Çocuklarda Ağız Hijyenini Güçlendirmek

Çocukların dişlerini fırçalamak, onların gelecekteki ağız hijyenini etkiler. Bu sebepten dolayı çocuklara hijyeni küçük bir yaştan itibaren öğretmek önemlidir!
Çocuklarda Ağız Hijyenini Güçlendirmek

Tarafından yazılmıştır Antonella Grandinetti

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Çocuklarda iyi ağız hijyenini güçlendirmek inanılmaz derece önemlidir, çünkü gelecekteki diş sağlıkları buna bağlıdır. Çocukların da dişlerinde çürükler olabilir. 

Bu problem ile savaşmanın en iyi yolu bunu önlemek ve çocukluktan itibaren iyi ağız hijyeni alışkanlıkları öğretmektir. Çocuklarda ağız hijyenini güçlendirmek için ne yapmanız gerektiğini öğrenmek istiyor musunuz? Okumaya devam edin!

Çocuklarda Ağız Hijyeni Nedir?

Dişlerini fırçalayan bir anne ve kız çocuğu.

Çocuklarınızın dişlerine bakmak, onların sarıya dönüşmesini önlemekten çok daha fazlası demektir. Bu bizi estetik anlamda rahatsız eden bir problem olsa da, çocuklarda ağız hijyeni parlak beyaz dişlere sahip olmaktan çok daha fazlasıdır.

Ağzımızı temiz tutmaktan bahsettiğimizde dişlerden, yanaklardan ve dilden bahsederiz. Sağlıklı bir ağızda şunlar vardır:

 • Üstlerinde herhangi bir yiyecek artığı ya da plak ve/veya tartar bulunmayan sağlıklı ve beyaz dişler
 • Dişleri fırçalarken acımayan ya da kanamayan pembe diş etleri
 • Ferah bir nefes

Peki çocuklar evde dişlerine bakmak için ne yapmalıdır? Bir diş fırçası ve diş macunundan fazlasını almanıza gerek var mı?

Çocukların Ağız Hijyenini Tamamlayıcı Ürünler

Diş hekimleri biz yetişkinlerin günde en az iki kere dişlerimizi fırçalamamızı, diş ipi ve ağız bakım suları kullanmamızı öneriyor. Peki ya çocuklar? Hadi onların da ağızlarını temiz ve sağlıklı tutmaları için yapmaları gerekenlere bir göz atalım:

 • Diş fırçası: Bu, çocuğun yaşına uygun olmalıdır. Küçüğünüz için hangi tipteki fırça kıllarının en iyisi olacağını güvendiğiniz diş hekiminize sorabilirsiniz. Ayrıca çocukların bir elektrikli diş fırçaları olsa dahi dişlerini manüel olarak nasıl fırçalayacaklarını öğrenmeleri önemlidir.
 • Diş macunu: Diş macununu da çocuğun yaşına uygun olarak seçin. Ayrıca, en iyi markanın ne olduğu ve florür içermesine gerek olup olmadığı hakkında da diş hekiminiz ile konuşun.
 • Diş ipi: Çocukların 4 yaşından itibaren yardım alarak diş ipi kullanmalarını öneriyoruz. 8 ya da 9 yaş civarında bunu tek başlarına yapmaya hazır olacaklardır.

Çocuklarda Ağız Hijyenini Güçlendirmek İçin İpuçları

Çocuklarda iyi ağız hijyeni, önleme eforları anlamına gelir! Elbette, küçüklerimizin sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olmalarının ilk adımı dişlerine problem yaşamadan önce bakmaktır. Bunun için bu ipuçlarını takip etmek önemlidir:

1. Küçük Bir Yaşta Dişlerini Fırçalamaya Başlayın

Halıda yatmış, gülen bir bebek.

Genellikle çocuklarda ağız hijyeninin sadece dişleri fırçalamaya atıfta bulunduğunu düşünürüz ancak bu doğru değildir. Bu sebepten dolayı çocuklarınızın ağızlarına onların bebekliğinden itibaren dikkat etmek önemlidir.

Bebeğinizin diş etlerini bir parça gazlı bez ile temizleyin. Sonrasında, küçüğünüzün dişleri çıkmaya başladığında dişlerini nazik bir şekilde fırçalayın. Bu şekilde, biberon çürüğü geliştirmelerini engelleyebilirsiniz.

2. Dişlerinizi Günde En Az İki Kere Fırçalayın

İdeal olarak çocukların dişlerini günde üç kere fırçalamaları gerekir: uyandıklarında, öğle yemeğinden sonra ve akşam yemeğinden sonra. Dişleri doğru şekilde fırçalamak şu anlama gelir:

 • Diş fırçasına küçük bir miktarda diş macunu koyun. Bu miktar bir bezelyeden daha büyük olmamalıdır.
 • Öncelikle dişlerin iç tarafını, teker teker fırçalayın. Hatırlayın, dişlerin diş etleri ile birleştiği yeri de fırçalamak için diş fırçasını açılı bir şekilde tutun.
 • Dişlerin dış yüzeylerini birer birer fırçalayın. Açılı bir şekilde fırçalamaya devam edin.
 • Dişlerin üstünü tek tek fırçalayın. Buna ek olarak, arka dişlere özellikle dikkat edin.
 • Son olarak, dili de fırçalamayı unutmayın.

Eğer çocuklarınız dört yaşından büyükse diş etlerine zarar vermemeye dikkat ederek diş ipi kullanmaya da başlayabilirsiniz. Sabırlı olun çünkü bu muhtemelen ilk etapta zor olacaktır.

Not:  Aşınmış görünmeye başladığında fırçayı düzenli olarak değiştirmek önemlidir.

3. Fazla Şekerden Kaçının

Çok fazla lolipop ve şeker.

Elbette, çocuklar şeker yiyebilir, ancak ölçülü olarak yemelidirler. Örneğin, şekerler dişlerine yapışabilir. Sonrasında, eğer küçükleriniz dişlerini fırçalamazsa, bu şeker dişlerine zarar verebilir ve çürüklere neden olabilir.

Gitmeden önce bu yazımıza da bir göz atın: Doğal Tartar Tedavisi Yöntemleri

4. Dengeli Beslenin

Sağlıklı bir beslenme düzeni sadece sağlığınız için iyi olmakla kalmaz, ağız sağlığınız için de özellikle yararlıdır. Güçlü ve sağlıklı dişleri olması için çocuklarınızın beslenme düzenine kalsiyum, fosfor ve flor bakımından zengin gıdalar ekleyin!

5. Tercih Ettiğiniz İçecek Olarak Suyu Seçin

Su içen bir oğlan çocuğu.

Şekerli içecekler dişlere zarar verebilir. Çocuğunuzun bir bardak meyve suyu içtikten sonra dişlerini temizlemediğini hayal edin. Bu şekerler ağızlarında kalır ve farklı problemlere neden olabilir.

6. Diş Hekimine Gidin

Çocuklar, en az yılda bir kere diş hekimine gitmelidir. Diş hekiminizle çocuğunuzun dişlerine en iyi şekilde nasıl bakabileceğiniz ile ilgili konuşmak için bu andan yararlanın.

Son olarak, çocuklarda ağız hijyeni, sadece şimdi için değil gelecek için de çok önemlidir. Eğer diş fırçalamak ile ilgili sorularınız varsa doktorunuzla konuşun. Kimse size onlardan iyi tavsiye veremez.

İlginizi çekebilir ...
Diş Bakımı için 9 Doğal ve Etkili İpucu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Diş Bakımı için 9 Doğal ve Etkili İpucu

Diş bakımı doğal yollarla yapılırken birçok farklı etkenin dişlerin görünüşünü ve sağlığını etkilediğini aklınızda bulundurmanız gerekmektedir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.