Kilo Kaybıyla Oluşan Cilt Sarkmasını Yok Edin

Sarkmayı önlemek için, vücut içinde ve dışında hidrasyon sağlamak çok önemlidir. Günde en az 2 litre su için ve nemlendirici kremleri bir öncelik haline getirin.

Sıkı bir cilt ile bir heykeltıraşın elinden çıkmış gibi görünen bir vücut muhtemelen elde etmesi en zor olan şeylerden biridir, ve sonuçları görmek için kendinizi buna adamanız gerekmektedir.

Sarkma genellikle ani kilo kaybından sonra görülür çünkü deriye sıkılık ve gerginliği veren kolajen ve elastin liflerin parçalanması sonucu cilt ve kaslar gerginliğini yitirir.

Bu problemin en temel sebeplerinden birisi ani kilo kaybı sağlayan, vücuda ve cilde adapte olmak için zaman vermeyen sıkı diyetlerdir.

Bu sebepten dolayı, uzmanlar egzersizi de içeren bir plan ile beraber yavaş yavaş kilo vermeyi öneriyor.

Eğer aynı anda kilo vermek ve gergin olmak için geç kaldıysanız, sarkmış bir ciltten sizi kurtaracak ve görüntünüzü güzelleştirecek bazı yollar vardır.

Diyetinizi değiştirin

meyve

Bu öneri sarkmış bir ciltle savaşmak için ve kilodaki ani değişiklikleri önlemek için bir numaralı yöntemdir.

Sağlıklı bir beslenme düzeniniz yoksa, görünüşünüzü değiştirmek için yaptığınız herhangi bir çaba boşa gidecektir, çünkü en iyi sonuçları almak doğru beslenmeyi gerektirir. Yağın birikimine sebep olan yiyecekleri hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir.

Sağlıklı yiyecekler, yağ ve şeker bakımından düşük gıdalar tüketmek sağlığınızı genel olarak daha iyi bir noktaya getirecektir ve cildinizin daha gergin olmasını sağlayacaktır.

Şunu da okumanızı öneriyoruz: Günde 600 Kalori Yakmak İçin 6 Yöntem

Bölgesel egzersizler yapın

Ani kilo verdiğiniz zaman, karın kasları, kalça, bacaklar ve hatta kollarda sarkık cilt çok rahatça görülebilir bir hale gelir.

Bunu azaltmanın en etkili yollarından birisi problemli bölgelerin dahil edildiği bölgesel egzersizler yapmaktır.

 • Karın kasları: Klasik mekik çekme hareketi en yaygınıdır, fakat karın kaslarını sıkan diğer hareketler de işinizi görecektir.
 • Bacaklar ve kalça: Genellikle iki bölge aynı egzersizle aynı anda çalışabilir.
 • Kollar: Ağırlık kaldırma ve diğer güç egzersizleri en etkili olanlardır.
 • Yüz ve boyun: Bu bölgeler de vücudunuzun diğer yerleri kadar önemlidir ve yüz egzersizleri ile çalıştırılabilirler.

Genel egzersizler yapın

koşu

Sağlıklı bir kilo ve gergin bir cilde sahip olmak için, her gün 30 dakika yürümek, koşu, bisiklete binmek veya köpeğinizi gezmeye çıkarmak gibi genel egzersiz rutinleri edinmek iyi bir fikir olacaktır.

Bu hareketlilik fiziksel efor gerektirir ve metabolizmanızı hızlandırarak vücudunuzun çalışan yerlerindeki yağ birikmesini önleyecektir.

UV ışınlarına maruz kalmaktan kaçının

Güneş ve solaryum makineleri cildi zararlı UV ışınlarına maruz bırakır, bu da cildin elastikiyetini ve kolajenini kaybetmesine yol açar.

En iyisi kendinizi bu alışkanlıklardan uzak tutmak ve güneş kremi, şapka ve cildi güneşten cildi koruyan kıyafetler tercih etmektir.

Daha fazla su tüketin

su

Her gün bol miktarda su içmek cildin su dengesini sağlamak için en iyi yollardan birisidir ve ayrıca kilo kaybı ile gelen değişikliklere adapte olmasını sağlamak için cildin elastikiyetini arttırır.

Kadınlar günde 2 litre su içmelidir, erkekler ise 3 litreye kadar çıkabilirler.

Cildinizi nemlendirin

Nemlendirici kremler kullanmak sarkık bir cilt ile savaşmak ve cildin sıkılığını kısa zamanda arttırmak için iyi bir yoldur.

CoQ10, kolajen, retinol veya elastin içeren ürünleri seçmenizi öneriyoruz, çünkü bunlar cildi gerginleştiriyor ve kırışıklığı engelliyor.

Daha fazla protein tüketin

protein

Yüksek protein içerikli yiyecekler karbonhidratla beraber tüketildiğinde fiziksel performansı ve vücudun yağ yakma kabiliyetini arttırmaya yardımcı olur.

Protein açısından en iyi yiyecekler şunlardır:

 • Lüfer
 • Tavuk
 • Mercimek
 • Soya
 • Beyaz leblebi
 • Yumurta

Şuna da bir göz atın: Kilo Vermek İçin En İyi Sebzeler

Düzenli olarak cildinizi ölü hücrelerden arındırın

Cildi ölü hücrelerden arındırmanın bir amacı da cildin görünümünü güzelleştirmek ve koyu renkli lekeleri önlemektir.

Fakat, aynı zamanda bu tedavi cildin görüntüsünü güzelleştiren kan akışını desteklemek gibi önemli bir rol de oynamaktadır.

İyi bir eksfoliant:

 • Biraz kaba tuz ile 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırın ve cildinize nazikçe dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın.