Cildi Ölü Hücrelerden Arındırmak için Ev Yapımı Yüz Maskeleri

Eğer çok hassas bir cildiniz varsa, ölü hücrelerden arındırma işlemlerini çok sık uygulamak tavsiye edilmemektedir, çünkü bu fazladan sıkıntıya sebep olur. Ayrıca, çok sert içerikli ürünleri de tercih etmemelisiniz.

Cildi ölü hücrelerden arındırmak bir güzellik tedavisidir ve cilt bakımı rutininizin her zaman bir parçası olmalıdır. Ölü hücrelerden arındırma işlemi sadece arada sırada uygulanmalıdır, bu rutin ölü cilt hücrelerinin atılmasına yardımcı olur ve cildinizin saflığını bozarak herhangi bir şekilde güzelliğinizi etkileyebilecek diğer durumlara da iyi gelir.

Piyasada cildinizin bakımına yardımcı olacak bir çok arındırıcı ürün vardır ve derin bir temizlik sağlayarak cildinizin sağlıklı kalmasını sağlarlar. Fakat, doğanın da bize bahşettiği, cildimize çok iyi gelen bir çok doğal madde de vardır. Bunlarla, cildimizi temizlemek için doğal maskeler yapabilir, cildimizi yumuşatabilir ve aşırı miktardaki yağdan ve akne gibi rahatsız edici etmenlerden arındırabiliriz.

Eğer cilt bakımınız için doğal ürünler kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki, muhtemelen evinizde şu anda var olan doğal maddelerle yapılmış arındırıcı 8 yüz maskesinden herhangi birisini tercih edebilirsiniz.

Yoğurt ve avokado maskesi

Avokado, içeriğindeki sağlıklı yağlar ve E vitamini sayesinde cilt için muhteşem bir gıdadır. Yoğurt ile kombine ettiğiniz zaman da, ciltteki pürüzleri ortadan kaldırabilecek doğal bir arındırıcı haline gelir, cildi yumuşatır ve nemlendirir.

Malzemeler

 • 1 adet olgun avokado
 • 3 yemek kaşığı doğal yoğurt

Nasıl hazırlamalısınız?

Olgun avokadonun içini ezin, sonra doğal yoğurdu ekleyin ve hamur kıvamına gelinceye kadar biraz karıştırın. 15 dakika için bir yüz maskesi gibi bunu cildinize uygulayın ve beklettikten sonra ıslak bir bezle silin. Bu tedaviyi haftada bir kez uygulayın.

Yulaf ezmesi ve badem maskesi

yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi ve badem cildi arındırmak için en iyi maddelerden ikisidir ve ölü hücrelerin yok edilmesine yardımcı olurlar. Bu arındırıcı maske çok özeldir, çünkü cildinizin arınmasına faydalı olmasının yanı sıra, nemlendirici görevi görür ve bir cilt toniği gibi davranır.

Malzemeler

 • 50 gram yulaf ezmesi
 • 2 çay kaşığı badem (12 gram)
 • 2 damla gül yağı
 • 1 yemek kaşığı nemlendirici losyon

Nasıl hazırlamalısınız?

Bütün malzemeleri blenderden geçirin ve bu kremi bütün yüzünüze sürün. 15 dakika kurumasını bekleyin, ve ardından yumuşak bir bez ile temizleyin.

Papaya maskesi

Papaya gibi vücudun su dengesini kontrol etmeye yardımcı olan bir meyve, arındırıcı maske yapmak için harika bir seçenektir.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı papaya içi
 • 1 çay kaşığı bal (7.5 gram)
 • 2 damla lavanta yağı
 • 1 yemek kaşığı tozlaştırılmış eşekkulağı yaprağı (Symphytum officinal)

Nasıl hazırlamalısınız?

Bütün malzemeleri bir kasede karıştırın, hamur kıvamına getirin ve ardından bütün yüzünüze uygulayın. Bu karışımı 10-15 dakika yüzünüzde bekletin.

Kahve maskesi

kahve maske

Kahve evde bulabileceğiniz ve kullanabileceğiniz en iyi arındırıcı malzemelerden bir tanesidir. Kahve cilde iyi gelir, ve ciltteki pürüzleri yok etmeye yardımcı olur, yüzü temiz ve taze tutar.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı öğütülmüş kahve
 • 3 yemek kaşığı nemlendirici losyon

Nasıl hazırlamalısınız?

İki malzemeyi bir kasede karıştırın ve yumuşak dairesel hareketlerle yüzünüze uygulayın. 10 dakika bekletin ve ardından yüzünüzü yıkayarak durulayın.

Keten tohumu ve bal maskesi

Bu ev yapımı arındırıcı maske ciltteki ölü hücrelerin arındırılması için idealdir ve dirsek, diz gibi bölgelerdeki pürüzlerden kurtulmaya da yardımcı olur.

Malzemeler

 • 25 gram keten tohumu
 • 1 bardak bal (335 gram)
 • ½ bardak ılık su (125 ml)

Nasıl hazırlamalısınız?

Bütün malzemeleri karıştırın ve 3 saat için buzdolabında tutun. Bu önerilen zamandan sonra, dirseklerinizi ve dizlerinizi temizlemek için bu karışımı hafif bir masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Şeker ve limon maskesi

şeker

Bu maske cildi arındırmak ve doğal bir yöntemle rengini açmak için harika bir seçenektir. Bunu gece uygulamak çok önemlidir, çünkü bunu uyguladıktan sonra eğer güneşe maruz kalırsanız cildinizde leke bırakabilir.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı şeker (30 gram)
 • Yarım limonun suyu

Nasıl hazırlamalısınız?

Bu malzemeleri karıştırın ve maskeyi yumuşak dairesel hareketlerle uygulayın. 15 dakika boyunca bekletin ve ardından ılık su ile temizleyin.

Yayık altı suyu ve tuz maskesi

Bu doğal arındırıcı maske, açık gözenekleri kapatmak için, ciltteki aşırı yağı temizlemek için ve daha yumuşak bir ten elde etmek için idealdir.

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı yayık altı suyu (45 ml)
 • 1 yemek kaşığı tuz

Nasıl hazırlamalısınız?

Malzemeleri hamur kıvamına gelinceye kadar karıştırın ve ardından yüzünüze bu karışımı yumuşak dairesel hareketlerle uygulayın.

Bal ve yulaf ezmesi maskesi

bal

Bal ve yulaf ezmesinden hazırlanan bu arındırıcı maske ölü hücreleri yok etmek ve cilde yenilenmiş bir görünüm kazandırmak için idealdir.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi (20 g)
 • 1 çay kaşığı bal (7.5 g)

Nasıl hazırlamalısınız?

Malzemeleri karıştırıp ardından nemli yüzünüze uygulayın ve bu karışım ile yüzünüzü tamamen kapattığınızdan emin olun. 20 dakika boyunca bekletin ve ardından ılık su ile yıkarken cildinize yumuşak dairesel hareketler ile masaj yapın.