Cildi Temizlemek ve Sıkılaştırmak İçin Yumurta Maskesi

Çok sık kullanmanızı tavsiye etmesek de, bu yumurta beyazı maskesi güzelliğiniz için çok faydalıdır ve siyah noktalarınızı ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.
Cildi Temizlemek ve Sıkılaştırmak İçin Yumurta Maskesi

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yumurta, onlarca yıldır sahip olduğu kötü üne rağmen, dünyada en çok tüketilen gıdalardan biridir. Bu yazımızda, mükemmel bir yumurta maskesi tarifi veriyoruz.

Güzel tadı ve yüksek temel besin içeriği sayesinde, diyet dünyasının başlıca ürünlerindendir.

Fakat çok az insan yumurtanın aynı zamanda güzellik rutininde elverişli olacak çok sayıda kozmetik kullanımı da olduğundan haberdardır.

İçerdiği bol miktarda protein, vitamin ve mineral onu çok fazla harcamadan cilt bakımı yapmak için harika bir ürün haline getirir.

Aslında, bazı şirketler, çeşitli cilt problemlerini iyileştirme amaçlı estetik ürünler elde etmek için, birincil aktif madde olarak yumurta kullanmaya başladı.

Fakat, yumurtayı doğal haliyle kullanmak da yenilenmiş ve genç bir yüze kavuşmanıza yardımcı olabilir.

Aşağıda sizinle paylaşacağımız yumurta maskesi, çok farklı şekillerde uygulanabildiği için oldukça özel bir maskedir.

Bu maskeyi yüzünüzü temizlemek için kullanabileceğiniz gibi, ölü hücreleri yok etmek ve cildinizi sıkılaştırmak için de yararlanabilirsiniz.

Yumurta maskesinin sağladığı faydalar nelerdir?

yumurta ve limon maskesi

Bu yumurta maskesini cildinize uygulamak, erken yaşlanmanın belirtilerini önlemek için bozulmuş dokuların onarımını uyarır.

Birincil bileşenlerinden biri olan lütein, yüzün doğal nemini korurken aynı zamanda elastikiyet de sağlar.

Yumurta beyazında bulunan besinler cilde sağlıklı bir ışıltı vermek ve cildi sıkılaştırmak için mükemmeldir.

Yumurta maskesi, bol miktarda A, B ve D vitaminleri içerir ve böylece hücresel aktivitelerde rol alarak serbest radikallerin sebep olduğu zararı engeller.

Aynı zamanda açılmış gözenekleri kapatmak, lekelerden kurtulmak ve cildinizi germek için harikadır.

Siyah noktalarla mücadele etmek, yara izlerini azaltmak ve yüze yenilenmiş bir görünüm kazandırmak isteyen herkesin bu maskeyi devamlı olarak kullanması önerilir.

En iyi sonuçlar hemen görülmez, fakat ilk uygulamadan sonra bile cildinizin daha temiz ve daha yumuşak olduğunu hissedeceksiniz.

Yumurta maskesi nasıl hazırlanır?

yumurta beyazi

Bahsetmeden asla geçemeyeceğimiz bir avantajı da, bu maskenin oldukça ucuz ve marketlerde satılan pahalı ürünlere harika bir alternatif olmasıdır.

Yumurta maskesi hazırlamak için gerekli şeyler, herkesin mutfağınızda bulundurduğu kolay malzemelerden oluşuyor. Bu maskeye ihtiyacınız olduğu sürece boyunca da sürekli bulundurmaya devam edeceksinizdir.

Malzemeler

 • 1 adet yumurta
 • Kağıt havlu (ne kadar ihtiyacınız varsa)
 • 2 kase
 • 1 çatal
 • 1 fırça

Hazırlanışı

 • Yumurtayı kırın ve sarısı ve beyazını ayırın. Farklı kaselere koyun.
 • Yumurta beyazını çatalla çırpın.
 • Fırçayı çırpılmış yumurta beyazına batırın ve temiz, kuru yüze uygulayın.
 • Yumurta kurumadan kağıt havludan çeşitli şeritler koparın ve yüzünüz tamamen kaplanana kadar yüzünüze yapıştırın.
 • Yumurta beyazından bir kat daha uygulayın ve kurumaya bırakın.
 • 20 ila 30 dakika geçtikten sonra, kağıt havlunun sertleştiğini fark edeceksiniz.
yüz maskesi
 • Şimdi maskenin uçlarını çenenizin altından tutun ve yukarı doğru hızlıca çekin.
 • Bu çekme işlemi biraz can sıkıcıdır fakat siyah noktaları ve lekeleri yok etmek için en iyi yoldur.
 • Tedavinin bu kısmını tamamladıktan sonra, yumurtanın sarısını bir çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı ile karıştırın ve hızlıca çırpın.
 • Yüzünüzde kalan yumurta beyazını biraz ılık su yardımı ile yıkayın ve yumurta sarısını bir fırça yardımıyla yüzünüze uygulayın.
 • Bir 10 dakika kalmasını bekleyin, sonra biraz ılık bir su ve sabun ile yıkayın.
 • Bu işlemi, yüzünüzü yumuşak ve parlak tutmak için haftada iki kez tekrar edebilirsiniz. Öte yandan çok sık kullanmayın çünkü yüzünüzün doğal yağlarına zararlı olabilir.

Uyarılar

 • Yumurtaya alerjiniz varsa ya da bu malzemelerin herhangi birine alerjikseniz, bu maskeyi kullanmaktan kaçının. Eğer emin değilseniz, tüm ürünü kullanmadan önce küçük bir test yapın.
 • Unutmayın ki yumurta kurumaya başlayınca biraz kötü kokar, bu sebeple eğer koku sizin için katlanılmaz haldeyse kullanmaktan kaçınmalısınız.

Gördüğünüz gibi, yumurta maskesi, basit malzemelerle hazırlayabileceğiniz harika bir yüz maskesidir. Düşünmeniz gereken tek şey bunu yapabilmek için boş vaktinizin olup olmadığıdır; çünkü bu işlem genelde biraz zaman alır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Nimalaratne, C., & Wu, J. (2015). Hen Egg as an Antioxidant Food Commodity: A Review. Nutrients7(10), 8274–8293. https://doi.org/10.3390/nu7105394
 • Juturu, V., Bowman, J. P., & Deshpande, J. (2016). Overall skin tone and skin-lightening-improving effects with oral supplementation of lutein and zeaxanthin isomers: a double-blind, placebo-controlled clinical trial. Clinical, cosmetic and investigational dermatology, 9, 325–332. https://doi.org/10.2147/CCID.S115519
 • Luteína. MedlinePlus. https://medlineplus.gov/spanish/druginfo/natural/754.html
 • Jensen, G. S., Shah, B., Holtz, R., Patel, A., & Lo, D. C. (2016). Reduction of facial wrinkles by hydrolyzed water-soluble egg membrane associated with reduction of free radical stress and support of matrix production by dermal fibroblasts. Clinical, cosmetic and investigational dermatology, 9, 357–366. https://doi.org/10.2147/CCID.S111999
 • Kappally, Shijna & Shirwaikar, Arun & Shirwaikar, Annie. (2015). Hygeia:: journal for drugs and medicines COCONUT OIL – A REVIEW OF POTENTIAL APPLICATIONS. Hygeia:: journal for drugs and medicines. 7. 34-41. 10.15254/H.J.D.Med.7.2015.149.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.