Çocuklarda Beyin Sağlığını Teşvik Etmenin 12 Yolu

Çocuğunuzun beyin kapasitesini nasıl geliştireceğinizi biliyor musunuz? Beyin 24 saat çalışır ve gelişmesi için uyarılması gerekir. Bu makalede nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenin!
Çocuklarda Beyin Sağlığını Teşvik Etmenin 12 Yolu

Tarafından yazılmıştır Antonella Grandinetti

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Beyin sağlığı hakkında konuşurken aslında ne demek istiyoruz? Çocuğunuzun yaşına uygun duygusal ve gelişimsel aşamalara ulaşmasına yardımcı olur. Bunun için çocuklarda beyin sağlığını desteklemek önemlidir.

Ulusal Üniversitenin çocuk doktoru Vladimir Muñoz: “Beynin yaşamın ilk aşamalarında aldığı deneyimler ve uyaran, yalnızca öğrenmeyi ve davranışı değil aynı zamanda tüm hayatınız için genel sağlığınızı da etkileyen biyolojik yolların oluşumunu belirler.”

Yukarıdaki bilgilere dayanarak, çocuğunuzun sosyal becerileri öğrenmesi ve okul gereksinimlerine uygun şekilde yanıt vermesi için iyi bir beyin sağlığının şart olduğunu çıkarabiliriz. Bu nedenle, bu makalede çocuklarda beyin sağlığını teşvik etmek için bazı fikirler sunacağız.

Çocuklarda beyin sağlığını nasıl teşvik edebilirsiniz?

çocuklarda beyin sağlığı ve zumba
Fiziksel aktivite uygun beyin gelişimi için esastır.

Beyni uyarmak için, beyin aerobiği veya beyin egzersizi olarak da bilinen “nörobik” yapmanızı öneririz. Temel olarak, beyninizin her iki tarafını hem fiziksel hem de zihinsel aktivitelerle çalıştırmanızı sağlayan bir dizi egzersizdir.

Aşağıda göreceğiniz gibi, beyindeki nöral bağlantıların oluşturulmasını destekleyen fiziksel ve zihinsel egzersizler öneririz.

1. Paralel çizim

Çocuğunuzdan her elinde birer tane olmak üzere iki kalem almasını isteyin. Önüne büyük bir sayfa veya büyük bir kağıdınız yoksa iki sayfa koyun. Şimdi işe başlama zamanı: Çocuğunuzun iki eliyle aynı anda çizmesi gerekir.

Farklı hareketler denemelidir: Yukarı ve aşağı, dairesel vb. Bu basit (ve eğlenceli) egzersiz, ince motor becerileri ve yazmayı destekler.

2. Çapraz emekleme

Bir süre bebekmiş gibi davranın, ve çapraz emekleyin! Bu oyunun amacı, koordinasyonu geliştirmek ve görme ve kinestetik öğrenme yoluyla beyni harekete geçirmektir.

Bu oyunu oynamak için, çocuğunuz bir bebek gibi sürünerek ileriye doğru hareket etmek için çapraz kolunu ve bacağını hareket ettirmelidir. Çocuğunuz ritmi kavradığında, diğer duyular da dahil olmak üzere varyasyonları deneyebilirsiniz. Örneğin, bir şarkıyı ileri gitmesi için çalmak ve durması gerektiğinde duraklatmak.

3. Hafıza egzersizleri

hafiza egzersizleri
Tekrar aktiviteleri ve oyunlarla çocuğunuzun hafızasını canlandırın.

Hafıza oyunlarını bir aile olarak oynamak çok eğlencelidir ve ayrıca çocukların sık sık pratik yapmadığı düşünce alanları üzerinde çalışmalarına yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: En İyi 5 Hafıza Alıştırması

4. Yapbozlar

Yapboz yapmak, çocukların küçük parçalardan tam bir resim oluşturması, mantık ve konsantrasyon becerilerini geliştirmesi anlamına gelir. Çocuğunuz geliştikçe parça sayısını artırmaya devam edin, oyuncak üreticisi tarafından önerilen yaşların sadece öneri olduğunu unutmayın.

5. Sudoku

Daha büyük çocuklar başlarda yardım ile sudoku bulmacaları çözebilirler. Bu egzersizler konsantrasyonu, mantıksal düşünmeyi ve dikkati artırmak için mükemmeldir.

6. Resim

çocuklarda beyin geliştiren aktiviteler
Resim, yaratıcılığı ve duyguları ifade etmeyi teşvik eder.

Çocuğunuza bir kitap okuyun ve daha sonra ondan okuduklarınız hakkında resim yapmasını veya resim çizmesini isteyin. Bu şekilde yaratıcılığı, hafızası, okuduğunu anlama ve duygularını ifade etme konularında çalışmasına yardımcı olacaksınız.

7. Müzikal etkinlikler

Bir enstrüman çalmayı öğrenmek, çocuklarda beyin sağlığını uyarmak için harika bir etkinliktir. Örneğin, piyano çalmak, hangi notaları okuduğunu bilmek, deşifre etmek ve melodinin iyi çıkması için iyi koordine edilmesi gereken el hareketlerine çevirmek gerektirir.

8. Oyun hamuru ile oynamak

Oyun hamuru, el-göz koordinasyonunu çalışırken ince motor becerilerini teşvik etmek için mükemmel bir seçenektir. Çocuğunuzla birlikte birçok hayvan yapabilir ve hatta oyunu okuduğunu anlama ve hikayeyi harekete geçirme üzerine çalışmak için okuduğunuz bir hikayeyle ilişkilendirebilirsiniz.

Beyin sağlığını teşvik etmek için diğer ipuçları

çocuklarda beyin sağlığı
Spor ve sosyal beceriler çocuklarda beyin sağlığının temel unsurlarıdır.

Zihinsel egzersiz, çocuklarda beyin sağlığını teşvik etmenin tek yolu değildir. Aslında, şunları yapmanız son derece önemlidir:

  1. Çocuklarınızla, yeni doğduklarında bile konuşun: Çocuğunuzu küçük yaşlardan itibaren dile maruz bırakmak, anadillerini ve kültürel bileşenlerini içselleştirirken anlama becerileri geliştirmelerine yardımcı olur.
  2. Onları uzun süreli strese maruz bırakmaktan kaçının: Çocukları uzun süreli strese maruz bırakmanın bilişsel gelişimlerini etkileyebileceği gösterilmiştir.
  3. Çocuklarınıza okuyun: Tıpkı onlarla konuşmak gibi onlara yüksek sesle okumak, sosyal becerileri ve dil gelişimini teşvik etmek için temel bir etkinliktir.
  4. Çocuklarınıza bakın: Görsel temas, duygusal ilişkiler geliştirmelerine ve sosyal davranışları öğrenmelerine yardımcı olur.
  5. Çocuklarınıza sarılın: Fiziksel temas, sosyal ve duygusal gelişim için gereklidir.
  6. Çocuklarınızda spor sevgisini teşvik edin: Açık hava etkinlikleri çocuklarınızın duyguları, motor becerileri ve sosyal becerileri üzerinde çalışmalarına yardımcı olur.

Çocuklarda beyin sağlığını teşvik etmek istiyorsanız, bir uzmanla konuşun. Elbette küçük çocuğunuzun zihinsel yetenekleri üzerinde çalışmak için başka seçenekler önerebilirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.