Cilt Lekeleri için Maydanoz

Cildimiz çok hassas bir bölgedir ve çevredeki ve hormonlardaki tüm değişikliklerden etkilenir. Maydanoz size bu konuda harika bir destek olacaktır.
Cilt Lekeleri için Maydanoz
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 05 Kasım, 2018

Yaşlanma, çevre ve stresin etkilerini tedavi etmeyi vaat eden yüzlerce yüz kremi reklamı görüyoruz; ama bu işi mutfağınızda doğal tedavilerle de yapabilirsiniz. Serbest radikallerle savaşacak, cilt lekeleri için harika bir antioksidan ve mükemmel bir güzellik tedavisi için maydanozu değerlendirin.

Güneşe maruz kalmanın veya yaşlanmanın bir sonucu olan cilt lekeleri kimsenin hoşuna gitmez. Geçici etkileri olan kremlere çok fazla para harcamadan yüzünüze bakmaya ne dersiniz? Aşağıdaki kolay ve doğal tedaviyi uygulayarak sizi rahatsız eden lekelerden kurtulmayı deneyin.

Cilt Lekeleri için Maydanoz Tedavisi

cilt lekeleri için maydanoz

Herkesin yüzünde, gitmesini istediği veya kapamaya çalıştığı cilt lekeleri olabilir. Burunda, alında, yanaklarda veya çenede de olsa, yüzünüz vücuttaki en hassas bölgedir.

Çünkü sürekli çevredeki güneş ışığı, kirlilik, soğuk gibi olumsuz faktörlere maruz kalır. Tabii yaşlanmayı da unutmayalım. En sevdiğiniz yüz kremine bağlanmış olabilirsiniz; ama harika gözükmek için daha kolay bir yol var.

Yukarıdaki sebeplerden oluşan lekelerden kurtulmanın yollarını aramak için gerçekçi olmalısınız ve onları daha az görülebilir hale getirmek gibi bir amaç edinmelisiniz.

1. Maydanoz, cilt lekelerini nasıl nasıl etkiler?

cilt lekelerini önlemek

Maydanoz bir çok vitamin içerir ve mahalle bakkalınızda, süpermarketlerde veya pazarlarda kolayca bulunabilir. Buna ek olarak, hem bağışıklık sistemini güçlendirir, hem sizi serbest radikallere karşı korur, hem de harika bir antioksidandır.

Bu da yetmezmiş gibi, maydanoz içeriğindeki yüksek C vitamini ile güzelliğiniz için harika bir ilaçtır ve her spa ve güzellik kliniğinde kullanılmalıdır.

Bu mekanlar maydanozu cildinizi beslemek, yaraların azalmasını sağlamak ve kolajen üretimini uyarmak için kullanmalıdır. Bu küçük; ama harika bitki, mutfağınızda ve güzellik çantanızda kesinlikle bulunmalı!

2. Cilt lekeleri İçin maydanoz nasıl kullanılabilir?

cilde maske yapmak
Aşağıda maydanozu taze veya başka türlü yollarla cildiniz için nasıl kullanabileceğiniz bulacaksınız.

1. 5 adet maydanoz dalı alın ve bunları ezerek yüz maskesi yapın. Bu basit karışımı hazırladıktan sonra cildinizdeki lekelere uygulayın. 10 dakika kadar bırakın ve ılık suyla durulayın. Her gece uyumadan önce tekrarlayın.

2. Biraz daha gelişmiş bir yöntem, maydanozu eşit oranda olacak şekilde başka bitkilerle karıştırarak lekelerinize uygulamak ve onları nemlendirmek olacaktır.

  • Bunun için 5 dal maydanoz, 5 damla limon suyu, zeytinyağı ve 3 dilim salatalık alın.
  • Bunları kıvama gelene kadar mikserde karıştırın.
  • Bir pamuk veya temiz bir kumaş ile cildinizdeki lekelere uygulayın.
  • 10 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın.
  • Geceleri sonuç alana kadar uygulayın.

Tüm bunlar biraz zaman isteyen tedavi yöntemleri olsa da, maydanozu güzellik bakımınıza eklemenin çok büyük etki yaratacağını göreceksiniz. Maydanoz cilt bakımı için kullanılabilecek en başarılı malzemelerden biridir. Bir deneyin ve sizler için nasıl sonuçlar verdiğini bize de anlatın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.