeren besinler tüketerek kolajen seviyenizi arttırabilirsiniz (biber, kivi, portakal, ıspanak, domates, nar, brokoli vs.).

Vücudunuzu nemlendirmek, çatlak oluşumunu önlemenin iyi bir yoludur. Cildinizin esnekliğini kaybetmemesi için, her gün krem kullanmalısınız.

Son olarak da, sabit bir kiloda kalmaya çalışın. Ani kilo alıp vermek daha fazla çatlağın oluşmasına neden olabilir.

Çatlaklardan Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyım?

Çatlaklardan kurtulmak çok zor olsa da, görünümlerini iyileştirmeniz için size birkaç tavsiyede bulunabiliriz.

Bu toniklerin sonuç verebilmesi için düzenli ve sürekli olarak uygulamanız gerektiğini unutmamalısınız. Çatlaklar, ciltteki yırtılmalar yüzünden oluşur ve tedavisi zaman alır. Ama ümidinizi yitirmeyin! Zamanla siz de olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

E Vitamini

Bu vitamini iki farklı şekilde kullanabilirsiniz. Birincisi; eczanelerde satılan E vitamini kapsüllerinden alabilir, kapsülü açıp içindeki yağı çatlak olan bölgelere uygulayabilirsiniz. Bunu her gün duştan sonra en az bir kez yapmalısınız. 15 dakika sonra nemli bir bezle silebilirsiniz.

İkinci yöntem ise, E vitamini bakımından zengin yağları cildinize yedirmektir. Bunlardan bazıları; zeytinyağı, badem yağı ve soya yağıdır. Aynı şekilde bu yöntemi de her gün duştan sonra bir kez uygulamalısınız. 15 dakika sonra nemli bir bezle silebilirsiniz.

Cildin daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağladığından, E vitamini bütün cilt problemleri için birebirdir.

Pancar

pancar

Pancar kabuğu ve şeftali kabuğunu karıştırıp öğütün. Kıvamı çok yoğun olursa, bir yemek kaşığı badem yağı ekleyebilirsiniz.

Elde ettiğiniz karışımı çatlak olan bölgelere uygulayıp 15 dakika bekletin, ardından soğuk suyla temizleyin. Bu detaya dikkat edin çünkü sıcak su cildinizi hassaslaştıracağı için çatlakları daha kötü hale getirebilir.

Havuç

Mutfağınızda bulunan ve çatlak sorununa faydalı olabilecek bir diğer sebze ise havuçtur. Yapmanız gereken şey, havuçları buharda pişirip püre haline getirmek ve doğrudan sorunlu bölgeye uygulamak.

Cildinizin yanmaması için fazla sıcak olmamasına dikkat edin. Bu kürün etkisini göstermesi biraz fazla zaman aldığı için uygulandıktan sonra en az yarım saat bekletilmeniz gerekiyor. Daha sonra, soğuk suya batırılmış bir bezle silip çıkarabilirsiniz.

Avokado

avokado

Yarım avokadoyu ezip bir yemek kaşığı bal ve bir yemek kaşığı limon suyu ile karıştırıp bir krem elde edin. Bu karışımı her gün 15 dakika boyunca çatlaklarınızın üzerine daireler şeklinde masaj yaparak sürün.

Karışımı daha sıvı hale getirip uygulanmasını kolaylaştırmak için, içine bir yemek kaşığı zeytinyağı ekleyebilirsiniz.

Atkuyruğu

Atkuyruğu (zemberek otu), yaygın olarak tıbbi amaçlarla kullanılan yabani bir bitkidir. Marketlerde ya da aktarlarda bulabilirsiniz. Atkuyruğu çok yüksek miktarda; hücrelerin yenilenmesini sağlayan, doğal bir yenileştirici olan silikon elementi içerir.

Losyonunu yapmak için; 100 gram atkuyruğu yaprağını, sekiz damla limon suyu ve bir litre %20 oranındaki alkole batırıp bir ay bekletin. Bir ay geçtiğinde, kullanacağınız kadar karışımın içine bu miktarın yarısı kadar su ekleyip karışımı seyreltin ve sorunlu bölgeye günde iki kez uygulayın.

Şeker ve Kahve

şeker

Tüm cilt tedavilerinde kullanılan temel yöntemlerden biri, ölü derinin temizlenmesidir. Yeni hücrelerin oluşabilmesi için ölü hücrelerden kurtulmak şarttır.

Kolay bulunan, pullanmayı önleyici doğal ürünlerden ikisi kahve ve şekerdir. Bunları yukarıda bahsettiğimiz yağlarla, örneğin zeytinyağıyla karıştırabilirsiniz.

Ev Yapımı Aloe Vera Kremi

Malzemeler

  • 1/2 fincan doğal zeytinyağı
  • 1/4 fincan aloe vera jeli
  • 6 kapsül E vitamini
  • 4 kapsül E vitamini

Hazırlanışı

Bir blendır yardımıyla tüm malzemeleri karıştırın.

Karışımı, sorunlu bölgelere nazikçe masaj yaparak iyice emilene kadar uygulamalısınız. Kremi, temiz bir kap içerisinde kapağını kapatarak buzdolabında saklayabilirsiniz.

Egzersiz

Özellikle açık havada egzersiz yapmak kaslarınızın gelişmesine yardımcı olmanın yanı sıra, hücrelerinizin oksijenlenmesine de yardımcı olur. Açık havada yapılan egzersizler, cildin onarılması için çok önemli olan D vitamininin çok daha iyi bir şekilde emilmesini sağlar.

Okuduğunuz tarifler çatlaklardan kurtulmak için en etkili tariflerdir. Denemeye ne dersiniz? Sizin de bizimle paylaşmak istediğiniz başka bir ev yapımı sırrınız var mı?

 

 

 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.