Cildinizi Güçlendiren Meyveler Hangileridir?

Cildinizi Güçlendiren Meyveler Hangileridir?
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Cildi güçlendiren meyveler var mıdır? Kesinlikle! Bu sizi şaşırtabilir; çünkü hepimiz birçok krem alıp paramızı daha sıkı ve sağlam bir vücuda sahip olmak için güzellik ürünlerine harcamaya alışığız.

Peki ya sonra? Bu yalnızca cildi güçlendiren meyveler listesindeki meyveleri yemenin yeteceği anlamına mı geliyor? Hayır, aynı zamanda dengeli beslenmeli ve hayatın tüm evrelerinde cildiniz için gereken kolajen ve besin maddelerini sağlayan tüm gıdaları daha çok yemelisiniz.

Siz yine de yüz kremlerinizi kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak etkilerini artırmak için “cildinizi” içeriden beslemeniz gerekmektedir. İşte burada bahsettiğimiz cildi güçlendiren bu meyveler gün boyunca en iyi yardımcınız olarak devreye girerler.

1. Cildi güçlendiren meyveler: Portakalda bulunan C vitamininin gücü

suya atılan portakal ve sıçrayan su

Hangi meyvenin içinde cildinizi güçlendiren C vitamininden en çok bulunur? Portakal. Portakal ayrıca sabahları bir bardak ılık limonlu su ile yenmeye de çok müsaittir. Bu sayede vücut toksinlerden arınır ve bol miktarda vitamin ve antioksidan almış olur.

Portakal ve limonda bulunan C vitamini aynı zamanda yaşlanmayı da önler. Bu sayede, vücut demir ve kalsiyumu daha iyi alabilir. Tek sorun bu vitamininin suda çözünür olmasıdır. Bu sebeple idrar yoluyla kaybolabilir ve biz de sürekli olarak yerine yenisini koymak durumunda kalırız.

C vitamini hücrelerimizin DNA’sına bakan ve cildimizi buruşturan serbest radikallere karşı bizi koruyan bir antioksidandır. Bu sayede yaşlanma işaretlerinin önlenmesine yardımcı olur ve aynı zamanda kolajenlerin sentezlenmesini hızlandırır.

Portakaldan nasıl faydalanabiliriz?

1. Her gün balla portakal yiyin 

Güne bir bardak ılık limonlu su içerek başlayabilirsiniz; ancak öğle yemeği için, gün ortasında kabukları soymuş, dilimlenmiş bir portakalı bal ile beraber tüketebilirsiniz.

2. Doğal tonik 

Malzemeler

 • 3 portakalın kabuğu
 • 1 litre su

Hazırlanışı

 • Üç portakalın kabuğunu alıp bir litre su içinde kaynatın, en az 20 dakika iyice pişirin.
 • Ardından ocağın altını kapatın ve bir saat kadar bekleyin. Daha sonra içindekileri süzün ve bu tonik suyunu cam bir şişenin içine koyup buzdolabında bekletin.
 • Bu portakal suyunu günde 3 defa, bir pamuk yardımıyla yüzünüze uygulayın. Böylece cildiniz temizlenir ve güçlenir.
 • Tüm gün boyunca cildinizin üzerinde de bırakabilirsiniz, durulamaya gerek yoktur.
 • Ayrıca kalçalar veya karın gibi vücudunuzun güçlendirmek istediğiniz her türlü bölgesine de uygulayabilirsiniz.

Bu makale de ilginizi çekebilir: Güzel Parlayan Ciltler için Doğal Tonerler

2. Üzüm, kiraz ve avokadodan asetilsalisilik asit (aspirin)

kara üzüm taneleri

Bu tür asetilsalisilik asit yönünden zengin meyveleri düzenli olarak yemeye alışıksanız, cildinizin yavaş yavaş ne kadar güzelleştiğini de fark edeceksiniz. Bu meyveleri doğal formunda ya da sularını sıkıp yiyebilir veya ev yapımı kremleri kullanarak da özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Peki içinde en fazla asetilsalisilik asit bulunan meyveler nelerdir? Aşağıdakileri günlük beslenmenize her zaman dahil etmek için mutlaka bir yere not edin:

 • Avokado
 • Kırmızı üzüm (İçinde daha çok tannin bulunur; bu sebeple cildinize yardımcı olan daha çok antioksidan içerir)
 • Kiraz
 • Mandalina

Asetilsalisilik asit yönünden zengin gıdalardan en çok faydayı nasıl sağlarım?

dilimlenmiş avokado
 • Kahvaltıda kırmızı üzüm yiyin; ancak kabuklarını asla soymayın. Asıl faydaları kabuklarındadır.
 • Her fırsatta ve mevsimlerinde bol bol kiraz yiyin. Her gün öğle yemeğinden sonra günde yalnızca 10 tane yemek de yeterlidir. Cildinizi güçlendirmenin yanı sıra, eklem yangısının tedavisine de yardımcı olur.
 • Mandalina suyunu gün ortasında içmek en idealidir. Taze sıkılmış olarak için.
 • Avokado cilde çok iyi gelir. Ancak kalori endeksleri yüksek olduğu için, en iyisi her gün bir yarım avokado yemektir. Ayrıca, cildinizi sıkılaştırmak için avokadodan kendinize yüz maskeleri hazırlayabilirsiniz.

3. Kolajen için çilek ve karpuz

karpuz dilimleri

Kolajen yalnızca hayvansal kaynaklardan elde edilebilen bir proteindir. Ancak vücudumuza kolajeni üretmesi ve sentezini teşvik etmesi için yardımcı olan birçok gıda bulunur.

Kırmızı ya da beyaz et yiyebilirsiniz veya kendinize jelatin ile tatlı yapabilirsiniz. Yüksek antioksidan, su ve vitamin içerikleri sayesinde cildinizi sıkılaştıracak şu iki meyveden de faydalanabilirsiniz.

 • Karpuz
 • Çilek

Karpuz ve çileğin faydalarından nasıl yararlanabilirsiniz?

karpuz suyu

Çilek ve karpuzun mevsimi geldiğinde, bu meyveleri doğal formlarında ya da lezzetli smoothie’lerin içinde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Bu meyveler kolajen üretiminin aracılığını üstlenir ve yüksek su içerikleri sayesinde cildinizin nemlenmesine yardımcı olur. Mümkün olduğunca sık tüketmeye çalışın.

İlginizi çekebilir ...
Yumuşak Bir Cilt İçin 6 Meyve Bazlı Yüz Maskesi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yumuşak Bir Cilt İçin 6 Meyve Bazlı Yüz Maskesi

Yumuşak bir cilt elde etmek için meyveleri yüz maskeleri yapımında da kullanabilirsiniz. Bu yazıda daha fazlasını öğrenin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Zapata, P., Valverde, J. M., Guillén, F., Bailén, G., Castillo, S., Martínez-Romero, D., … & Serrano, M. (2005). Actividad antioxidante en diferentes frutos habituales en la dieta mediterránea. Dept. Tecnología de Alimentos. España, Universidad Miguel Hernández.
 • Coronado, M., Vega y León, S., Gutiérrez, R., Vázquez, M., & Radilla, C. (2015). Antioxidantes: perspectiva actual para la salud humana. Revista chilena de nutrición42(2), 206-212.
 • Arbelaiz Sarasola, A. (2016). Evaluación farmacológica de distintos extractos de los rabos de cereza (Prunus avium L.) (Doctoral dissertation).

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.