Cinsel Gerginlik Yaşayan Çiftlere Öneriler

Stres, yorgunluk, bitkinlik, zor zamanlar ve bazı cinsel işlev bozuklukları bir ilişkide cinsel gerginliğe neden olabilir. Bunun için yapılacak en iyi şey, konuşmak ve ihtiyacınız varsa yardım istemektir.
Cinsel Gerginlik Yaşayan Çiftlere Öneriler

Tarafından yazılmıştır Virginia Martínez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Seks birçok nedenden dolayı birçok yönden etkilenebilir. Örneğin, stres, sorunlar, yorgunluk ve hatta bazı cinsel işlev bozuklukları ilişkinizde cinsel gerginlik yaratabilir. Bu makalede, bunu birlikte nasıl yenileceğine dair bazı öneriler sunacağız.

Cinsel gerginlik

cinsel gerginlik yaşayan çift
Cinsel gerginliğin nedenleri dünyadai çift sayısı kadar olabilir. Bunun hakkında konuşmak, üstesinden gelmek için güçlü bir araçtır.

Cinsel gerginlik, seks eksikliğinden veya seks artık tatmin edici olmadığından kaynaklanabilir. Her iki durumda da, cinsel gerginlik aşağıdaki gibi bazı sonuçlara neden olabilir:

  • Düşük benlik saygısı
  • Stres ve sinirlilik
  • İlişkide duygusal mesafe
  • Tartışmalar
  • Duygu durum değişiklikleri
  • Hatta seks veya sadakatsizlik takıntısı

Öte yandan, bu memnuniyetsizliğin birçok farklı nedeni vardır. Zor ve stresli bir zaman geçirdiğiniz için (kişisel problemler veya menopoz gibi aşamalar) ve seks size daha az hitap ediyor olabilir veya eşinizle seks konusunda iletişim eksikliği olduğu için olabilir.

Ayrıca, tatmin edici bir cinsel yaşamı vb. engelleyen kavga veya cinsel işlev bozuklukları nedeniyle de olabilir. Durum ne olursa olsun, soru şudur: Cinsel olarak gergin hissediyorsanız ne yapabilirsiniz?

Cinsel gerginlik yaşayan çiftler için tavsiyeler

Kendinizi tanıyın

mastürbasyon yapan kadın
Mastürbasyon kendi vücudunuzu daha iyi tanımanıza ve neyin zevk verdiğini anlamanıza yardımcı olabilir.

İlk olarak, seks söz konusu olduğunda kendinizi tanımalısınız. Birçok gerginlik, çiftin isteklerini veya kendilerini neyin tatmin ettiğini tam olarak bilmemelerinden kaynaklanır.

Bu nedenle kültürel önyargılar, tabular veya aldığınız cinsel eğitim olumsuz bir rol oynayabilir ve memnuniyetsizlik ve cinsel gerginliğe neden olabilir.

Bu nedenle, vücudunuzu daha iyi tanımak için sizi neyin tatmin ettiğini ve cinsel isteklerinizin ne olduğunu bulmalısınız. Bu amaçla, mastürbasyon kendinizi keşfetmek için bir yöntem olabilir.

Konuşun

Eşinizin sizi neyin tatmin ettiğini veya ne istediğinizi tahmin etmesini beklemek mantıklı değil. Bu nedenle, samimi ilişkilerde en çok neyi sevdiğiniz hakkında açıkça konuşmalısınız.

Öte yandan, “yatak odasında” sorunlar varsa, onlar hakkında da konuşmak daha iyidir. Yaptığınız bir şey biriniz için tatmin edici olabilir, ama diğeri için aslında olmayabilir.

Tüm bunlardan dolayı eşinizle samimi olmalısınız. Arzularınız ve ihtiyaçlarınıza dair iletişimi ve onları ifade etmeyi teşvik etmelisiniz.

Daha önce konudan bahsetmişken birlikte yeni bir şey denemek iyi bir fikir olabilir. Belki rol yapma veya yeni seks pozisyonları, cinsel gerginliği aşmanıza yardımcı olan yeni duyumlar yaşamanızı sağlayacaktır.

Sadece orgazma odaklanmayın

sevişen çift
Seks sadece orgazm olmaktan ibaret değildir. Her dokunuştan ve histen zevk almak seksin temel bir parçasıdır.

Çoğu zaman orgazm olmak takıntıya dönüşebilir. Bununla birlikte, kendi başına seks orgazmın kendisinden daha fazla zevk sağlayabilir. Etkili bir şekilde, sevecenlik ve şefkat aynı derecede hoş olabilir.

Yaşam tarzınızın çoğu zaman seks yaparken kendinizi rahat hissetmenizi engellediğini anlamalısınız. Bu nedenle, biriken stres veya yorgunluk orgazma ulaşmanın daha zor, hatta imkansız olmasına neden olabilir.

Bununla birlikte, eğer aklınızda sadece orgazm varsa ve seksin sadece bir orgazm ile biterse tatmin edici olduğunu düşünüyorsanız bu bir kısır döngüye dönüşebilir.

Etkili bir şekilde, stres ve hayal kırıklığı sizi bir orgazmdan uzak tutabilir bu da karşılığında daha da stresli bir duruma sürükler sizi. Bu şekilde, sadece cinsel gerginliğinizi artırmış olacaksınız.

Bu nedenle, en iyi şey, temas aşamalarına odaklanmak ve tadını çıkarmaktır: ön sevişmeden sonrasındaki sarılma ve sevgi göstermeye kadar. Orgazm sonunda gelecek.

Herhangi bir cinsel işlev bozukluğu yaşarsanız yardım isteyin

Birçok durumda, bazı işlev bozuklukları ile ilgili seks problemleri vardır.

  • Bir yandan, erkeklerde en yaygın problemler erektil disfonksiyon ve erken boşalmadır.
    Öte yandan, kadınlarda en yaygın olanları vajinismus, anorgasmi ve hipoaktif cinsel istek bozukluğudur (HSDD).

Bu işlev bozukluklarının fiziksel bir nedeni olabilse de, hepsi stres, kaygı ve ruh hali ile ilgilidir. Bu nedenle, başka problemler varsa, önce bir uzman görmeli ve daha sonra seks terapisini bir çift olarak denemelisiniz.

Tedavinin faydaları çok olumlu olabilir ve sorunlarınızı çözmenize yardımcı olabilir. Aynı zamanda bireysel problemler üzerinde çalışırken cinsel yaşamınızı iyileştirmenize ve cinsel eğitiminizi tamamlamanıza yardımcı olacaktır. Fikir, samimi anlarınızın içinde olduğu kadar dışında da da refahın tadını çıkarmaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.