Cilde İyi Gelen Misel Su: Evde Hazırlayın

Misel suyunu sabahları yüzünüzdeki teri temizlemek ve ciltteki toksinleri arındırmak için kullanın. Misel su günlük cilt bakımınız için ideal ve yenileyici bir tamamlayıcıdır.
Cilde İyi Gelen Misel Su: Evde Hazırlayın

Son Güncelleme: 01 Aralık, 2018

Misel suyu hiç duydunuz mu? Son zamanlardaki kozmetik ihtiyaçlarımızın ve makyaj rutinimizin en zorunlu parçası haline gelen maddelerden biridir. Bugünkü yazımızda misel su ile ilgili bilmeniz gereken bütün bilgileri vereceğiz ve ayrıca evde nasıl hazırlayacağınızı tarif edeceğiz. 

Bu küçük günlük ipucu ile aynada daha iyi görüneceğinize emin olun! Misel suyunu seveceğinizden de eminiz. Cildiniz için harika bir bakım!

Misel Su Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

misel suyu

Konu cildi temizlemek veyamakyaj çıkarmak olunca, muhtemelen her yolu denemişsinizdir. Sabundan tutun da jellere, köpüklere kadar… Fakat bu zamana kadar hangisi cildinizdeki her türden kalıntıyı temizleyebildi? Her zaman kalan bir şeyler oluyor, dahası bu ürünler cildinizi de bozabiliyor.

Temizlik, makyajı çıkarmak ve cilt bakımı için basit bir sudan daha iyi ne olabilir? O zaman misel suyun sizin için yapabileceği bütün harika özelliklerine bir göz atın:

Şu da ilginizi çekebilir: 7 Organik Cilt Bakım Ürünü

Temizler, yeniler, sıkılaştırır ve nemlendirir

 • Bu madde doğal ürünlerden yapılmıştır ve tüm maddeleri temizlemekle kalmayıp aynı zamanda cildinizi rahatlatır ve nemlendirir. Günlük olarak kullanıldığında, herkesin harika sonuçlar aldığını gördük – bu da bu ürünü kadınlar için vazgeçilmez kılıyor.

Nasıl kullanırsınız?

 • En iyi misel su, temizlik sütlerinin aksine, aşırı krem kıvamında veya yapışkan olmayandır. Misel su çok hafif ve yenileyicidir. Kullanmak için yapmanız gereken tek şey küçük bir pamuk parçasına sürerek bütün yüzünüzü temizlemektir.
 • Güzellik uzmanları misel suyu sabahları uyandıktan sonra uygulamayı öneriyor. Bu şekilde gece biriken fazla yağı temizleyerek, cildinizi günlük makyaja hazırlıyor.
 • Çantanızda her zaman kullanmak için az bir miktar taşıyabilirsiniz, örneğin spor salonundan çıktığınızda veya cildinizi biraz daha taze ve rahatlamış hissetmek istediğinizde. Misel su ayrıca yatmadan önce makyajınızı temizlemek için de idealdir. Hafif dokunuşlarla cildinizdeki fazlalıkları temizleyerek, sıkılaşmasına da yardımcı olursunuz.

Kendi Misel Suyunuzu Nasıl Hazırlarsınız?

su

Malzemeler

Yarım bardak misel su hazırlamak için yapmanız gereken aşağıdaki malzemeleri kullanmaktır:

 • 90 ml gül suyu. Hazır gül suyunu aktarda veya markette bulabilirsiniz. Nasıl yapıldığını biliyorsanız tabii ki de daha iyi olacaktır, fakat hem pahalı değildir hem de bulunması kolaydır.
 • 3 ml hint yağı. Bunu aktarlarda veya marketlerde bulabilirsiniz. Fakat “sülfatlanmış” çeşidini almalısınız, çünkü suda erir içeriklerinden ötürü misel suyun faydalarını arttıracaktır. Çok etkilidir ve bölgesel uygulama için idealdir. Ayrıca suda çıkmayan rimel gibi inatçı kozmetik ürünleri çıkarmaya yardımcıdır.
 • E vitamini. E vitamininin faydaları hakkında çokça konuştuk. Yaşlanma etkileri ile savaşır, cildi, saçı ve tırnakları nemlendirir ve onarır. Eczaneden almak iyi bir seçim olacaktır: içinde jel kapsüller şeklinde satılanlardan 1 şişe edinebilirsiniz ve bunu çeşitli yerlerde de kullanabilirsiniz. Bu tarif için 20 kapsüle ihtiyacınız olacak.
 • 5 ml kuşburnu yağı. Bu harika bir üründür! Kuşburnu yağı onarır, nemlendirir, su dengesini sağlar ve cildi sıkılaştırır. Her zaman evinizin bir köşesinde bulunmasında fayda vardır. Pahalı değildir, ve diğer malzemeler gibi bu da çeşitli alanlarda kullanılabilir.
 • 150 ml cam şişe edinin. Misel suyu bunun içine koyacaksınız. Bu pratik ve küçük şişe el çantanıza sığacak ve her yerde imdadınıza yetişecek!

Bu yazımıza da bir göz atın: Ev Yapımı Makyaj Temizleyiciler

Misel suyu nasıl hazırlarız?

sağlıklı cilt

Bu işin en kolay kısmı. Malzemelerin hepsini aldığınız cam şişenin içinde karıştırın. Tek yapmanız gereken bu. Hint yağı sayesinde bütün malzemeler birbirine karışacak. Eğer sarımsı bir renk olursa endişelenmeyin – bu renk yağ sebebiyle oluşuyor.

Misel suyun güzel kokusunu da hemen fark edeceksiniz. Gün geçtikçe de misel su günlük bakımınızın vazgeçilmez bir parçası haline gelecek. Nasıl kullanacağınızı da anlatalım:

 • Pamuk parçasına bir kaç damla sürmeden önce şişeyi iyice çalkalayın.
 • Sabahları makyaj yapmadan önce, geceleri de makyajdan kalanları çıkarmak için veya yüzünüzü temizlemek için cildinize uygulayın. Rimel, ruj ve diğer göz makyajı ürünlerini temizlemek için harika bir üründür. Cildinizdeki bütün kalıntılardan ve fazlalıklardan kurtulmuş olacaksınız!
 • Cildinizi yorgun veya aşırı sıcak hissettiğinizde günün herhangi bir anında misel suyu cildinize uygulayabilirsiniz. Daha kolay bir kullanım için ise küçük bir sprey şişede taşıyabilirsiniz! Misel suyu kesinlikle muhteşem!

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Katime, I., Quintana, J., & Villacampa, M. (2003). Micelas. Revista Iberoamericana.
 • Del Monte Martínez, A., González Bacerio, J., Romero del Sol, L., Aragón Abreu, C., Vega Villasante, F., Nolasco Soria, H., & Díaz Brito, J. (2009). Extraction systems for isolating esterases having interfacial adsorption. Revista Colombiana de Biotecnología; Vol. 11, Núm. 1 (2009); 7-16 1909-8758 0123-3475.
 • Carmona, F. C., & Claramunt, E. M. (2002). Viscoelasticidad lineal de estructuras líquido-cristalinas de un sistema tensioactivo no iónico nonilfenol etoxilado/agua. Grasas y Aceites : Revista Bimestral de Información Científica y Técnica. https://doi.org/10.3989/gya.2002.v53.i2.299

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.