Cilt İçin Doğum Kontrol Hapları: Türleri ve Etkileri

Doğum kontrol haplarının cilt üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri olabilir. Buna karşılık, sivilce gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanımı giderek daha fazla araştırılmaktadır.
Cilt İçin Doğum Kontrol Hapları: Türleri ve Etkileri

Son Güncelleme: 15 Ocak, 2021

Doğum kontrol hapları, hamileliği önlemekten daha fazlası için kullanılabilir ve dermatolojik sorunların tedavisinde etkili olabilir. Akne, kadın tipi saç dökülmesi ve aşırı tüylenme gibi bazı durumları düzeltmede etkili oldukları bile gösterilmiştir. Ek olarak, birçok kadın ciltleri için özellikle doğum kontrol haplarını kullanır.

Farklı doğum kontrol hapları vardır ve hepsinin cildin üst katmanları üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkileri vardır. Bu nedenle, aşağıda bu sorunlardan bazılarının üzerinden geçeceğiz. Bununla birlikte, herhangi bir sorunuz varsa her zaman doktorunuzla konuşmalısınız.

Doğum kontrol haplarının yan etkileri nelerdir?

Australian Family Physician dergisinin araştırmalarına göre hormonal kontraseptifler cildi üç farklı şekilde etkileyebilir:

 • Yumurtalıkların ve böbreküstü bezinin ürettiği androjenik hormonların miktarını azaltmak.
 • Kan dolaşımında dolaşan testosteron miktarını sınırlamak ve fizyolojik etkilere neden olan biyolojik aktivasyonu azaltmak.
 • Yağ bezlerinin sebum üretimini etkileyen vücutta bulunan östrojen seviyelerini düşürmek.

Doğum kontrol haplarının cilt üzerinde istenmeyen veya olumsuz etkileri de olabilir. Örneğin, bazı kadınlar, uygun güneş koruması olmadan ultraviyole ışınlarına maruz kaldıktan sonra tipik olarak ortaya çıkan bir reaksiyon olan ciltte renk değişikliği veya hiperpigmentasyon yaşarlar.

Başka bir deyişle, hormonal kontraseptifler, üst dudağın üstündeki bölgede, alında ve yanaklarda koyu kahverengi ve düzensiz lekelerin ortaya çıktığı bir durum olan melazmaya neden olabilir veya kötüleştirebilir. Hamilelik sırasında da bu cilt rahatsızlığının bir formu ortaya çıkabilir ve bu, hormonal bileşenin etkisini vurgular.

Yüzünde sivilce olan kadın
Akne, doğum kontrol haplarının hormonal etkilerinden büyük ölçüde yararlanabilen bir cilt rahatsızlığıdır.

Kontraseptif türleri ve cilt üzerindeki etkileri

Tıpkı her kadındaki hormon seviyelerinin farklı olduğu gibi, her kadın farklıdır. Bununla birlikte, birinin doğum kontrol hapları almasının neden olabileceği yan etkileri tahmin etmek imkansızdır. Bununla birlikte, kapsamlı bir şekilde çalışılmış ve şu anda yaygın ve güvenilir olan çeşitli doğum kontrol hapları vardır. Aşağıdaki farklı türler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Oral doğum kontrol hapları

Sivilcenin ergenlik döneminde gelişmesinin ana nedeni, vücudun büyük miktarlarda erkek cinsiyet hormonu olan testosteron üretmesidir. İsmine rağmen, hem erkek hem de kızlar testosteron üretir.

Doğum kontrol haplarının kullanılması iltihaplı ya da iltihapsız sivilceyi iyileştirebilir. Bu farmasötikler, iki farklı dişi cinsiyet hormonu olan östrojen ve progesteron içerir, böylece androjenlere karşı koyar.

Buna rağmen, doğum kontrol haplarının çoğu akne tedavisi için özel olarak onaylanmamıştır. Daha az yan etkisi olan, yardımcı olabilecek hormonal olmayan tedaviler de vardır.

Doğum kontrol iğnesi

Bir doğum kontrol iğnesinin etkisi 90 güne kadar sürebilir. Doktorlar iğneyi delta kası (kolun üst kısmında) veya kalça kaslarında uygularlar.

Hem kombine hem de sadece progesteron içeren doğum kontrol iğneleri güvenli, etkili ve geri dönüşümlü doğum kontrolü için iyi bir seçenektir. Yıllar geçtikçe pratiklikleri ve kullanıcıları günlük haplarını almayı unutmaktan kurtardıkları için popülerlik kazandılar.

Doğum kontrol iğnesi, yağ bezlerinin azalmış aktivitesi nedeniyle aknenin iyileşmesine yardımcı olur. Vücuttaki etkisi oral haplarla aynıdır.

Rahim içi araç (RİA)

Bakır RİA’lar, prezervatifler, doğal doğum kontrol yöntemleri ve ameliyata benzer şekilde hormon içermeyen kontraseptifler arasındadır. Bu nedenle, bakır RİA’lar cilt koşullarını etkilemez.

Öte yandan hormonlu RİA’lar rahim içine yerleştirildiklerinde sınırlı dozda progesteron verirler. Bu, elbette, sebum üretimini değiştirebilecekleri anlamına gelir.

Deri altı kontraseptif implant

Subdermal kontraseptif implantlar, neredeyse her zaman üst kolda olmak üzere cilt altına enjekte edilen küçük çubuklardır. Bu kontraseptif seçeneği sürekli olarak progesteron salgılar.

Progesteronun cilt üzerindeki etkilerinin östrojen kadar net olmadığını belirtmek önemlidir. Bununla birlikte, progesteron implantları damar yapısında artışa ve sebum üretiminde artışa neden olur.

Daha fazla bilgi için: Doğum Kontrol İmplantları Nedir?

Doğum kontrol halkası

Bu kontraseptif yöntem, vajinaya girdikten sonra yavaşça östrojen hormonlarını ve progesteronu vücuda boşaltan şeffaf, esnek bir polietilen veya vinil asetat halkasıdır. Bu şekilde yumurtalıkların her adet döngüsü sırasında yumurta bırakmasını engeller.

Bu doğum kontrol yöntemini uzun süre kullanan kişiler için akne semptomlarında dikkate değer bir iyileşme olmuştur. Aynı şekilde, bu olumlu etkiden sorumlu olan kontraseptifin hormonal bileşenidir.

Ertesi gün hapı

Bu tür acil kontraseptif, bir kadın korunmasız cinsel ilişkiye girdikten veya doğum kontrolünde başarısız olduktan sonra (örneğin, prezervatifin kırılması veya bir hapı kaçırması) hamileliği önlemeyi amaçlamaktadır. Ertesi gün hapı bu şekilde adlandırılır çünkü diğer seçeneklerden farklı olarak, daha önce değil seksten sonra alınması gerekir.

Bu hap progesteron bakımından yüksek olduğu için etkisi farklıdır. Vücutta parçalandıkça androjenik özelliklere sahip olabilir, bu da kırılmalara ve normalden daha fazla sebum salgılanmasına neden olabilir.

İki tür spiral

Cildim için kontraseptif kullanmalı mıyım?

Journal of the American Academy of Dermatology’de yapılan bir araştırmaya göre, antibiyotiklerin üç aylık kullanımdan sonra akne üzerinde daha iyi etkileri olsa da, oral kontraseptifler yaklaşık altı aylık kullanımdan sonra aynı etkiye sahiptir. Bu, kontraseptiflerin dermatoloji endüstrisindeki muazzam potansiyelini göstermektedir.

Sonuç olarak, antibiyotikler yerine cilt için doğum kontrol hapları kullanmak, uzun vadede sivilceyi özel olarak tedavi etmek için iyi bir seçenek olabilir. Bu, hamileliği önleme yöntemi olarak etkilerine ek olarak ikincil bir avantaj olarak görülebilir.

Sahip olabileceğiniz cilt sorunları için doğum kontrol hapları ile ilgileniyorsanız, bir dermatologla konuşun. En iyi tedavi yöntemini belirlemek için riskleri tartmanıza ve sahip olduğunuz akne düzeyini belirlemenize yardımcı olurlar.

İlginizi çekebilir ...
Kaçınmanız Gereken 7 Cilt Bakımı Hatası
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kaçınmanız Gereken 7 Cilt Bakımı Hatası

Günlük yaşamınızdaki pek çok şey cilt sağlığınızı etkiler. Bundan dolayı, sık yapılan cilt bakımı hatalarına düşmemeye dikkat etmelisiniz. • Thomas P, Dalle E, Revillon B, Delecour M, Devarenne-nicolle MF, Pagniez I. Bilan cutane de la contraception hormonale [Cutaneous effects in hormonal contraception]. NPN Med. 1985;5(81):19-24.
 • Foldes EG. Pharmaceutical effect of contraceptive pills on the skin. Int J Clin Pharmacol Ther Toxicol. 1988;26(7):356-359.
 • Effect of contraceptives on the skin. Aust Fam Physician. 1988;17(10):853-856.
 • Vaglio, Roxana Fernández, and Natalia Pérez Céspedes. “Acné vulgaris: actualizaciones en fisiopatología y tratamiento.” Revista Ciencia y Salud Integrando conocimientos 4.4 (2020): ág-52.
 • Arowojolu AO, Gallo MF, Lopez LM, Grimes DA. Combined oral contraceptive pills for treatment of acne. Cochrane Database Syst Rev. 2012;(7):CD004425. Published 2012 Jul 11. doi:10.1002/14651858.CD004425.pub6
 • Raudrant D, Rabe T. Progestogens with antiandrogenic properties. Drugs. 2003;63(5):463-492. doi:10.2165/00003495-200363050-00003
 • Requena, C., and B. Llombart. “Oral Contraceptives in Dermatology.” Actas Dermo-Sifiliográficas (English Edition) (2020).
 • Crimer, Nicole, Roberto Mercau, and David Colica. “Tratamiento del acné en la adolescencia.” Evidencia, actualizacion en la práctica ambulatoria 21.3 (2018).
 • Gómez-Flores, Minerva, and Sonia Chávez-Álvarez. “Asociaciones hormonales del acné y su tratamiento.” Dermatología Revista Mexicana 63.S1 (2020): 25-32.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.