Sürdürülebilir Bir Ev Sahibi Olmak İçin 12 Öneri

Her gün doğal alanlar giderek daha da azalıyor ve kirlilik artıyor. Ancak, her ev gezegenimize - ve cüzdanınıza - yardımcı olmak için aksiyonlar alabilir.
Sürdürülebilir Bir Ev Sahibi Olmak İçin 12 Öneri
Leidy Mora Molina

tarafından incelendi ve onaylandı. hemşire Leidy Mora Molina.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Sürdürülebilir bir ev sahibi olmak sadece gezegene fayda sağlamak ve daha iyi bir gelecek yaratmaya yardımcı olmak ile kalmaz; aynı zamanda daha uygun maliyetli olabilir ve eviniz için daha iyi bir atmosfer sağlayabilir.

Aslında, sürdürülebilir bir ev yaratmak için yapabileceğiniz bazı değişiklikler kolay, hızlı ve ucuzdur. Diğerleri daha uzun sürebilir ve daha yüksek bir yatırım yapmanızı gerektirebilir, ancak uzun vadede her zaman buna değeceklerdir.

Atık ve çöp yaratmak, ekolojik bir sorun olmasının yanı sıra, kullandığınız şeylerin yerine yenilerini koymayı da içerdiği için daha fazla aile harcaması anlamına gelir. Bu nedenle, sürdürülebilir bir ev yaratmak için azaltma, yeniden kullanma ve geri dönüştürme şeklindeki temel ilkeleri daima aklınızda tutmalısınız.

Sürdürülebilir Bir Ev İçin Temel Kurallar

Birkaç basit kural ile evinizi sürdürülebilir hale getirmek için ilk adımları atmaya başlayabilirsiniz.

1. İhtiyacınız Olmayan Şeyleri Almayın.

Alışveriş yapan bir çift.
Alışverişlerinizi planlayın ve ihtiyacınız olmayan şeyleri satın almaktan kaçının. Özellikle plastik kaplardan uzak durmalısınız.

Çoğu zaman, neredeyse farkına bile varmadan, ihtiyacımız olmayan şeyleri satın alırız. Bunlar unutup çöpe attığımız yiyecekler, mutfak eşyaları ya da dekorasyonlar olabilirler.

Kısa vadede kullanacağından emin olduğunuz şeyleri satın alın. Bu şekilde nesneleri biriktirmekten ve çöp yaratmaktan kaçınacak ve ayrıca paranızı da daha iyi kullanacaksınız.

2. Yemeklerinizden Kalanları Cam Kaplarda Saklayın.

Cam kaplar, daha hızlı ve daha kolay aşınan ve lekelenen, ve sonra da geri dönüştürülemeyen plastik kaplardan daha uzun ömürlüdür. Bir şeyleri alüminyum folyo ile ya da plastik torbalarda saklamak da daha fazla atık oluşturur. Ancak gıda dışı ürünlerin daha uzun süre dayanmaları için plastik kaplar kullanabilirsiniz.

3. Sürdürülebilir Bir Ev İçin Toptan Ürünler Alın.

En çok kullandığınız ürünleri küçük paketler halinde almak yerine, çok sayıda küçük paket kullanmaktan kaçınmak için daha büyük olanları satın alın. Eğer arta kalan varsa, bunları dolapta ya da buzdolabında cam kaplarda saklayabilirsiniz.

4. Markette Kumaş Torbalar Kullanın.

Kumaş alışveriş poşetleri.
Plastik poşetlerin aksine kumaş torbalar çevre dostudur.

Alışverişe çıkarken kendi kumaş torbanızı alın. Bu şekilde, çöp sahalarını dolduran ya da daha kötüsü tarlalarda ve okyanuslarda biriken plastik ya da kağıt poşet kullanımınızı azaltırsınız.

Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (EPA), dünyada her yıl bir trilyon plastik poşet kullanıldığını tahmin etmektedir. Bu 100 milyon varil petrole eşdeğerdir. Bu poşetlerin %80’i çöplüklere, %20’si (200 milyar) okyanuslara, nehirlere ve ormanlara gider.

5. Yerel Şeyler Satın Alın.

Hem tarımsal hem de paketlenmiş ürünler söz konusu olduğunda yerel üretim daha çevre dostudur. Diğer bölgelerden ithal edilen ürünler ya da taşınan ürünler büyük bir kirlilik kaynağıdır. Ayrıca yerel ürünlerin satın alınması yerel ekonomiyi de canlandırmaktadır.

Yeriniz varsa, bazı temel mahsullerle kendi bahçenizi bile yetiştirebilirsiniz ya da maydanoz, fesleğen veya kişniş gibi en sık kullandığınız küçük baharat bitkilerini ekebilirsiniz.

6. Organik Ürünler Satın Alın.

Organik ürünler, çevreyi kirleten tarım ilaçları ya da kimyasal gübreler kullanılmadan, daha çevreci ve bilinçli bir şekilde yetiştirilmektedir.

7. Sürdürülebilir Bir Ev İçin Çöplerinizi Bilinçli Bir Şekilde Atın.

Evindeki geri dönüştürülebilecek çöpleri ayıran bir kişi.
Çöplerinizi ayırarak bir kısmını geri dönüştürebilir ve atıklarınızı azaltabilirsiniz.

Her zaman geri dönüşümü düşünmelisiniz. Çöpleriniz türlerine göre ayırın ve uygun kaplara atın. Yerel geri dönüşüm yönergelerinizi bulun ve bu talimatları takip edin.

Organik atıklardan kendi kompostunuzu yapmayı ve bunu gübre olarak kullanmayı da düşünebilirsiniz!

8. Enerji Tasarrufu Yapın.

Odalarda kimse olmadığında ya da yeterince doğal ışık olduğunda odalarda açık ışık olmadığından emin olun. Elektronik cihazları kullanmadığınız zamanlarda açık bırakmayın.

Telefon şarj cihazlarını takılı bırakmayın. Şarj cihazlarının transformatörleri, telefon bağlı olmasa bile elektrik tüketmeye devam eder ve aşırı ısınabilecekleri için tehlikeli dahi olabilir.

Sürdürülebilir Bir Ev İçin Yapısal Yenilemeler

Sürdürülebilir bir eve sahip olmak için yapabileceğiniz, daha fazla planlama gerektirebilecek başka değişiklikler de vardır. Ancak, bunları bir kez yapmanızdan sonra büyük bir fark yaratacaklardır.

9. Ev Aletlerinizi Değiştirin.

Evindeki eski ampulleri LED ampuller ile değiştiren bir kişi.
Düşük tüketimli ampuller, enerji ve gezegeni korumanızı ve elektrik faturanızda para tasarrufu yapmanızı sağlar.

Yeni cihazların büyük çoğunluğu daha az enerji kullanan malzemelerden yapılmıştır ve bu da onları daha çevre dostu yapar.

Başlangıçta daha yüksek bir yatırım gerektirmelerine rağmen, aynı zamanda elektrik maliyetlerinde de tasarruf sağlarlar. Geleneksel ampulleri daha uzun süre dayanan ve daha az enerji tüketen LED ve CFL ampuller ile değiştirmek gibi daha basit bir şeyle başlayabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı’na göre, CFL ampuller %25 enerji tasarrufu sağlar ve akkor ampullere göre 3 kat daha uzun süre dayanırken, LED ışıklar %80 enerji tasarrufu sağlar ve 25 kat daha uzun süre dayanır. Normal bir evin elektrik faturasındaki elektrik maliyeti %5’tir.

10. Elektrik Regülatörleri Kurun.

Klimalar ya da su ısıtıcıları gibi kapatılması zor elektrikli cihazlarda, cihazları belirli zamanlarda otomatik olarak açıp kapatan elektrik regülatörleri kurabilirsiniz.

Bu şekilde, uyurken ya da çalışırken ısıtıcıyı veya evde olmadığınızda klimayı kapatabilirsiniz.

11. Çift Camlı Pencereler Kullanarak Daha Sürdürülebilir Bir Ev Yaratın.

Çift camlı pencereler evi yalıtır ve evinizin iç sıcaklığının korunmasına yardımcı olur. Eğer bu çok pahalıysa, aşırı dış sıcaklıklardan da yalıtım sağlayan termal iç perdeler kullanabilirsiniz.

Bu, ısıtma ve klima için harcadığınız enerji miktarını azaltır.

12. Güneş Panelleri Kurun.

Eğer yapabiliyorsanız, güneş panelleri kurun. Bunları yalnızca suyu ısıtmak ya da evin belirli bir bölümünü ısıtmak gibi bazı şeylerin kullanımı için kurabilirsiniz. Bu şekilde, temiz enerji kullanır ve fosil yakıtlar ile elde edilen enerji tüketiminizi azaltmış olursunuz. Bu, elektrik faturanızda da tasarruf olarak görünecektir.

Son olarak, tüm bu stratejilerin çevreyi ve gezegenin sağlığını iyileştirmeyi amaçladığını unutmayın. Bunların bazıları ilk etapta bir yatırım gerektirse de faturalarınız, sağlığınız ve harcamalarınız da bundan fayda sağlayacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.