Sarkan Cilt ile Mücadele Etmek İçin 5 İpucu

Sarkan Cilt ile Mücadele Etmek İçin 5 İpucu
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 02 Ekim, 2018

Kollardaki ve beldeki sarkan cilt, bazıları için oldukça rahatsız edici olabilir. Bu durumdan egzersiz ve diyetle dahi kurtulmak zor olabilir. Ani kilo alımı veya ani kilo kaybı, cildin bu alanlarda gerilmesine neden olabilir.

Bunun diğer nedenleri arasında yaşlanma, egzersiz yetersizliği ve yanlış beslenme vardır. Bu makalede sarkan cilt ile mücadele etmek için yapılabileceklerden bahsedeceğiz.

Sarkan Cilt ile Mücadele Etmek için Yapılacaklar

Uzmanlara göre sarkan cildin ortaya çıkışının başlıca nedenlerinden biri kötü bir diyettir. Bazen kilo vermek için bazı diyetler uygularız ve bunlar vücudumuzun su ve kas kütlesi kaybetmesi ile sonuçlanabilir.

Böylece, kilo kaybı kollar, karın, kaslar gibi vücudun pek çok alanında gerçekleşir. Bu bölgeler su ve kas eksikliği nedeniyle yumuşak görünür ve bu da, daha önce yağ barındıran derinin artık gevşek ve sarkık görünmesine neden olur.

Rahatsız edici bu sarkan cilt ile mücadele etmek için hayat tarzınızda neler değiştirebileceğinizi ve bu konuda neler yapabileceğinizi inceleyelim.

1. Kasları Güçlendiren ve Yağları Yakan Gıdalar

sarkan cilt yeşil elma

Bu tür gıdalar sadece kilo vermek için değil, bu süreçte fazla su ve kaslarınızdaki gücü kaybetmemenizi sağlamak açısından da önemlidir. Kaslar, vücudunuza güç verir, kemikleriniz ve eklemleriniz açısından önemli bir işlev yerine getirir.

Eğer kaslarınızı iyi bir beslenme düzeniyle besleyip kuvvetlendirirseniz, sarkan cilt ile karşılaşmazsınız. Unutmayın ki, diyet yaptığınız zaman kas kütlesi değil, yağ kaybetmeniz gerekir.

İyi protein

Proteinler, kasları güçlendirmek açısından gereklidir. Bazı insanlar bazen yeni bir diyete başladıklarında, kilo vermelerine yardımcı olacağını düşünerek protein tüketimini kesmeyi seçerler. Bu çok büyük bir hatadır.

Çeşitli ve dengeli bir beslenme için proteinlerin her zaman diyetinizin bir parçası olması gerekir. Böyle bir durumda sizin için en uygun protein yumurtalarda ve örneğin tavuk veya hindi gibi yağsız etlerde bulunan proteindir. Somon ve badem de iyi miktarda protein almak için iyi seçeneklerdir.

Elma

Hiç şüpheniz olmasın ki elma ve özellikle de kabukları, protein almak ve yağları yakmak açısından mükemmel bir kaynaktır. Iowa Üniversitesi’nin bir araştırmasına göre, elma kabuğunda bulunan ursolik asit, hem kas büyümesini destekler, hem de daha fazla kalori yakmanızı sağlar.

2. Antioksidanların Önemi

taneli meyve tabağı

Antioksidanlar yavaş yavaş cildinizi yaşlandıran ve sarkık deri için ortam oluşturan serbest radikallere karşı savaşmak için en iyi kaynaktır. Ayrıca, antioksidanların çoğunun barındırdığı C vitamini, metabolizmanızı hızlandırır ve yağları yakar, ancak kaslara asla zarar vermez.

Diğer bir deyişle, bu tür meyveler düzenli olarak tüketildiklerinde, bir yandan vücudunuz için faydalı olmayan yağları yakarken, diğer yandan da cildinizin sıkılığını korumasına yardımcı olur, cildinizi onarır ve bakım sağlar.

Taneli meyvelerin yanı sıraportakal ve limon, antioksidan ve C vitamini almak için mükemmeldir. Bu tür meyveler, cildinizi sıkı tutmak konusunda önemli bir rolü olan kolajen de içerir.

Bu nedenle, bu tür meyveleri fırsat buldukça kahvaltınıza dahil etmeye özen gösteriniz. İçerdiği vitaminler ve minerallerin katkısı sonucu bu meyvelerin suları size muazzam faydalar sağlar.

3. Hazır Gıdalara Hayır Deyin

hazır gıdalar hamburger patates

Hazır gıdalardan uzak durulması gerektiğini herkes bilir. Hazır gıdalar bazen vaktiniz olmadığında veya örneğin canınız tatlı bir şeyler çektiğinde kolay bir çözümdür. Ancak bu bir hatadır.

Bu tür gıdalar sizin kilo almanıza neden olmakla kalmaz, aynı zamanda yüksek miktarda tuz ve şeker tüketmeniz sonucunda vücudunuzda sıvının birikmesine ve bunun sonucunda da cildinizin sıkılığını kaybetmesine neden olur. Zaten biliyorsunuz ama tekrarlayalım: Hazır gıdalardan uzak durun!

4. Güneşe Dikkat Edin!

yüzüne güneş gelen kadın

Şaşırdınız mı? Vücudumuzun D vitaminini sentezlemek için güneşe ihtiyacı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak güneşe uzun süre maruz kalmak doğal kollajeninizin yok olmasına, vücudun nemini kaybetmesine, dolayısıyla cildinizin sıkılığını kaybetmesine neden olur.

Bu nedenle, öğle saatlerinden akşam 4’e kadar süren aşırı sıcaklarda güneşlenmekten kaçınmalısınız. Çünkü bu zamanlar güneş ışınlarının en kuvvetli olduğu anlardır.

5. Sarkan Cilt ile Mücadele Etmek için Egzersizler

sarkan cilt için egzersizler

Bu durum için en iyi egzersizler elbette sarkan cildin bulunduğu alanlara odaklanmanızı sağlayan egzersizlerdir. Örneğin cildinizin karın ve kalça bölgesinde sarkmalar varsa, bu bölgeleri kasan ve sıkılaştıran egzersizler önerilir.

Eğer bacaklarınızı sıkılaştırmak istiyorsanız, o zaman bir saat boyunca hızlı yürüyüş yapabilir, bisiklete binebilir veya yüzebilirsiniz. Bu egzersizler, iyi bir diyetle birlikte gerçekleştirildiğinde yavaş yavaş sarkan cildin toparlanmasına yardımcı olacak günlük ufak egzersizlerdir.

Egzersiz yapmak biraz çaba gerektirir, ancak biraz irade sergilediğinizde hiçbir şey imkânsız değildir. Daha sağlıklı bir yaşam için egzersiz yapmaya bugün başlamaya ne dersiniz?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.