Ev Yapımı Makyaj Temizleyiciler

Ev Yapımı Makyaj Temizleyiciler

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Makyaj temizleyici malzemeleriniz mi bitti? Ya da artık cilt bakımınızı ev yapımı makyaj temizleyiciler ile mi yapmak istiyorsunuz? Kimyasal maddeler içeren veya marketlerde satılan ürünleri kullanmak zorunda kalmak istemiyorsanız, makyajınızı çıkarmak için tercih edebileceğiniz alternatif seçenekler de var.

Bu yazımızda, ev yapımı makyaj temizleyicileri hazırlamanın yöntemlerini öğrenebilirsiniz!

Makyaj Temizleme Önerileri

Makyajınızı nasıl temizlemeniz gerektiği, tamamen yüzünüze uyguladığınız makyajın yoğunluğuna ve her şeyden önemlisi de en çok hangi bölgelere makyaj yaptığınıza bağlıdır.

Bol miktarda rimel ve göz kalemi kullanan biriyseniz, bu ürünlerin çoğu genellikle su geçirmez olduğundan makyajınızı temizlemek için daha fazla zaman harcamanız gerekebilir. Eğer kullandığınız ruj kaliteliyse ya da fazla uyguluyorsanız, aynı şey ruj için de geçerli olabilir.

Yüzünüzün diğer bölgelerindeki makyajı temizlemek daha kolaydır. İlk olarak yoğun makyajınızı çıkarmak ve “daha derinlemesine” bir temizlik yapmak isterseniz, ılık su ve nötr bir sabunla yüzünüzü iyice yıkayın.

Unutmayın, bu işlem göz farını, allığı, pudrayı vs. tamamen çıkarmaz, bunlar için ayrı bir temizleme işlemi daha uygulamanız gerekir. Bu şekilde makyajınızı temizlemek birkaç dakikadan fazla sürmez ve yüz ünüz daha güzel, canlı, parlak ve temiz görünür.

makyaj temizleyici

Asla makyajınızı çıkarmadan uyumayın çünkü bu durumda gözeneklerinizin “nefes almasına” izin vermediğinizden dolayı ertesi sabah yüzünüzde lekelerle uyanabilirsiniz.

Bu, cildinizin daha fazla yağlanmasına ve daha fazla akne, sivilce ve siyah nokta  oluşumuna yol açar. Çok yorgun olduğunuzda bile makyajınızı temizlemek için beş dakikanızı ayırmalısınız.

Kontakt lens kullanıyorsanız, makyajınızı temizlemeye başlamadan önce lenslerini çıkarmanız gerekir, aksi takdirde makyaj temizleyici gözünüze kaçıp tahrişe, yanmaya ve hatta lenslerinizin deforme olmasına sebep olabilir.

Doğal ve Ev Yapımı Makyaj Temizleyiciler

 • Doğal yoğurt tarifi: yüzünüze bir kat yoğurt sürün ve 10 dakika bekletin. Daha sonra bir parça pamuğu veya peçeteyi biraz ılık suyla ıslatıp yüzünüzü temizleyin.
 • Ilık süt: birkaç yemek kaşığı sütü birkaç saniye ısıtın. Bir parça pamuğu süte batırıp ufak ufak bastırarak yüzünüze uygulayın. Makyajın yoğun olduğu bölgelere (örneğin gözlerinize), tahriş etmemeye ve canınızı yakmamaya dikkat ederek daha fazla bastırın. Daha sonra iyice durulayın.
yüzünü yıkayan kadın
 • Zeytinyağıkuru bir cilde sahip olanlar için en iyi seçenektir. Birkaç damla zeytinyağını, nazikçe masaj yaparak yüzünüzün her yerine yayın. Daha sonra peçeteyi ılık suyla ıslatıp yüzünüzü temizleyin. Yüzünüzde çok fazla yağ kalırsa nötr sabun ve ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Zeytinyağı, hassas bir bölge olan göz bölgesini tahriş etmeyeceğinden göz makyajınızı çıkarmak için harika bir seçenektir.
 • Badem yağı: yağlı cilde sahip olan kadınlar içindir. Bu cilt tipinde daha da yağlandırma etkisi göstermek yerine, bu etkinin “yok olmasını” sağlar ve böylece yağlı ciltleri etkilemez. Zeytinyağı ile aynı şekilde uygulayın.
 • Papatya ve zeytinyağıpapatyayı kaynatıp soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra bir parça pamuğu papatya suyuna batırın ve birkaç damla zeytinyağı ekleyin. Yüzünüze, özellikle de gözlerinize uygulayın. Bu karışım, bu hassas bölgelere bakım yapar ve gözaltındaki şişikleri ve torbaları azaltır.
yüz maskesi
 • Badem yağıgördüğünüz gibi yağlar, muhteşem alternatif ev yapımı makyaj temizleyiciler olarak iş görür. Badem yağı, bir yandan makyajınızı çıkarırken aynı zamanda da cildinizi harika bir şekilde nemlendirir. Hassas gözler için uygundur. Bir parça pamuğa birkaç damla damlatın ve doğrudan cildinize uygulayın. Kirpiklerinizi güçlendirmek ve uzatmak için de badem yağını hint yağı ile karıştırabilirsiniz.
 • Jojoba yağı: birkaç dakika içinde makyajınızı temizlemeniz için bir başka doğal seçenektir. Cildin pürüzsüz ve esnek olmasını sağlar. Uygulamak için bir yemek kaşığı jojoba yağını iki yemek kaşığı su ile karıştırın. Bir parça pamukla yüzünüze dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın ve makyajınızı çıkarmış olduğunu göreceksiniz.
makyajınızı çıkarmak
 • Vazelin: içeriğindeki yağlar kozmetik ürünlerinin tamamen çözünmesini sağladığı için, rimel ve göz kalemini çıkarmada çok etkili olabilir. Peçeteye, beze veya bir parça pamuğa biraz (fazla sürmenize gerek yok) vazelin sürün ve makyajınızı çıkarmak istediğiniz bölgelere nazikçe uygulayın. Çok yoğun ve yağlı olduğu için, daha sonra ılık veya sıcak suyla yüzünüzü yıkamanız ya da durulamanız gerekecektir.
 • Kanola yağı: zeytinyağı ile karıştırırsanız, her çeşit makyajı saniyeler içerisinde çıkarabilirsiniz. Bir kabın içine her iki yağdan 3-4 çay kaşığı koyun. Bir parça pamuğu karışımın içine batırın ve yüzünüze ufak ufak bastırarak uygulayın. Makyajınızı nasıl emdiğini göreceksiniz. İşiniz bittiğinde yüzünüzü durulamayı unutmayın.
 • Çilekbu çilekli makyaj temizleyiciyi hazırlamak için beş adet büyük çilek ve üç yemek kaşığı doğal yoğurt gerekiyor. Çilekleri ezip yoğurtla karıştırın. Daha hızlı hazırlamak için blender kullanabilirsiniz. Dairesel hareketlerle yüzünüze nazikçe uygulayın ve birkaç dakika beklettikten sonra suyla durulayın. Makyaj ve maske kalıntılarının tamamen temizlenmesi için ılık suya batırılmış bir parça pamukla yüzünüzü silin.
 • Yoğurt ve limon: tüm cilt tipleri için mükemmeldir. Tek yapmanız gereken, bir yemek kaşığı doğal yoğurdu bir yemek kaşığı limon suyuyla karıştırmak. Tüm yüzünüze, boynunuza ve hatta dekolte bölgenize sürün. Bu, cildinizin ölü derilerden arınmasına ve temizlenmesine yardımcı olur. Birkaç dakika bekletin ve bir parça nemli pamukla silin.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.