Cildi Nemlendirmek İçin Bu 10 Yiyeceği Deneyin!

Beslenmenin, genel olarak sağlık açısından vücuda hem içten hem de dıştan çok büyük bir etkisi vardır.
Cildi Nemlendirmek İçin Bu 10 Yiyeceği Deneyin!

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

‘’Ne yersen osun’’ sözü, çok da yanlış değil. Yediğiniz şeyler organlarınız için faydalı ya da zararlıdır, vücut ısınızı korur ve sindirim sisteminizi olumlu veya olumsuz yönde etkiler. Bu makalede, cildi nemlendirmek için tüketebileceğiniz 10 yiyecekten bahsedeceğiz.

Yeterince su içmek ve vücudun su oranını dengede tutmak çok önemlidir, özellikle de hastalıklara yakalanma riskini azaltmak, vücuda enerji sağlamak ve hızlıca yağ yakmak için.

Sodyum, sıvı tutulmasına yol açtığı ve toksinlerin vücuttan atılmasını zorlaştırdığı için, tuz tüketiminin azaltılması da çok önemlidir.

Cildi Nemlendirmek İçin Tüketmeniz Gereken 10 Yiyecek

Nemlendirmekten bahsederken, yalnızca sıvı olan besinleri kastetmiyoruz. Sıvı ya da katı besinler tüketmeniz önemli değil. Önemli olan; sebze ve meyve suları, çaylar, et/balık suyu, çorba vb. gibi suyla hazırlanan besinler tüketmeniz.

Bazı yiyecekler neredeyse %100 sudan oluşur. Cildinizi mükemmel bir şekilde nemlendirmek için, bu yiyeceklerin neler olduğunu öğrenin.

Salatalık

salatalık suyu

%65’i sudan oluşur, yalnızca 17 kaloridir; potasyum, C vitamini ve lif gibi besin değerleri içerir. Sindirim için mükemmeldir. Faydalarından yararlanmak için çiğ tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Papaya

Papaya

Papaya, sindirime yardımcı olur ve vücuda cildi onarması için daha fazla enerji verip cildin daha parlak görünmesini sağlar. Ayrıca A vitamini içerdiği için sağlığı korur ve organların işlevlerini düzgün bir şekilde yerine getirmesini sağlar.

Karpuz

karpuz

Karpuz, nemli bir cilde ve iyi bir savunma mekanizmasına sahip olmak için gerekli olan C vitamini bakımından zengindir. %92’si sudan oluşur.

Kalp hastalıkları ve prostat, yumurtalık kanseri, rahim ağzı kanseri, ağız kanseri, yutak kanseri, yemek borusu kanseri, akciğer kanseri ve pankreas kanseri gibi çeşitli kanser türlerine yakalanma riskini azaltır.

Sindirimi hızlandırmak için aç karnına, tüm faydalarından yararlanmak için ise her zaman yiyebilirsiniz.

Domates

domates suyu

Domates, likopen (güçlü bir antioksidan) içerdiği için yaşlılığa ve aknelere karşı savaşmada ve cildi korumada çok önemli bir role sahiptir.

%94’ü sudan oluşur ve 20 kaloridir. Potasyum, fosfor ve A ve C vitamini kaynağıdır.

Elma

elmalar

Elmanın %86’sı sudur. Günde bir elma yemek, vücudun ihtiyacı olan lifi karşılar. En iyi antioksidanları içeren meyvelerden biridir. Kanser hücrelerinin gelişimini engeller, Alzheimer ve kalp hastalıkları riskini azaltır.

Yeşil yapraklı sebzeler

marul

Ispanak ve marulun içeriğinin %95’i sudur. Daha önce de belirttiğimiz gibi cilt bakımı için özel bir öneme sahip olan A ve C vitamini bakımından zengindirler. Mineraller ve antioksidanlar içerirler.

Vücudu toksinlerden arındırmaya ve ciltteki kusurları onarmaya yardımcıdırlar. Kanseri önlerler, hafızayı korurlar ve göz sağlığı için faydalıdırlar.

Kivi

kivi

Bu meyvenin %83’ü sudur. Bir adet kivi, günlük C vitamini ihtiyacının iki katından fazlasını karşılar. Lif içerdiğinden, kolesterolü ve kan basıncını düzenlemek için birebirdir. Kan pıhtılaşması riskini azaltır ve kan lipit değerlerini düşürür.

Greyfurt

greyfurt

Greyfurt, likopen ve yüksek miktarda antioksidan içerdiği için domates ile aynı özelliklere sahiptir. Temiz ve aknesiz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Hindistan cevizi suyu

hindistan cevizi

Hindistan cevizinin içindeki su, en çok nemlendiren besindir. Yaşlılık belirtilerine karşı savaştığı söylenmektedir. Sindirim ve cilt için faydalıdır. Hücre zarlarını oluşturarak cildin pürüzsüz ve parlak olmasını sağlar.

Portakal Suyu

Portakal suyu

Portakalın %88’i sudur. Potasyum, C vitamini, kalsiyum ve folik asit bakımından zengindir ve cildin onarılması için gerekli maddeleri içerir.

Vücudunuzun hem içinin hem de dışının sağlıklı olması için, sağlıklı beslenmenin çok önemli olduğunu unutmayın.

Hiçbir şeyden ödün vermeniz gerekmiyor; bu yiyeceklerin hepsi, beslenme alışkanlıklarınızın bir parçası haline getirebileceğiniz, öğünlerinizde tüketebileceğiniz ve bir anda ortaya çıkan tatlı krizlerini yatıştırmak için yiyebileceğiniz lezzetli yiyeceklerdir.

Ayrıca bu yiyecekler, cildi nemlendirmek için de birebirdir!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Mendez-Cabeza Velazquez, J., Alache Zúñiga, H., & Cerrada Cerrada, E. (2003). Management of atopic dermatitis in Primary Health Care. MEDIFAM – Revista de Medicina Familiar y Comunitaria.
  • Scientific Advisory Committee on Nutrition. (2016). Vitamin D and Health 2016. Scientific Advisory Committee on Nutrition (SACN). https://doi.org/10.1007/s00198-015-3440-3
  • Sundram, K., Sambanthamurthi, R., & Tan, Y. A. (2003). Palm fruit chemistry and nutrition. In Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition.
  • Draelos, Z. D. (2010). Nutrition and enhancing youthful-appearing skin. Clinics in Dermatology. https://doi.org/10.1016/j.clindermatol.2010.03.019

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.