Çevre Dostu Teras ve Çatıların 5 Faydası

Çevre dostu ve yeşil seçenekler ev dekorasyonunda dahi giderek daha da popüler hale gelmektedir. Bu anlamda, çevre dostu teras ve çatılar ile dekor yapmak oldukça faydalı olabilir. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!
Çevre Dostu Teras ve Çatıların 5 Faydası

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Sürdürülebilir ve doğaya saygılı alışkanlıklar giderek daha da popüler hale geliyor. Çevre dostu trendler, hem insanlar hem de gezegen için daha sağlıklı bir perspektif sağlamak için sosyal gündemin farklı senaryolarına hakim oluyor. Bu nedenle, çevre dostu teraslar ve yeşil çatılar faydalı alternatiflerdir.

Bir fantezi gibi görünse de gerçek şu ki, çevre kirliliğini azaltmaya yardımcı olan uygulamalar aynı zamanda yaşam kalitemizi iyileştirmeye de yardımcı oluyor. Dahası, çoğu büyük şehre beton ve asfaltlar hakim. Bu malzemeler sıcaklıkta çarpıcı bir artışa neden olur.

Hatta, tek bir asfalt çatının yüzeyinde yaklaşık 70°C üretebileceği gösterilmiştir. Bu nedenle büyük şehirlerde ısı bol miktarda bulunur; bu yerler binalar, caddeler ve diğer kirletici alanların bir ürünüdür.

Bu inşaat formu “kentsel ısı adası” olarak bilinir. Bunun nedeni, diğer şeylerin yanı sıra, çoğu binanın yüksek sıcaklıkları birkaç gün boyunca muhafaza etmesi ve biriktirmesidir.

Çevre Dostu Teras ve Çatılar Neden Faydalıdır?

Bunlar, doğrudan evinize kurabileceğiniz sürdürülebilir ekosistemlerdir. Çatının özelliklerine bağlı olarak farklı türleri vardır. Yarı kapsamlı ya da kapsamlı olabilirler. Genel olarak, daha iyi su yalıtımı sağlayarak ve ısı yalıtımını optimize ederek evinizin kullanım ömrünü uzatmaya yardımcı olurlar.

Bununla birlikte, hadi bunların avantajlarından bazılarına bir göz atalım.

Estetik İyileştirmeler

Bir bahçenin içerisindeki bir teras.
Estetik açıdan bakıldığında, çevre dostu bahçeler ve yeşil alanlar, alanların neşeli ve çarpıcı görünmesini sağlar.

Bu nedenle, genellikle estetik açıdan dikkat çekici ve çok güzel alanlardır. Aslında, çevreye dost olan bir bakış açısıyla oluşturulmuş, zarif ve konforlu ortamlar sağlayan geniş peyzaj tasarımları bulabilirsiniz.

Çevre Dostu Teras ve Çatılar Sayesinde Oluşan Daha Serin Atmosferler

Çevre dostu teras ve çatılar evlerin havasını temizler, bu da yaz aylarında daha yüksek oksijenlenme ve daha az ısı anlamına gelir. Bu durum, elektrikli sıcaklık düzenleme cihazlarına yapılan masrafları azalttığı için önemli bir ekonomik etkiye sahiptir.

Benzer şekilde, hava kalitesinin daha iyi olmasının doğrudan bir faydası, büyük şehir merkezlerinde bol miktarda bulunan aşırı karbon monoksit ve diğer kirletici maddelerle ilişkili solunum problemlerinin azaltılmasıdır.

Geri Dönüşüm ve Yağmur Suyunun Yeniden Kullanılması

Parkta yürüyen bir kadın.
Bitkilendirilmiş toprakların filtreleme kapasitesi su kirliliğini önemli ölçüde azaltır.

Şiddetli sağanak yağışların bir sonucu olarak caddelerin çökmesi nispeten yaygın bir sorundur. Bunun nedeni çok sayıda drenaj ve kanalizasyon sistemidir. Sonuç olarak, bu durum şehir merkezlerinde boşa harcanan ve kirlenen su hacmini doyurur ve arttırır.

Doğal döngünün geri döndürülmesi yağmurlardan kaynaklanan sellerde azalmaya neden olur, işte bu da çevre dostu teras ve çatıların en büyük avantajlarından biridir. Ayrıca kirlenmiş maddeleri süzen bitkiler ve yapraklardan arındırıldıktan sonra suyun yeniden kullanımına izin verir.

Daha Az Gürültü, Daha Fazla İç Rahatlığı

Rahatsız edici sesler azaltıldığında, birlikte yaşamak çok daha hoştur. Çevre dostu bir çatı, dış gürültüyü yaklaşık 50 desibele kadar boğmaya ve hatta izole etmeye yardımcı olur.

Bu çevre dostu durum, insanların yaşam kalitesini iyileştirir. Bu, özellikle sinirsel bozukluklardan muzdarip olan insanlar ya da evden çalışan insanlar için geçerlidir, çünkü üretkenliklerini arttırır.

Daha fazla bilgi için bu yazımızı da okumalısınız: Boraks Ve Karbonatlı Çevre Dostu Deterjan

Ekonomik Tasarruf

Elinde LED ampul tutan bir kişi.
Yeşil alanlar, aşırı soğuk ve sıcağa karşı yalıtkan etkileri sayesinde enerji tasarrufu sağlar.

Yalnızca asfaltlı bir su yalıtım membranı ile korunan bir çatının genel ortalama ömrü 15 yıldır. Bunun nedeni, sürekli doğrudan güneşe maruz kalmasının yanı sıra, esas olarak sıcaklık değişimlerinden kaynaklanan tüm atmosferik değişikliklerdir.

Bunun yerine, bitki örtüsünün ısıyı azaltması ve izole etmesi sayesinde çevre dostu teras ve çatılar oldukça verimli bir şekilde koruma sağlar. Bu durum çatının kullanışlılığını yaklaşık 25 yıla kadar arttırmaktadır. Sonuç olarak bu, bakım masraflarında yaklaşık %40’lık bir düşüş anlamına gelir.

Kentsel Alanlarda Çevre Dostu Teras ve Çatı Miktarlarında Artış

Yeşil çatılar şehirlerdeki parkları, bahçeleri ve diğer yeşil alanları tamamlar. Rekreasyonel seçenekler olmalarının yanı sıra dünyadaki sera etkisi problemlerinin çözümüne de katkıda bulunurlar.

Son olarak, özellikle binaların bol olduğu alanlarda, bitkisel besinlerin üretimi ve iç tüketimi için çok faydalı alanlar olabilirler. Faydalar, planlama ve organize toplulukların bağlılığı ile birlikte hatırı sayılır miktarlara ulaşabilir.

Öyleyse, neyi bekliyorsunuz? Bugünden itibaren çatınızı ya da terasınızı daha çevre dostu hale getirmenin yollarını bulun!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.