Cildi Nemlendiren 10 Yiyecek

‘’Ne yersen osun’’ sözü, çok da yanlış değil. Beslenmenin, genel olarak sağlık üzerinde, vücudun hem içinde hem de dışında çok büyük bir etkisi vardır. Yediğiniz şeyler organlarınız için faydalı ya da zararlıdır, vücut ısınızı korur ve sindirim sisteminizi olumlu veya olumsuz yönde etkiler. Bu makalede, cildi nemlendiren 10 yiyecekten bahsedeceğiz.

Yeterince su içmek ve vücut su oranını dengede tutmak çok önemlidir, özellikle de hastalıklara yakalanma riskini azaltmak, vücuda enerji sağlamak ve hızlıca yağ yakmak için.

Sodyum, sıvı tutulmasına yol açtığı ve toksinlerin vücuttan atılmasını zorlaştırdığı için, tuz tüketiminin azaltılması da çok önemlidir.

Nemlendirmekten bahsederken, yalnızca sıvı olan besinleri kastetmiyoruz. Sıvı ya da katı besinler tüketmeniz önemli değil. Önemli olan; sebze ve meyve suları, çaylar, et/balık suyu, çorba vb. gibi suyla hazırlanan besinler tüketmeniz.

Bazı yiyecekler neredeyse %100 sudan oluşur. Cildinizi mükemmel bir şekilde nemlendirebilmek için, bu yiyeceklerin neler olduğunu öğrenin.

Salatalık

cucumber-juice

%65’i sudan oluşur, yalnızca 17 kaloridir; potasyum, C vitamini ve lif gibi besin değerleri içerir. Sindirim için mükemmeldir. Faydalarından yararlanmak için çiğ tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Papaya

Papaya1

Papaya, sindirime yardımcı olur ve vücuda cildi onarması için daha fazla enerji verip cildin daha parlak görünmesini sağlar. Ayrıca A vitamini içerdiği için, sağlığı korur ve organların işlevlerini düzgün bir şekilde yerine getirmesini sağlar.

Karpuz

Watermelons

Karpuz; nemli bir cilde ve iyi bir savunma mekanizmasına sahip olmak için gerekli olan C vitamini bakımından zengindir ve %92’si sudan oluşur. Kalp hastalıkları ve prostat, yumurtalık kanseri, rahim ağzı kanseri, ağız kanseri, yutak kanseri, yemek borusu kanseri, akciğer kanseri ve pankreas kanseri gibi çeşitli kanser türlerine yakalanma riskini azaltır.

Sindirimi hızlandırmak için aç karnına, tüm faydalarından yararlanmak için ise her zaman yiyebilirsiniz.

Domates

tomato-juice

Domates; likopenden (güçlü bir antioksidan) oluştuğu için, cildi korumada ve yaşlılığa ve aknelere karşı savaşmada çok önemli bir role sahiptir.

%94’ü sudan oluşur ve 20 kaloridir. Potasyum, fosfor ve A ve C vitamini kaynağıdır.

Elma

apples

Elmanın %86’sı sudur. Günde bir elma yemek, vücudun ihtiyacı olan lifi karşılar. En iyi antioksidanları içeren meyvelerden biridir. Kanser hücrelerinin gelişimini ve Alzheimer ve kalp hastalıkları riskini azaltır.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

lettuce

Ispanak ve marulun içeriğinin %95’i sudur. Daha önce de belirttiğimiz gibi cilt bakımı için özel bir öneme sahip olan A ve C vitamini bakımından zengindirler. Mineraller ve antioksidanlar içerirler. Vücudu toksinlerden arındırmaya ve ciltteki kusurları onarmaya yardımcıdırlar. Kanseri önlerler, hafızayı korurlar ve göz sağlığı için faydalıdırlar.

Kivi

kiwi

Bu meyvenin %83’ü sudur. Bir adet kivi, günlük C vitamini ihtiyacının iki katından fazlasını karşılar. Lif içerdiğinden, kolesterolü ve kan basıncını düzenlemek için harikadır. Kan pıhtılaşması riskini azaltır ve kan lipit değerlerini düşürür.

Greyfurt

grapefruit-500x325

Greyfurt; likopen ve yüksek miktarda antioksidan içerdiği için, domates ile aynı özelliklere sahiptir. Temiz ve aknesiz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Hindistancevizi Suyu

eat-cocount-oil

Hindistancevizinin içindeki su, en çok nemlendiren besindir. Yaşlılık belirtilerine karşı savaştığı söylenmektedir. Sindirim ve cilt için faydalıdır. Hücre zarlarını oluşturarak cildin pürüzsüz ve parlak olmasını sağlar.

Portakal Suyu

Orange-Vitamin-C

Portakalın %88’i sudur. Potasyum, C vitamini, kalsiyum ve folik asit bakımından zengindir ve cildin onarılması için gerekli maddeleri içerir.

Vücudunuzun hem içinin hem de dışının sağlıklı olması için, sağlıklı beslenmenin çok önemli olduğunu unutmayın. Hiçbir şeyden ödün vermeniz gerekmiyor; bu yiyeceklerin hepsi beslenme alışkanlıklarınızın bir parçası haline getirebileceğiniz, öğünlerinizde tüketebileceğiniz ve bir anda ortaya çıkan tatlı krizlerini yatıştırmak için yiyebileceğiniz lezzetli yiyeceklerdir.