Çillerden Kurtulmak için Evde Uygulayabileceğiniz Yöntemler

Çillerden kurtulmak için kullanılan yöntemler günün herhangi bir anında uygulanabilse de, özellikle akşam saatlerinde uygulanmaları önerilir; çünkü bu tedavilerden sonra güneşe maruz kalmak çilleri daha belirgin hale getirebilir ve daha fazla çil oluşumuna sebebiyet verebilir.
Çillerden Kurtulmak için Evde Uygulayabileceğiniz Yöntemler
Lourdes Martínez

tarafından incelendi ve onaylandı. Eczacı Lourdes Martínez.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2023

Genç yaşlarda çiller normal ve hatta sevimli gelir. Fakat, yetişkinlikte devam eden çiller yüzü yaşlandırır ve görünüşlerindeki değişikler bir tehlikenin habercisi olabilir. Çillerden kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz birçok doğal yöntem vardır.

Bu yazımızda size çillerden kurtulmanın ve yüzünüzü yan etkisiz bir şekilde temizlemenin ve arındırmanın bazı doğal yollarını göstereceğiz.

Çillerden kurtulmak için kullanılan geleneksel yollar

Piyasada cildi temizlemek ve çillerden kurtulmak için çok fazla sayıda renk açıcı ve kimyasal eksfoliantlar bulunmaktadır. Fakat, bu ürünler cilde ağır gelir ve uzun vadede cildi yıpratabilir.

Lazer ya da kriyoterapi gibi diğer yöntemler de günümüzde yaygın bir hale gelmiştir. Ancak, bu yöntemleri uygulamadan önce mutlaka cilt doktoruna danışılmalıdır.

Çilleri zaman içinde yok eden %100 doğal yolları sizinle paylaşmak istiyoruz. Hazır mısınız?

çilli yüz

Dikkat etmeniz gereken işaretler

Çiller ve lekeler genellikle estetik bir problem oluşturur. Ama eğer şekillerinde, büyüklüklerinde veya renklerinde bir değişiklik görürseniz ya da dokunduğunuzda canınızı acıttığını ve rahatsız ettiğini fark ederseniz dikkatli olmalısınız. Eğer böyle bir durum ile karşı karşıya iseniz, kendi kendinize kesinlikle hiçbir tedavi uygulamamalısınız. Bunun yerine, derhal bir dermatoloğa başvurulmalısınız.

Açık renkli, çile yatkın bir cilde sahip olanların ve güneş radyasyonuna sık maruz kalan insanların risk oranı daha yüksektir.

Bunu da okumayı ihmal etmeyin: Ellerdeki Lekeler Nasıl Yok Edilir

Korunma ilk adımdır

Çiller için yapacağınız en iyi tedavi, oluşmalarına sebep olan faktörlerden uzak durmaktır:

  • Aşırı güneşe maruz kalmak: Her zaman cilt tipinize uygun güneş koruyucu kullanmalı, eğer gerekiyorsa şapka ve gözlük takmalı ve mümkünse gün ortasında güneşten uzak durmalısınız.
  • Hamilelik sırasındaki hormonal değişiklikler: Hamilelik sırasında ciltte çillerin görülmesi melaninin aşırı salgılanmasından dolayı çok normaldir. Bazı durumlarda, doğumdan sonra çiller kaybolmaktadır.
  • Doğum kontrol hapları: Bunlar da hamilelikte olduğu gibi hormon seviyesini değiştirir ve çiller genellikle tedaviden sonra kaybolmaktadır.
  • Kronik akne: Kronik aknenin neden olduğu lekeler ve yaralar eğer düzgün tedavi edilmezse çillerin oluşumuna sebebiyet verebilir.
  • Yaşlanma: Besin değerlerinin yeterli derecede alınmaması, kuru cilt, hava değişikliklerine maruz kalmak ve bazı düzensizlikler cildin sağlığını ve görünüşünü uzun vadede değiştirebilir.
çillerden kurtulmak

C vitamini bakımından zengin limon

Limon, yüksek C vitamini ve antioksidan içeriği sayesinde leke karşıtı kremlerin üretiminde kullanılmaktadır.

Taze limon suyunu lekelerin ve çillerin üzerine bir pamuk yardımı ile uygulayın. Ayrıca limonun kabuğunu ayırarak iç kısmıyla cildinize peeling de yapabilirsiniz. Ardından kurumasını sağlayın.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Şunu okuyun: Limon ile Hazırlanan Ev Yapımı İlaçlar

limon tedavisi

Cilt tonunu dengelemek için kuşburnu

Kuşburnu yağı, açık ve koyu renkli lekelerin giderilmesinde ve cildin rengini dengelemede çok etkilidir, hatta en iyi yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Bu yağ cilde günde 2 kere saf ve seyreltilmemiş olarak uygulanmalıdır. Kuşburnu yağı, içindeki değerleri yitirmemesi için hava geçirmez kapağı olan koyu renkli cam bir kapta saklanmalıdır.

Çilek maskesi

Bu lezzetli kırmızı meyve ciltteki koyu renkli lekelerin görüntüsünü zamanla azaltma özelliğine sahiptir. Limon veya kuşburnu tedavisinden daha karmaşık bir uygulaması olduğu için, çilekleri kullanın 2 yolu vardır:

  • Çilekleri ezin, ezdiğiniz çilekleri yüzünüze sürerek bir maske yapın, 1 saat bekletin. Haftada 1 kez bu maskeyi uygulayın.
  • Bir buz kalıbında ezilmiş çilekleri dondurun, donduktan sonra cildinizi bu buz kalıbı ile ovun. Bu şekilde, her ihtiyacınız olduğunda buzdolabınızdan çıkarıp kullanabilirsiniz.
çilek tedavisi

Akne için aloe vera

Aloe veradan elde edilen doğal jel, kronik akneden muzdarip olanlar ve ciltteki lekeleri önlemek ve hatta tedavi etmek isteyenler için muhteşem bir çözümdür.

Aloe vera jeli, iyileştirici ve su dengesini sağlayıcı içeriklere sahip olduğundan hassas ciltler için harika bir seçenektir.

Günde 2 kez uygulanabilir.

Bu tedavilerden hiçbirini güneşe çıkmadan önce uygulamayınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.