Ellerdeki lekeler nasıl yok edilir?

Aloe vera haricindeki diğer bütün tedavilerin gece uygulanması tavsiye edilir, zira gün içinde güneş daha fazla leke oluşmasına sebep olabilir.
Ellerdeki lekeler nasıl yok edilir?
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Ellerdeki lekeler genellikle yaş ilerledikçe meydana çıkar. Fakat bu lekelerin çıkmasında başka faktörler de etkili olabilir. Mesela güneş…

Kadınlar olarak bu gibi kusurları ortadan kaldırmak için bakım ürünlerine fazlasıyla para harcıyoruz. Peki ellerde oluşan lekeleri yok etmek için daha kolay ve ekonomik birkaç çözüm öğrenmek ister misiniz?

1. Aloe vera jeli

aloe vera bakım kremi hazırlanışı

Bildiğiniz gibi ellerimiz birçok harici saldırıya maruz kalıyor. Sonuç olarak güneş ve kuruluk başta biz farkına dahi varmadan bu siyah noktaların oluşmasına sebep olabiliyor. Zaman geçtikçe ise bu ufak noktalar daha da görünür hale geliyor. Ve, maalesef ellerdeki lekeler bizleri daha yaşlı ve kırılgan gösteriyor.

Eğer ellerinize her gün biraz aloe vera jeli sürerseniz, cildinizin ufak ufak yenilenmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu doğal jel onarıcı ve kuvvetlendirici etkisiyle lekeleri yok ederek el derisini tedavi eder.

Her gün kullanıldığı takdirde en iyi ve en işe yarayan tedavidir. Cildinizi güneşten korur ve ellerinizde vaktinden önce oluşabilecek yaşlılık belirtilerinin oluşmasını önler.

2. Limon suyu

limon ve cilde faydası

Limon suyu antik çağlardan beri oldukça basit bir mucize yaratmak için çokça kullanılan doğal bir malzemedir: cilt beyazlatmak. Limon ile ellerdeki lekeler zamanla yok edilebilir. Fakat bunu gece vaktinde kullanmanız çok önemlidir. Çünkü limon suyu sürdüğümüz cildimiz güneş ile kesinlikle temasa geçmemelidir.

Yarım limonun suyunu iki dilim salatalık ile karıştırın. Ardından limon suyu ile ıslanmış salatalık parçalarını ellerinizin üzerine koyun ve 20 dakika bekletin. Sonrasında ellerinizi normalde olduğu gibi yıkayın.

3. Elma sirkesi

güzel ve yumuşak kadın elleri

İnanılmaz etkili ve mucizevi bir diğer taktik ise elma sirkesidir. Hemen hemen her evde bulunan elma sirkesinin bir çok faydası bulunur. Elma sirkesini ellerinizdeki lekeleri yok etmek için kullanabilirsiniz.

Peki ne yapmamız gerekiyor? Çok kolay. Bir yemek kaşığı elma sirkesini alın ve bir yemek kaşığı nemlendirici krem ile karıştırın. Normalde elleriniz için kullandığınız bir kremi kullanabilirsiniz.

10-15 dakika ellerinize masaj yapın ve gece boyunca ellerinizde kalmasını sağlayın. Ellerinizdeki lekeleri ortadan kaldırmak için oldukça etkili bir yöntemdir.

4. Oksijenli su

eller için oksijenli su

Bu tedavi yöntemini uygularken oldukça dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü bazı insanların cildi oksijenli suya tepki gösterebilir. Bu da kaşıntıya ve tahrişe sebep olur.

Kullanım şekli ise oldukça basittir. Akşam oksijenli suya batırılıp ıslatılmış bir parça pamuğu ellerinizin üzerine koyun ve cildin oksijenli suyu çekmesini bekleyin. Ellerinizi gece boyunca yıkamayın, ve cildinizin oksijenli suyu emmesine izin verin.

Gördüğünüz gibi yöntemlerin çoğunun gece uygulanması tavsiye edilir. Bunun nedeni elleri güneşin negatif etkilerinden korumaktır. Yalnızca aloe vera jeli güneşe karşı bir koruma sağlar. Ellerinizdeki lekeleri ortadan kaldırmaya yarayan bu basit tedavi yöntemlerini denemekten çekinmeyin.

İlginizi çekebilir ...
Yaşlandıkça Ellerde Çıkan Lekeler: Doğal Olarak Azaltın
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yaşlandıkça Ellerde Çıkan Lekeler: Doğal Olarak Azaltın

Yaşlanmaya başladıkça ellerde koyu lekeler ortaya çıkabilir. Bu lekeleri azaltmak istiyorsanız yazımızdaki doğal ilaçlar tam da size göre!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Sharique A. Ali et al. “On The Novel Action of Melanolysis by a Leaf Extract of Aloe veraand Its Active Ingredient Aloin, Potent Skin Depigmenting Agents”, Planta Med 2012; 78(08): 767-771
    • Jasmine C. Hollinget et al. “Are Natural Ingredients Effective in the Management of Hyperpigmentation? A Systematic Review”, J Clin Aesthet Dermatol. 2018 Feb; 11(2): 28–37.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.