Küçük Ölüm Nedir ve Neden Gerçekleşir

Orgazm sırasında beyindeki aktivite zirveye ulaşır ve sonrasında aşağıya iner. Bu aşırı değişiklik "petite mort"un, ya da orgazm sonrası yaşanan "küçük ölüm"ün kökenidir.
Küçük Ölüm Nedir ve Neden Gerçekleşir

Tarafından yazılmıştır Virginia Martínez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Petite mort, ya da “küçük ölüm” bazı kadınların yoğun bir orgazm sonrasında deneyimledikleri bir solma durumuna verilen addır.

Birçok kadın için bu sadece bir efsanedir. Ancak küçük ölüm durumunun gerçek olduğuna işaret eden bazı bilimsel kanıtlar bulunmaktadır. Bu yazımızda size bu kanıtlardan bahsedeceğiz.

“Petite Mort” Nedir?

Petite mort orgazm sonrasında kadın bilincinde ortaya çıkan bir değişikliktirGeleneksel olarak solma ya da bilinç kaybı olarak tanımlanır.

Ancak bu üzerinde pek fazla çalışılmış olan bir konu değildir. Buna ek olarak, birçok insan da bunun cinsel ve ruhsal bir efsane olduğunu düşünür. Hatta, birçok kültürde orgazm bir tür ruhani trans olarak görülür.

Ancak, modern bilim bu “küçük ölüm”ün fizyolojik sebeplerini araştırmaya çalışmıştır. Bu şekilde, çeşitli çalışmalar orgazm sırasında ve sonrasında gerçekleşen elektroenselogram değişikliklerini göstermiştir. Ayrıca orgazmlar beyin aktivitelerinde de değişikliklere neden olur.

Bu yazımızı da okumanızı öneririz: Kadınların Yaşadığı 6 Cinsel Sorun

Orgazm Sırasında Beyninizde Ne Olur

Küçük Ölüm yaşayan bir kadın.

Orgazm anı beyninizdeki sayısız alanı aktif hale getirir. Hatta, klitoriste 8000’den fazla sinir ucu bulunmaktadırBu uyarılma durumu beyinde bir his bombardımanı oluşmasına neden olur.

Illinois, Evanston’daki Northwestern Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesinden bilim insanlarının yaptığı bir çalışmada bilim insanları orgazmların beyni nasıl etkilediğini bulmak istemiştir. Yazarlara göre, eğer cinsel uyarılma ritmik ve yeterince yoğun ise “nöral sürüklenme” yaratabilir.

Bundan dolayı, haz dolayısıyla ortaya çıkan aktivasyon devresi ödülüne cevaben beyin amigdala, serebellum, nükleus akumbens (dopamin salgılayarak) ve hipofiz bezi (endorfin ve oksitosin salgılayarak) gibi kısımlarını aktifleştirir.

Bu açıdan, uyarılma bir “cinsel trans” yaratır ve bu süreçte lateral orbifrontal korteks inhibe edilir. Sonrasında, orgazm sırasında beyin sadece bir şeye odaklanır: duyumsuyor olduğu hisse.

Bundan dolayı, güçlü bir orgazmın değişikliğe uğramış bir bilinç durumu olduğu söylenebilir.

Hayır, Beyin Petite Mort Ya Da Orgazm Sırasında “Kendisini Kapatmaz”

Birkaç yıl boyunca araştırmacılar kadınların beyinlerinin bazı kısımlarındaki aktivitenin hatırı sayılır derecede düşüşe uğradığını düşündüler. Ancak bir çalışma bunun tam tersinin gerçekleştiğini göstermiştir.

Birkaç gönüllüden bir MRI sırasında orgazm olmaları rica edildikten sonra bilim insanları bir sonuca varabildiler. Bir orgazm sırasında, beyin aktivitesi bir zirveye ulaşana dek yavaş yavaş artar ve sonrasında aşağı iner.

Bu yazımızı da okumanızı öneririz: Akıl Sağlığı ve Anorgazmi Arasındaki İlişki

Peki Ya Petite Mort?

Yatakta yatan bir adam ve bir kadın.

Orgazm sırasında beyindeki maksimum uyarılma ve sonrasındaki geri dönüş dolayısıyla ortaya çıkan değişikliklere bakarak “petite mort” denen şeyi buluruz.

Bütün hislerinin aşırı uyarılması sonrasında bazı kadınların bir solma hissi yaşaması şaşırtıcı değildir. Bu durumda beyin aktivitelerini yeniden düzenleyebilmek için birkaç dakikaya ihtiyaç duyarlar.

Her durumda, kadın orgazmlarının birçok faydası vardır. Orgazmlar kadınlara şu açılardan yardımcı olurlar:

  • Kadın daha iyi dinlenir.
  • Ruh hali iyileşir.
  • Benlik saygısı artar.
  • Acı toleransı artar. Hatta, kadın orgazmlarının acıyı rahatlatıcı bir etkisi vardır. Bunun nedeni zirve noktasında dorsal raphe aktif hale gelir. Sonrasında acıyı bloklayan bir hormon olan serotonin salgılar.
  • Kadının stresi azalır.
  • Kalp fonksiyonları gelişir.

Ne olursa olsun, endişe etmenize gerek yok. Orgazmlar ölmek ile ilgili herhangi bir şey içermez. Hatta aksine, beyninize ve vücudunuza birçok yararı olan bir zevktir.

Bundan dolayı, başka biriyle de, yalnız bir şekilde mastürbasyon yapıyor da olsanız, doktorlar bu “cinsel trans”ı şiddetle tavsiye etmektedir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Georgiadis JR, et al. “Regional cerebral blood flow changes associated with clitorally induced orgasm in healthy women”, Eur J Neurosci. 2006 Dec;24(11):3305-16.
  • Nan J. Wise, et al., “Brain Activity Unique to Orgasm in Women: An fMRI Analysis”, Journal of Sexual Medicine, November 2017, Volume 14, Issue 11, Pages 1380–1391
  • James G. Pfaus, Gonzalo R. Quintana, Conall Mac Cionnaith, Mayte Parada. “The whole versus the sum of some of the parts: toward resolving the apparent controversy of clitoral versus vaginal orgasms”. Socioaffective Neuroscience & Psychology, 2016; 6 (0) DOI: 10.3402/snp.v6.32578

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.