Dolaşımınızı Geliştirmek İçin 7 Mükemmel İpucu

Düzenli egzersiz ve yeteri kadar dinlenme, sıvı tutmayı engellemek için çok önemlidir, çünkü bunlar toksinleri yok edip arındırmayı destekleyen şeylerdir. Daha fazlasını bu yazımızda öğrenin!
Dolaşımınızı Geliştirmek İçin 7 Mükemmel İpucu
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Diğer adıyla sıvı retansiyonu olarak bilinen ödem, son yıllarda endişe verici biçimde daha sık görülen bir sorun haline gelmiştir.Dolayısıyla, dolaşımınızı geliştirmek ödemi aşmaya yardımcı olur.

Kendi başına bir hastalık olmamasına rağmen, sıvı tutulumu böbrek yetmezliği veya eklem yangısı gibi sizi alarma geçirecek daha büyük rahatsızlıkları tetikleyebilir.

Sıvıların vücut dokularında sıkışması ile oluşur, enflamasyonu arttırır, dolaşım ve lenfatik sistemlerde sorunlara neden olur.

En sık görülen semptom, uzuvların şişmesidir, ancak belirli hareketleri gerçekleştirirken ağrıya, yorgunluğa ve bazı hareketleri yapma zorluğuna neden olabilir.

İyi haber, düzenli olarak yaparsanız ortaya çıkmasını engellemeye yardımcı olabilecek bazı sağlıklı uygulamaların var olmasıdır.

Bugün sizlerle bunların yedi tanesini paylaşmak istiyoruz.

Ayrıca bakınız: Sıvı Tutulumunun 5 İşareti

Dolaşımınızı Geliştirmek İçin İpuçları

1. Daha fazla su için

su içen kadın

Bir çok insan her gün yeteri kadar su içmek zorlansa da, suyun dokularda enflamasyon ve aşırı sıvı birikmesini önlemek için en etkili yollardan biri olduğunu hatırlamak önemlidir.

Su, vücudunuzdaki sıvı miktarını artırmaz – tersine, böbreklerin fonksiyonunu destekler ve idrar yoluyla sıvıların giderilmesini sağlar.

Suyun detoksifiye edici ve diüretik gücü, bu bozukluğa neden olacak, kan dolaşımınız boyunca dolaşan tüm atıkların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

2. Tuz alımınızı azaltın

Aşırı tuz tüketimi, yetişkin çağa geldiğinizde sıvı tutulmasından acı çekmenize sebep olacak temel faktörlerden biridir.

Sodyumun birikmesi elektrolit seviyelerinizde bir dengesizliğe neden olur ve inflamatuar işlemlerinizi değiştirir.

Bu nedenle, tuz tüketiminizi ana öğünlerde azaltmanız ve aşağıdaki gibi yiyeceklerde de yüksek miktarda sodyum bulunduğunu unutmamanız gerekmektedir:

  • Sosis ve sucuk
  • Konserve ürünleri
  • Soslar ve salata sosları
  • Patlamış mısır
  • Kızarmış yiyecekler ve atıştırmalıklar
  • Peynirler

3. Dar giysiler giymekten kaçının

dar kot pantolon

Sıkı kıyafetlerin kullanımı günümüzde yaygındır, ancak çoğu insan bunların neden olabileceği sağlık sorunlarından haberi yoktur.

Bunları giymek zararsız gibi görünse de, vücudunuza verdiği baskı, dolaşımınızı ve normal sıvı alımını engelleyen süreçlere sebep olur.

Bu nedenle, daha büyük bedenler veya bedeninizi daraltmayan malzemelerden yapılan kıyafetleri seçmeniz daha iyidir.

4. Düzenli olarak egzersiz yapın

Fiziksel egzersiz rutinini benimsemek, sıvı tutulmasını ve onunla ilişkili diğer bozuklukları önlemenin en iyi yoludur.

Her aktivitede gerçekleştirdiğiniz hareketler, dolaşım ve lenfatik sisteminizin işlevini artırır. Buna karşılık, bu sıvıların ve atıkların ortadan kaldırılmasını destekler.

Egzersiz ayrıca böbreklerin sağlığına da faydalıdır, idrar üretiminizi iyileştirir ve idrar yolunu güçlendirir.

5. Dolaşımınızı çalıştırın

dolaşımınızı geliştirmek için masaj yaptırmak

Masajlar ve soğuk duşlar gibi günlük sağlıklı alışkanlıklar iyi bir dolaşımın desteklemenin basit yollarıdır.

Bunu göz ardı etmek ya da başka durumlarla karıştırmak kolay olsa da, sıvı tahliyesi problemleri bazen dolaşım bozukluğu ile ilgili olmaktadır.

Bu nedenle, bu durumun önlenmesi ve tedavisi için kan akışının düzeltilmesine yardımcı olan tedbirlerin alınması gereklidir.

6. İyi bir şekilde uyuyun

Yüksek kaliteli uyku ödem ve diğer inflamatuvar durumların önlenmesini etkiler.

Bu süre zarfında kaslarınız rahatlar, dolaşım daha kolay geçekleşir. Ek olarak, vücudunuz toksinlerin atımı için bazı önemli işlevleri yerine getirir.

Bu, tutulan akışkanların ortadan kaldırılmasını destekler ve aynı zamanda daha iyi verimlilik için enerji seviyelerini artırır.

7. Daha fazla meyve ve sebze tüketin

dolaşımınızı geliştirmek için sağlıklı beslenin

Meyveler ve sebzeler gibi günlük taze yiyecek tüketimi, dolaşımınızı geliştirmek için önemlidir. Bu yiyecekler sıvı tutulmasını ve enflamasyonu azaltmak için vücudunuza çok miktarda fayda sağlar.

Antioksidanlar, su, lif ve diğer gerekli besin madde içerikleri böbrek fonksiyonunuzu iyileştirir. Ayrıca, atıkların ortadan kaldırılmasını da desteklerler.

Buna karşılık, yüksek tansiyon, kas rahatsızlıkları ve sıvı tutulması ile ilgili diğer durumları kontrol etmeye yardımcı olur.

Sıvı tutulması ile ilgili endişeleriniz var mı? Bu basit ipuçlarını takip edebilirsiniz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.