Sarkık Deriden Kurtulmak için 5 İpucu

Kollardaki ve beldeki sarkık deri bazıları için oldukça rahatsız edici olabilir ve onlardan egzersiz ve diyetle dahi kurtulmak zor olabilir. Ani kilo alımı veya kaybı cildin bu alanlarda gerilmesine neden olabilir. Bunun diğer nedenleri arasında yaşlanma, egzersiz yetersizliği ve yanlış beslenme vardır. Bu makalede sarkık deriden kurtulmanız için bazı ipuçları sağlıyoruz.

Sarkık Deriyle Mücadele Etmek için Adımlar

Uzmanlara göre sarkık derinin ortaya çıkışının başlıca nedenlerinden biri kötü bir diyettir. Bazen kilo vermek için bazı diyetler uygularız; bu aynı zamanda vücudumuzun su ve kas kütlesi kaybetmesi ile sonuçlanabilir. Böylece kilo kaybı kollar, karın, kaslar gibi vücudun pek çok alanında gerçekleşir. Bu bölgeler su ve kas eksikliği nedeniyle yumuşak görünür ve bu da daha önce yağlarınızı barındıran derinin artık gevşek ve sarkık görünmesine neden olur.

Rahatsız edici bu sarkık deriyle mücadele etmek için hayat tarzınızda neler değiştirebileceğinizi ve neler yapabileceğinizi inceleyelim.

1. Kasları Güçlendiren ve Yağları Yakan Gıdalar

elma

Bu tür gıdalar sırf kilo vermek için değil, aynı zamanda bunu fazla su kaybı söz konusu olmadan ve kaslarınızdan güç ve direnci elimine etmeden gerçekleştirmek açısından önemlidir. Bunlar vücudunuza güç verir, kemikleriniz ve eklemleriniz açısından önemli bir işlev yerine getirir. Eğer onlara bakar ve onları iyi bir diyetle besleyip kuvvetlendirirseniz, sarkık deriyle karşılaşmazsınız. Unutmayın ki diyet yaptığınız zaman kas kütlesi değil, yağ kaybetmeniz gerekir.

  • İyi protein: Proteinler kasları güçlendirmek açısından gereklidir. Bazı insanlar bazen yeni bir diyete başladıklarında bunun onların kilo vermelerine yardımcı olacağını düşünerek protein tüketimini kesmeyi seçerler. Bu çok büyük bir hatadır. Çeşitlilik içeren ve dengeli bir beslenme için proteinlerin her zaman diyetinizin bir parçası olması gerekir. Böyle bir durumda sizin için en uygun protein yumurtalarda ve örneğin tavuk veya hindi gibi yağsız etlerdeki proteindir. Somon ve ayrıca badem de iyi miktarda protein almak için iyi seçeneklerdir.
  • Elma: Hiç şüpheniz olmasın… Elmalar ve özellikle de kabukları protein almak ve yağları yakmak açısından mükemmel bir kaynaktır. Iowa Üniversitesinin bir araştırmasına göre elma kabuğunda bulunan ursolik asit hem kas büyümesini destekler, hem de daha fazla kalori yakmanızı sağlar.

2. Antioksidanların Önemi

taneli-meyveler

Antioksidanlar yavaş yavaş cildinizi yaşlandıran ve sarkık deri için ortam oluşturan serbest radikallere karşı savaşmak için en iyi kaynaktır. Ayrıca, bunların çoğunun barındırdığı C vitamini metabolizmanızı hızlandırır ve yağları yakar, ama kaslara asla zarar vermez. Diğer bir deyişle, bu tür meyveler düzenli olarak tüketildiklerinde bir yandan vücudunuz için faydalı olmayan yağları yakarken, diğer yandan da derinizin sıkılığını korumasına yardımcı olur, onu onarır ve ona bakım sağlar.

Taneli meyvelerin yanı sıra portakal ve limon iyi bir miktarda antioksidan ve C vitamini almak için mükemmeldir. Bunlar aynı zamanda cildinizi sıkı tutmak açısından çok önemli olan kollajeni de içerirler. Bu nedenle, bunları fırsat buldukça kahvaltınıza katınız. İçerdiği vitaminler ve minerallerin katkısı sonucu bu meyvelerin suları size muazzam katkılar sağlar.

3. Hazır Gıdalara Hayır Deyin

hazır-gıdalar

Bu o kadar barizdir ki bunu herkes bilir. Hazır gıdalar bazen vaktiniz olmadığında veya örneğin canınız tatlı bir şeyler çektiğinde kolay bir çözümdür. Ancak bu bir hatadır. Bu sizin kilo almanıza neden olmakla kalmaz, aynı zamanda yüksek miktarda tuz ve şeker tüketmeniz sonucunda şişmenize, vücudunuzda sıvının birikmesine ve bunun sonucunda da derinizin sıkılığını kaybetmesine neden olur. Zaten biliyorsunuz ama tekrarlayalım: bunlardan uzak durun!

4. Güneşe Dikkat Edin!

güneş

Şaşırdınız mı? Vücudumuzun örneğin D vitaminini sentezlemek için güneşe ihtiyacı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak güneşe uzun süre maruz kalmak doğal kollajeninizin yok olmasına, vücudun nemini kaybetmesine ve bunun sonucunda da derinizin sıkılığını kaybetmesine neden olur. Bu nedenle aşırı sıcaklarda güneşlenmekten kaçınmalısınız, çünkü bu zamanlar güneş ışınlarının en kuvvetli olduğu anlardır (öğlenden akşam dörde kadar).

5. Sarkık Deriyle Mücadele Etmek için Egzersizler

egzersizler

Bu durum için en iyi egzersizler elbette sarkık derilerin bulunduğu alanlara odaklananlardır. Örneğin eğer karın ve kalça bölgesinde sarkık deriye sahipseniz, bu bölgeleri kasan ve sıkılaştıran egzersizler önerilir. Eğer bacaklarınızı sıkılaştırmak istiyorsanız, o zaman bir saat süresince hızlı yürüyebilirsiniz, bisiklete binebilirsiniz veya yüzebilirsiniz. Bunlar iyi bir diyetle birlikte gerçekleştirildiğinde yavaş yavaş sarkık derileri elimine etmenize yardımcı olacak günlük ufak egzersizlerdir. Bu biraz çaba gerektirir, ancak biraz irade sergilediğinizde hiçbir şey imkânsız değildir. Bugün başlamaya ne dersiniz?