Klima İçin En Uygun Sıcaklık Hangisidir?

Klima için sorumlu bir kullanım sergilemeye dikkat edin. Sağlığınız, cebiniz ve çevre bu sorumluluğunuz için size teşekkür edecektir.
Klima İçin En Uygun Sıcaklık Hangisidir?

Tarafından yazılmıştır Óscar Dorado

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Klima için en uygun sıcaklığın hangisi olduğunu biliyor musunuz?

Klima ve klimanın filtresini değiştirmek ya da ayarlamalar için yapılan tüm bakım işlemlerine para vermeniz gerektiğinde işin rengi değişir. Klimanın derecesini ayarlamak gibi basit şeyler dahi faturanızın ne kadara mal olacağını belirlemede etkili bir rol oynar.

Klimamı Hangi Sıcaklığa Ayarlamalıyım?

Öncelikle, yatak odası için ideal sıcaklık 25 ile 26°C arasındadır. Bu ideal sıcaklık sayesinde, klimalı odadan klimasız odaya geçerken termik şoka uğrama ihtimalinin önüne geçmiş olursunuz.

Ayrıca, içeri ve dışarının arasındaki sıcaklık farkı hiçbir zaman 5°C’den (40°F) fazla olmamalıdır. Bundan emin olmak için, odanın içine ve dışına direkt olarak güneş ışığı alacak şekilde termostat yerleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra, enerji tasarrufu yapmanızı da öneriyoruz. Bu klimanızı daha az güçle çalışır hale getirecek fakat aynı zamanda faturanızın çok gelmemesini sağlayacaktır.

klima için

Yaz aylarının çekilmez olduğu bazı ülkelerde, 7 gün 24 saat klima çalıştırma ihtiyacının olması oldukça normaldir. Fakat, bu ne sağlığınız, ne cebiniz ne de çevre için yararlı bir hareket olmayacaktır.

Hala klima kullanmak konusunda ısrarlıysanız, bunu sorumlu bir şekilde yapmaya çalışın. Evinizin enerji verimliliğini maksimumda tutmak için klimanızı 25.5°C’den (78°F) düşüğe kurmamanızı öneriyoruz. Ayrıca klimanızı açmadan önce tüm kapıların ve pencerelerin sıkıcı kapatıldığından da emin olun.

Çoğu insan sıcaklığı mümkün olan en kısa zamanda düşürmek için klimanın derecesini azaltmaya eğilimlidir. Fakat bu pek de akıllıca bir fikir değil. Bunu yaparsanız çok daha fazla enerji harcamış olursunuz.

Sabırlı olun ve dereceyi çok fazla düşürmemeye çalışın. Bedeninizin sıcaklığa alışması için belli bir zamana ihtiyacı vardır, hepsi bu. Eğer klimanın derecesi biraz daha yüksek olursa vücudunuz buna da uyum sağlayacaktır. Bu durumda da yine odaya ya da eve girdiğinizde ani bir sıcaklık değişimi hissedebileceksiniz.

Faturalarınızı Nasıl Düşük Seviyede Tutarsınız

hesap yapan adam

Klima kullanmak sizi rahat ettirebilir. Fakat, eğer dikkatli olmazsanız size ekstra masrafa da mal olabilir.

Bu yüzden, diğer tüm şeylerin yanında, elektrik faturanızın düşük gelmesini istiyorsanız, siz evde yokken daha az enerji harcayan programlanabilir bir klima kullanmanızı öneriyoruz.

Eğer yaz aylarında klima açmadan uyuyamayan insanlardansanız, klimanızı geceleri gündüze göre daha düşük enerjide çalışacak şekilde programlayabilirsiniz.

Tabii, uyurken klimayı çalıştırmanın sağlık açısından iyi olmadığını da aklınızdan çıkarmayın. Bu yüzden, uyurken klimayı açmamaya çalışmanız sizin için yararlı olur.

Eğer ılıman iklime sahip olan bir yerde yaşıyorsanız, klimayı bütün gün çalıştırmanıza gerek yok. Akşamları daha serinse, pencereyi açmanız yeterli olacaktır. Klimayı gün içinde ihtiyacınız olursa açabilirsiniz.

Eğer tavan vantilatörünüz varsa, 5°C’ye (40°F) kadar kurulu bir termostatla işinizi halledebilirsiniz.

Ayrıca, dışarıdan ya da bulaşık makinesi, kurutma makinesi veya çamaşır makinesi gibi makinelerden gelen sıcaklığı evden uzaklaştırmayı denemek ilk yapacağınız şey olabilir. Bu cihazları günün en serin vaktinde kullandığınızdan emin olun.

Klima için sorumlu bir kullanım sergilemeye dikkat edin. Sağlığınız, cebiniz ve çevre, bu sorumluluğunuz için size teşekkür edecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.