Çocuklarda Normal Glikoz Seviyeleri

Çocuklarda doğru glikoz seviyelerini korumak çocukların fiziksel ve zihinsel gelişiminin doğru şekilde sürmesi için elzemdir. Peki bu konuda başka ne bilmeniz gerekiyor? Bu yazımızda size her şeyi açıklayacağız.
Çocuklarda Normal Glikoz Seviyeleri

Son Güncelleme: 27 Ağustos, 2020

Çocuklarda glikoz seviyeleri özel dikkat gerektiren bir konudur. Pek çok insanın da bildiği üzere, herkes glikozu bir enerji kaynağı olarak kullanır. Bundan dolayı vücutlarımızın glikoz olana kadar parçaladığı farklı şeker türleri yeriz, bu glikoz da hücreler tarafından kullanılmak üzere kanda seyahat eder.

Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda her şeyin olması gerektiği gibi çalıştığından emin olmak için normal olarak kabul edilen glikoz seviyeleri vardır. Peki bu konuda ne bilmelisiniz? Bu yazımızda size her şeyi açıklayacağız.

Kan Şekeri Nedir?

Kan şekeri kandaki glikoz seviyesinin ölçüsüdür. Bahsettiğimiz gibi, insanlar şekeri örneğin fruktoz ya da sukroz gibi farklı ve daha karmaşık formlarda tüketir.

Sindirim yoluyla bu karmaşık şekerleri glikoz gibi daha basit maddelere dönüştürürsünüz. Bundan sonra glikoz kanda dolaşır, ve bunu hücreler tarafından bir enerji kaynağı olarak kullanılmak üzere emilene kadar sürekli olarak yapar.

Glikoz vücudunuz için enerji görevi görür. Hücreleriniz glikozu kanınızdan emdiklerinde, bu maddeyi Krebs döngüsü olarak bilinen bir metabolik süreç sayesinde TCA’ya değiştirirler, bu da gerçekleştirdikleri fizyolojik işlemlerin geri kalanında kullandıkları bir moleküldür.

Bundan dolayı glikoz tüm insan vücudunun çalışması için elzemdir. Kanınızda çok fazla glikoz olduğunda karaciğerinizde glikojen olarak depolanabilir. Bu rezervler de, vücudunuzun ekstra glikoza ihtiyacı olduğunda, örneğin egzersiz yapmanız sırasında aktif hale getirilir.

Pek çok farklı şeker türü.
Fruktoz ya da sukroz içeren gıdalar vücudunuzda glikoza dönüşür. Hücreleriniz bir noktaya kadar enerji elde etmek için bu maddeyi kullanır.

Glikoz Seviyeleri Neden Önemlidir?

Bu, vücudunuzun fonksiyonları için çok önemli bir madde olduğundan dolayı normal glikoz seviyelerini korumak hayati bir önem taşır. Bu, vücudunuzun tüm işlevlerini yerine getirmek için ihtiyacı olan glikoza sahip olduğunu garantileyecektir.

Buna ek olarak, çocuklarda bu durum daha da önemlidir. Çocuklar büyürken yetişkinlere kıyasla daha fazla enerji kullanırlar. Çocukların hem fiziksel hem de zihinsel olarak doğru şekilde gelişimi için glikoz seviyelerinin uygun düzeyde olması önemlidir.

Glikoz seviyeleri her bireyde gün boyunca ve farklı koşullarda değişiklik gösterir. Örneğin egzersiz, stres ya da yediğiniz yiyecek türleri glikoz seviyenizi etkileyebilir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Tip 1 Diyabetli Bir Çocuk Nasıl Yetiştirilir

Çocuklarda Normal Glikoz Seviyeleri Nedir?

Genel olarak, glikozu bir kan örneğinden ölçeriz. Bu ölçüm gün boyunca farklı zamanlarda yapılabilir, bu zamanlar için de farklı referans değerleri bulunmaktadır.

Normal şartlar altında glikoz aç karnına, yani yemek yemeden geçirilen en az 8 saat sonrasında ölçülür. Bu temel kan şekeri olarak bilinir ve bize bir kişinin kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olmak için en fazla bilgiyi veren ölçümdür.

Çocuklar için normal değerler genellikle yetişkinler için var olan normal değerlerden farklıdır. Bundan dolayı, kan şekerinin ölçülebileceği farklı zamanlarda, çocuklar için normal ölçümler şunlardır:

  • Temel kan şekeri (aç karnına): 70-110 g/dL
  • Postptandiyal kan şekeri (yemek yedikten hemen sonra): less than 130 g/dL
  • Yemek yedikten 2 saat sonra kan şekeri: 100 g/dL’den az
Glikoz testi yapılan bir oğlan çocuğu.
Çocukların glikoz seviyelerini ölçmek için bir kan örneği almanız gerekir.

Çocuklarda Düşük Glikoz Seviyeleri

Hipoglisemi olarak da bilinen düşük glikoz seviyeleri düşük şeker alımı ya da hatta çocuktaki bir yetersiz beslenmeden kaynaklanabilir. Eğer çocuğun glikoz seviyeleri sürekli bir şekilde düşükse bu durum çocuğun doğru şekilde gelişmesini engelleyebilir. Ayrıca, vücutları daha fazla glikoza ihtiyaç duyduğunda bu durum baş dönmeleri ve bayılmalara da neden olabilir.

Yüksek Glikoz Seviyeleri

Belirli zamanlarda, örneğin çok fazla şeker içeren bir yiyecek yedikten sonra, glikoz seviyeleri yüksek olabilir. Yüksek glikoz seviyeleri hiperglisemi olarak bilinir. Eğer bu tekrarlayan bir problemse çocuğun yaşam tarzının doğru olmadığına işaret ediyor olabilir.

Yani çocuk hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olabilir, ya da çocuğun beslenme düzeni çok fazla şeker içeren yiyeceklere dayalı olabilir. Benzer şekilde, çocuklarda yüksek glikoz tip 1 diyabet ya da şekerli diyabetten muzdarip olduklarını da gösterebilir. Bunu onaylamak için tam bir inceleme almak adına bir uzmana görünmeniz gerekir.

Hatırlamanız Gereken Şeyler Nelerdir?

Doğru glikoz seviyelerini korumak, çocuğunuzun olması gerektiği şekilde gelişmesi için çok önemlidir. Doktorunuz, her çocuğun yaşı ve durumuna bağlı olarak gerekli olduğunu düşündüğü glikoz testlerini yapacaktır.

Buna rağmen, eğer çocuğunuzun kan şekerinin olması gerektiği gibi olmadığından şüphelenmenize yol açan herhangi bir işaret fark ederseniz bir uzmana görünmelisiniz, bu uzman nasıl hareket etmeniz gerektiğine karar verecektir.

This might interest you...
Aşırı Tuz veya Şeker Tüketimi: Hangisi Daha Kötü?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Aşırı Tuz veya Şeker Tüketimi: Hangisi Daha Kötü?

Uzun yıllar boyunca, doktorlar aşırı tuz ve şeker tüketimini çeşitli hastalıklarla ilişkilendirmiştir. Uzmanlar, tüketimlerini sınırlandırmayı öner...  •  Gallardo T V, Avila A A, Unuane M N, Codner E. Glicemia de ayuno versus prueba de tolerancia oral a la glucosa en la detección de intolerancia a la glucosa en niños y adolescentes obesos. Rev Med Chil. 2006;134(9):1146–52.
  • Síndrome metabólico en niños y adolescentes [Internet]. [cited 2020 Apr 28]. Available from: http://www.scielo.org.bo/scielo.php?pid=S1024-06752009000200006&script=sci_arttext
  • Abregu A, Aguilar RP. Cardiovascular risk factors in children with type 1 diabetes and their relationship with the glycemic control Involved Molecules in endothelial dysfunction in diabetic and obese patients View project [Internet]. 2014 [cited 2020 Apr 28]. Available from: https://www.researchgate.net/publication/7471258