Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saçlarınızın her gün döküldüğünü fark etmeniz normaldir. Saç dökülür ve aynı şekilde dökülen saç kendini yeniler. Arada bir döngü vardır. Ancak dökülme sürekli olduğunda ve saçta herhangi bir yenileme olmadığında, bu sorun özel bir tedavi gerektirebilir.
Saç Dökülmesi Neden Olur?

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Saç dökülmesi bazen ortada gerçek bir neden olmasa bile meydana gelebilir. Ancak bazı durumlarda saç dökülmesi vücudumuzdaki gerçek bir sorunun habercisi olabilir. Normal olanı günde 50 ile 100 saç telini kaybetmemizdir. Ancak saç döküldükçe aynı zamanda her gün yeni bir saç çıkar, bu da bu dökülmeyi dengeler.

Endişe verici olan şey; kaybolan saçların yerine yenisinin gelmemesidir. Bu süreç çok yavaş gerçekleşir ve bu nedenle erken aşamada genellikle fark edilmez. Saç dökülmeleriyle ilgili şüpheniz varsa mevcut görünümünüzü önceki yıllardan fotoğraflarla karşılaştırmak sizin için en iyisi olacaktır.

Her ne şekilde olursa olsun saç dökülmesinin pek çok sebebi vardır. Yazımızın devamında neden saç dökülmesinin gerçekleştiğini açıklayacağız.

Saç neden dökülür? Androgenetik alopesi?

Saç dökülmesi ve kellik

Androjenik veya androgenetik alopeside iki faktör bir arada bulunur:

  • Hem erkeklerde hem de kadınlarda bulunan erkeklik hormonu androgenetik faktörleri arasında oluşan dengesizlikten kaynaklanır. Günümüzde hormonal faktörleri yönetmek için tedavi yöntemleri bulunmaktadır.
  • Genetik faktörler: Bir kişinin ailesinde saç dökülmesi öyküsü varsa, bu özelliğin genlerden gelme olasılığı yüksektir. Günümüzde genetik faktör üzerinde uygulanacak herhangi bir tedavi yöntemi veya kontrol yoktur.

Kronik telogen effluvium

Bu, saç dökülmesinin en yaygın nedenlerinden biridir. Vücudun yoğun strese, uzun süreli bir hastalığa, ciddi bir enfeksiyona, ameliyata vb. maruz kalmasından iki veya üç ay sonra gerçekleşen dökülme sebebidir.

Örneğin; hamilelik kaynaklı hormonal değişiklikler meydana geldiğinde de ortaya çıkar. Nedenini belirlemek analitik bir çalışma ve tedavi gerektirir.

Alopesi areata

Otoimmün reaksiyon nedeniyle alopesi areata tipli saç dökmesi meydana gelir. Bu, saçın kendi savunmamız tarafından saldırıya uğradığı anlamına gelir. Bu savaşma aynı zamanda kaşları, kirpikleri ve vücudumuzdaki tüm tüyleri etkiler.

Bazen tamamen kelliğe yol açar. Günümüzde bu alopesi formu için birden fazla tedavi vardır. Saç dökülmesine eşlik eden otoimmün hastalıkların varlığını ekarte etmek için bir değerlendirme yapmak gereklidir.

Skarlı alopesi

Skarlı alopesinin nedeni sistemik lupus eritematozus, liken planopilaris, diseksiyon selülit, folikülit dekalvans(kıl kökü iltihabı) ve eroziv püstüloz gibi diğer hastalıklardır. Özellikle alopesi formunda agresif bir yara izi, kaşların da kaybolduğu frontal fibrozan alopesidir.

Normalde yapılması gereken erken tanıyı koymak için deri biyopsisi yapmaktır.

İlaçların yan etkilerinin saç dökülmesine neden olması

saç dökülmesi
Saç dökülmesini tetikleyen birkaç ilaç vardır. Bunlardan bazıları lityum, beta blokerler, amfetaminler, varfarin, heparin ve levodopa içerikli ilaçlardır.

Kan basıncını ve depresyonu kontrol etmek için kullanılan bazı ilaçların yanı sıra kanser tedavisi için kemoterapi ilaçlarının kullanımında saç dökülmesi ortaya çıkar. Bu tür ilaçların kullanımı bırakıldığında genel olarak saç dökülmesi durur.

Kafa derisinde mantar enfeksiyonu

Saç dökülmesine neden olabilecek çeşitli kafa derisi problemleri vardır. En agresif olanı, saçın öbekler halinde veya yamalar halinde dökülmesine, kafa derisinin tepesinde kel noktalar oluşmasına ve dökülmesine neden olan mantar enfeksiyonlarıdır.

Kronik stres ve saç dökülmesi

En sık görülen saç dökülme nedenlerinden biri strestir. Bunun nedeni kafa derisine giden normal kan akışının bozulması ve bunun da saçların kolayca dökülmesine yol açmasıdır. Pozitif tarafı ise can sıkıcı durumları terapi veya bazı gevşeme teknikleriyle aşmanın yeterli olması ve saçların yeniden normal şekilde uzamasıdır.

Saç neden dökülür? Yanlış Saç Bakım Yöntemleri

Saç dökülmesinin bir diğer yaygın nedeni, kötü hijyen şartları veya yanlış güzellik uygulamalarıdır. Bazı şampuanlar veya saç sabitleyicileri çok güçlüdür ve kafa derisinin zayıflamasına yol açarlar. Kurutma makinesinin, saç maşasının, düzleştiricinin sık kullanımı ve ayrıca boyaların düzenli olarak uygulanması saç sağlığına zarar verebilir.

Diğer sağlık problemleri

Saç dökülmesi, tiroid sorunları olan kişilerde olduğu kadar şeker hastalığı olanlarda veya menopoza giren kişilerde de yaygındır. Aynı şekilde sedef hastalığı ve seboreik dermatit de saç dökülmesini etkileyen önemli sağlık sorunları arasındadır.

Saç dökülmesi ayrıca anemi hastalığından veya vitamin eksikliğinden mustarip kişilerde de sık görülen bir semptomdur. Demirin emilebilmesi ve böylece kolajen üretiminin artması için C vitamininin geri kazanımı önemlidir. Bu nedenle B vitamini yönünden zengin besinler tüketmek gereklidir.

Bu da ilginizi çekebilir: Vitamin eksikliği

Saç dökülmesine neden olan diğer sebepler

Çoğu zaman, sebebi bilinmeyen nedenlerden ötürü saç dökülür. Örneğin; kısa sürede çok fazla kilo alıp vermeye yol açan katı diyetler çoğu zaman saç dökülmesine neden olur. Hava sıcaklığındaki büyük değişiklikler de bu etkiye sahip olabilir. Güneş ışınlarına kendimizi uzun süre maruz bırakacağımız zamanlarda başımızı örtmemiz tavsiye edilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Pellús, M. P. (2017). Caida del cabello:: causas y prevención. El farmacéutico: profesión y cultura, (552), 22-26.
  • Strumia, R. (2016). Alopecia. In Dermatological Cryosurgery and Cryotherapy. https://doi.org/10.1007/978-1-4471-6765-5_63
  • Gordon, K., Gordon, K., & Tosti, A. (2011). Alopecia: evaluation and treatment. Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology. https://doi.org/10.2147/ccid.s10182

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.