Çillerden Kurtulmak için Evde Tedaviler

Çil tedavileri her zaman uygulanabilir olsa bile, genellikle geceleri uygulamak önerilir; çünkü bu tedavilerden sonra güneşe maruz kalmak çilin görünürlüğünü arttırabilir ve daha fazla çil oluşumuna sebebiyet verebilir.

Yaşımız küçük olduğunda çiller normal ve hatta tatlı gelir. Fakat, yetişkinlikte devam eden çiller yüzü yaşlandırır ve hatta eğer görünüşleri değişiyorsa bazıları tehlikeli bile olabilir.

Bu yazımızda size çillerden kurtulmanın ve yüzünüzü yan etkisiz bir şekilde temizlemenin ve arındırmanın bazı doğal yollarını göstereceğiz.

Çillerden kurtulmanın geleneksel yolları

Piyasada cildi temizlemeye ve çillerden arınmaya yarayan çok fazla sayıda renk açıcı ve kimyasal eksfoliantlar bulunmaktadır. Fakat, bu türdeki ürünler cilde ağır gelir ve uzun vadede cildi yıpratabilir.

Lazer ya da kriyoterapi gibi diğer metotlar da günümüzde yaygın bir hale gelmiştir ve bunları uygulamadan önce mutlaka cilt doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

Çilleri zaman içinde yok edecek bazı %100 doğal yolları sizinle paylaşmak istiyoruz. Hazır mısınız?

çil yüz

Dikkat etmeniz gereken işaretler

Çiller ve lekeler genellikle bizim gözümüzde estetik bir problem oluşturur. Ama eğer şekillerinde, büyüklüklerinde veya renklerinde bir değişiklik görürseniz ya da bunların dokunduğunuzda canınızı acıttığını ve rahatsız ettiğini fark ederseniz dikkatli olmalısınız. Eğer böyle bir durum ile karşı karşıya iseniz, kendi kendinize kesinlikle hiçbir tedavi uygulamamalısınız, derhal bir dermatoloğa başvurun.

Rengi açık, çile yatkın bir cilde sahip olanlar ve güneş radyasyonuna sık sık maruz kalan insanların risk oranı daha yüksektir.

Bunu da okumayı ihmal etmeyin: Ellerdeki Lekeler Nasıl Yok Edilir

Korunma ilk adımdır

Çillere yapacağınız en iyi tedavi, oluşmalarına sebep olan faktörlerden uzak durmaktır:

  • Aşırı güneşe maruz kalmak: Her zaman cilt tipinize göre güneş koruyucu kullanmalı, eğer gerekiyorsa şapka ve gözlük takmalı ve mümkünse günün ortasındaki güneşten uzak durmalısınız.
  • Hamilelik sırasındaki hormonal değişiklikler: Hamilelik aylarında ciltte çillerin görülmesi melaninin aşırı üretiminden dolayı çok normaldir. Bazı durumlarda, doğumdan sonra çiller kaybolmaktadır.
  • Doğum kontrol hapları: Bunlar da hamilelikte olduğu gibi hormon seviyesini değiştirir ve çiller genellikle tedaviden sonra kaybolmaktadır.
  • Kronik akne: Kronik aknenin neden olduğu lekeler ve yaralar eğer düzgün tedavi edilmezse çillerin oluşumuna sebebiyet verebilir.
  • Yaşlanma: Besin değerlerinin yeterli derecede alınmaması, kuru cilt, hava değişikliklerine maruz kalmak ve bazı düzensizlikler cildin sağlığını ve görünüşünü uzun vadede değiştirebilir.

eldeki lekeler ve çiller

C vitamini bakımından zengin limon

Limon yüksek C vitamini ve antioksidan içeriği sayesinde leke karşıtı kremlerin üretiminde kullanılmaktadır.

Taze limon suyunu lekelerin ve çillerin üzerine bir pamuk yardımı ile uygulayın. Ayrıca limonun kabuğunu ayırarak içiyle cildinize peeling de yapabilirsiniz. Ardından kurumasını sağlayın.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Şunu okuyun: Limon ile Hazırlanan Ev Yapımı İlaçlar

limon

Cilt tonunu dengelemek için kuşburnu

Kuşburnu yağı, açık ve koyu renkli lekelerin giderilmesinde ve cildin rengini dengelemede çok başarılıdır, hatta en iyi yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Bu yağ cilde günde 2 kere saf ve seyreltilmemiş olarak uygulanmalıdır. Kuşburnu yağı, içindeki değerleri yitirmemesi için hava geçirmez kapağı olan koyu renkli cam bir kapta saklanmalıdır.

Çilek maskesi

Bu lezzetli kırmızı meyve ciltteki koyu renkli lekelerin görüntüsünü zamanla azaltma özelliğine sahiptir. Limon veya kuşburnu tedavisinden daha karmaşık bir uygulaması olduğu için, çilekleri kullanmamızın 2 yolu vardır:

  • Çilekleri ezin, ezdiğiniz çilekleri yüzünüze sürerek bir maske yapın, 1 saat bekletin. Haftada 1 kez bu maskeyi uygulayın.
  • Bir buz kalıbında ezilmiş çilekleri dondurun, donduktan sonra cildinizi bu buz kalıbı ile ovun. Bu şekilde istediğiniz her zaman buzdolabınızda bulunacaklar.

çilek

Akne için aloe vera

Aloe veradan elde edilen doğal jel, kronik akneden muzdarip olanlar ve ciltteki lekeleri önlemek ve hatta tedavi etmek isteyenler için muhteşem bir çözümdür.

Aloe vera jeli iyileştirici ve su dengesini sağlayıcı içeriklere sahip olduğundan hassas ciltler için harika bir seçenektir.

Günde 2 kez uygulanabilir.

Bu tedavilerden hiçbirini güneşe çıkmadan önce uygulamayınız.