Karpuz Meyvesi Hakkında Bilmediğiniz 6 Şey

Karpuz Meyvesi Hakkında Bilmediğiniz 6 Şey
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Ekhiñe Graell

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Karpuz meyvesi, ferahlatıcı özelliği ve lezzetli tadı sayesinde pek çok kişinin en sevdiği meyvelerdendir. Karpuzun %90’ı sudan oluşur ve bedenimiz için faydalı pek çok özelliği vardır. Bu yazımızda size karpuzun büyük ihtimalle bilmediğiniz 6 özelliğinden bahsedeceğiz.

Karpuz meyvesi ve faydaları

1- Karpuz meyvesi antioksidanlar açısından zengindir

Karpuz antioksidanlar, özellikle de likopen açısından zengindir. Likopen oranı çiğ domatesteki orandan yüksektir. Likopen serbest radikalleri etkisiz hale getiren ve bağışıklık sistemini güçlendiren çok etkili bir antioksidandır.

Ayrıca hücre hasarıyla savaşmaya yardımcı olduğu için kanseri önlemede çok etkilidir. Bu meyveyi en az haftada üç defa yer veya suyunu içerseniz sizin için çok faydalı olacaktır. Karpuz çekirdeklerini yemek de sağlığınız için yararlıdır.

2- Karpuz meyvesi sizi tok tutar

Karpuz, çoğunluğu sudan oluştuğu için sizi tok tutarak aşırı yemenizi önler. Eğer yemeklerden önce bir dilim karpuz yerseniz, daha az yemek yer ve çabuk doyarsınız. Bu sayede fazla kilolar ve obeziteye karşı bir önlem alabilirsiniz.

3- Hamileler için faydalıdır

hamilelikte karpuz meyvesi yemek

Bol miktarda C vitamini içerdiği için, hamilelik sırasında karpuz yemek çok faydalıdır. Ayrıca içeriğindeki C vitamini solunum yolu hastalıkları, grip ve soğuk algınlığıyla savaşmaya da yardımcı olur.

Bazı kişiler karpuzun üstüne biraz limon sıkarak yemeyi sever. Bu şekilde yediğinizde vücudunuza giren C vitamini miktarını ciddi oranda artırmış olursunuz. Ayrıca lezzetli, ferahlatıcı ve sağlıklı bir bardak karpuz suyunu da kolayca hazırlayabilirsiniz.

4- Krampları önler

Karpuz meyvesi, spor yapan kişiler için çok faydalı bir meyvedir. Yüksek oranda potasyum ve B6 vitamini içeren bu meyve, fiziksel egzersiz sırasında oluşan kas kramplarını önlemeye yardımcı olur.

Ayrıca bu maddeler vücudunuzun protein emilimini de artırır. Egzersiz yapmadan kısa bir süre önce karpuz yemek faydalı olacaktır. Üstelik, yüksek su içeriği sayesinde, egzersizden sonra ferahlamak için de yiyebilirsiniz.

5- Kalbiniz için yararlıdır

kalp sağlığı için karpuz meyvesi yemek

Amerika’da yapılan bazı çalışmalara göre karpuz meyvesi tansiyonu dengeleyip kalp ve damar hastalıkları riskini azaltmaktadır. Ancak bu etkisinden faydalanabilmek için bol miktarda karpuz tüketmeniz gerekmektedir.

6- Besin Değeri Yüksektir

Karpuz, idrar söktürücü ve yüksek nemlendirici yeteneği ile bilinir. Bununla birlikte, olağanüstü besin değeri hakkında çok az şey bilinmektedir. Son derece leziz olmasının yanı sıra, yüksek miktarda çoklu besin değerleri içerir. Sadece 100 g. karpuz aşağıdaki besin ögelerini içerir:

 • Karbonhidrat: 8 g.
 • Protein: 0.6 g.
 • Yağ: 0.2 g.
 • Kalori: 30 g.
 • Lif: 0.5 g.
 • A Vitamini: 570 IU
 • Potasyum: 112 mg.
 • Magnezyum: 11 mg.
 • Demir: 2 mg.
 • Diğer vitaminler: B1, B2, B3 ve B6
 • Diğer mineraller: Manganez ve fosfor

Elbette 100 gram, normalde  tükettiğimiz miktarlardan çok daha azdır. Bu miktar bu egzotik meyvenin vücudunuza sunabileceği yararların bir portresini göstermek içindir. Yukarıda belirttiğimiz bu besin değeri nedeniyle karpuz meyvesi, özellikle yüksek performans sporları yaparak yoğun efor harcayan sporcular için tavsiye edilir. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Oseni O, Odesanmi O, Oladele F. Antioxidative and antidiabetic activities of watermelon (Citrullus lanatus) juice on oxidative stress in alloxan-induced diabetic male Wistar albino rats. Niger Med J. 2015;
 • Naz A, Butt MS, Sultan MT, Qayyum MMN, Niaz RS. Watermelon lycopene and allied health claims. EXCLI J. 2014;
 • Bojórquez RMC, Gallego JG, Collado PS. Propiedades funcionales y beneficios para la salud del licopeno. Nutricion Hospitalaria. 2013.
 • Fundación Española de la Nutrición. Sandía. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16319784
 • National Institutes of Health. Potassium. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Potassium-HealthProfessional/
 • J Agric Food Chem. 2013 Aug 7;61(31):7522-8. doi: 10.1021/jf400964r. Epub 2013 Jul 29.
  Watermelon juice: potential functional drink for sore muscle relief in athletes.
 • Nutrition. 2007 Mar;23(3):261-6. Watermelon consumption increases plasma arginine concentrations in adults. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17352962

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.