Cildi Nemlendiren 10 Yiyecek

‘’Ne yersen osun’’ sözü, çok da yanlış değil. Beslenmenin, genel olarak sağlık üzerinde, vücudun hem içinde hem de dışında çok büyük bir etkisi vardır. Yediğiniz şeyler organlarınız için faydalı ya da zararlıdır, vücut ısınızı korur ve sindirim sisteminizi olumlu veya olumsuz yönde etkiler. Bu makalede, cildi nemlendiren 10 yiyecekten bahsedeceğiz.

Yeterince su içmek ve vücut su oranını dengede tutmak çok önemlidir, özellikle de hastalıklara yakalanma riskini azaltmak, vücuda enerji sağlamak ve hızlıca yağ yakmak için.

Sodyum, sıvı tutulmasına yol açtığı ve toksinlerin vücuttan atılmasını zorlaştırdığı için, tuz tüketiminin azaltılması da çok önemlidir.

Nemlendirmekten bahsederken, yalnızca sıvı olan besinleri kastetmiyoruz. Sıvı ya da katı besinler tüketmeniz önemli değil. Önemli olan; sebze ve meyve suları, çaylar, et/balık suyu, çorba vb. gibi suyla hazırlanan besinler tüketmeniz.

Bazı yiyecekler neredeyse %100 sudan oluşur. Cildinizi mükemmel bir şekilde nemlendirebilmek için, bu yiyeceklerin neler olduğunu öğrenin.

Salatalık

Watermelons

Karpuz; nemli bir cilde ve iyi bir savunma mekanizmasına sahip olmak için gerekli olan C vitamini bakımından zengindir ve %92’si sudan oluşur. Kalp hastalıkları ve prostat, yumurtalık kanseri, rahim ağzı kanseri, ağız kanseri, yutak kanseri, yemek borusu kanseri, akciğer kanseri ve pankreas kanseri gibi çeşitli kanser türlerine yakalanma riskini azaltır.

Sindirimi hızlandırmak için aç karnına, tüm faydalarından yararlanmak için ise her zaman yiyebilirsiniz.

Domates

lettuce

Ispanak ve marulun içeriğinin %95’i sudur. Daha önce de belirttiğimiz gibi cilt bakımı için özel bir öneme sahip olan A ve C vitamini bakımından zengindirler. Mineraller ve antioksidanlar içerirler. Vücudu toksinlerden arındırmaya ve ciltteki kusurları onarmaya yardımcıdırlar. Kanseri önlerler, hafızayı korurlar ve göz sağlığı için faydalıdırlar.

Kivi

Orange-Vitamin-C

Portakalın %88’i sudur. Potasyum, C vitamini, kalsiyum ve folik asit bakımından zengindir ve cildin onarılması için gerekli maddeleri içerir.

Vücudunuzun hem içinin hem de dışının sağlıklı olması için, sağlıklı beslenmenin çok önemli olduğunu unutmayın. Hiçbir şeyden ödün vermeniz gerekmiyor; bu yiyeceklerin hepsi beslenme alışkanlıklarınızın bir parçası haline getirebileceğiniz, öğünlerinizde tüketebileceğiniz ve bir anda ortaya çıkan tatlı krizlerini yatıştırmak için yiyebileceğiniz lezzetli yiyeceklerdir.