Çocukluğun Erken Dönemlerinde Kemik Gelişimi

Çocukluğun erken dönemlerinde kemik gelişimini desteklemek için süt ürünlerinin yanı sıra çocuğunuzun kalsiyum ve diğer besin maddeleri açısından zengin diğer gıdaları da tüketmelerini sağlayarak çocuğunuzun iskeletinin güçlenmesini sağlayabilirsiniz.
Çocukluğun Erken Dönemlerinde Kemik Gelişimi

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Çocukluğun erken dönemlerinde kemiklerin gelişmesine yardımcı olan en önemli şey beslenmedir. Bu sebepten ötürü, çocuğunuzun yemeklerine koyduğunuz malzemeleri özenle seçmelisiniz. Sağlıklı ve güçlü bir şekilde büyümek insani bir haktır ve bu noktada ebeveynlerin sorumluluğu çocukları için karbonhidrat ve mineraller açısından zengin sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni planlamaktır.

İnsanlarda doğumda 270, yetişkinlikte de bazı kemikler kaynaştıkları için – dişler hariç – 206 kemik bulunur.

Çocukluk ve ergenlik döneminde kemikler gelişir ve güçlenir. Bundan dolayı, optimum gelişmeyi sağlayabilmek adına besin değerleri açısından dengeli bir beslenme düzenine sahip olmak esastır.

Çocukluğun Erken Dönemlerinde Kemik Gelişimini Desteleyen Besinler

Doğumdan 18 yaşına dek genç kemiklerin düzgün bir şekilde gelişebilmesi için yeteri kadar kalsiyum tüketilmelidir, bu yüzden; çocukluğun erken dönemlerinden itibaren kalsiyum içeren gıdalar tüketmek oldukça önemlidir. Bu mikro besin güçlü kemik ve dişlerin oluşmasına yardımcı olur ve kanın düzgün bir biçimde pıhtılaşmasını sağlar. Bununla birlikte, sinir sistemi fonksiyonlarını güçlendirir ve gıdalardan enerji edilmesini sağlayan enzimleri aktif hale getirir.

Bir çocuk günde iki ya da dört bardak sütte bulunan kalsiyum miktarına eşit ölçüde kalsiyum tüketmelidir. Küçük çocuklar için bu miktar daha az olabilir fakat çocuklar büyüdükçe tükettikleri kalsiyum miktarı da artmalıdır. Tabii kalsiyum sadece sütten alınmak zorunda değildir.

Kalsiyum açısından zengin olan başka gıdalar da vardır ve bunları da çocuğunuzun beslenme düzenine dahil etmelisiniz. Gıdaların içerdikleri mineral oranı gıdaların miktarına ve içerdikleri bileşenlere göre farklılık gösterir. Sürekli belli bir oranı yakalamak zorunda değilsiniz. Aylık tüketilen ortalama kalsiyum miktarı yeterli oldukça, çocuğunuzun kemik gelişimi düzgün bir şekilde ilerleyecektir.

Bu yazımızda, çocuklarımızın yeteri kadar kalsiyum tükettiklerinden emin olmak için neler yapabileceğimizi inceleyeceğiz.

röntgene bakan çocuk

1. Süt ve Türevleri

Süt ve türevleri yeterince kalsiyum alabilmek adına harika seçeneklerdir. Ayrıca genç bir iskeletin uygun biçimde gelişmesi için gerekli fosfor ve magnezyum gibi diğer besin maddelerini de içerirler.

Emen çocukların ayrıca süt ya da türevlerini tüketmesine gerek yoktur. Bunun yanında, yoğurt ve kefir de oldukça fazla protein içerir fakat bunlar altı aylık olana dek çocukların tüketmemesi gereken gıdalardandır. Çocuğunuz için en uygun besinler, doğal, katkı maddesi ya da tatlandırıcı içermeyen besinlerdir.

Marketlerde satılan çoğu “yoğurt” ya da “kefir” yapay olduğu için satın almadan önce içindekiler kısımlarını okuyun. Doğal olması için içindekiler listesinde yalnızca süt, canlı ve aktif bakteriler (ya da farklı türde sütler ve laktobasil) bulunmalıdır.

2. Çocukluğun Erken Dönemlerinde Sebze Tüketimi

Ispanak gibi bazı sebzeler bol miktarda kalsiyum içerirler. Bu sebzeler süt ürünlerinden hoşlanmayan ya da laktoz intoleransı olanlar için iyi seçeneklerdir.

Bir kase ıspanakla günlük tüketmeniz gereken kalsiyum miktarının %25’ini elde edersiniz. Ispanak ayrıca, lif, demir ve A vitamini de içerir.

Kemik gelişimine yardımcı olan bir diğer sebze ise brokolidir. Bolca kalsiyum, magnezyum, fosfor ve K vitamini içermesi itibarıyla kemik hastalıklarını önler ve dolayısıyla sağlıklı ve güçlü kemiklere sahip olunmasını sağlar. Turpgillerden olan bu sebze, kolajen oluşumunu da destekleyerek vücut dokularınızın sağlıklı kalmasını sağlar.

Tüm bu besin maddeleri çocukluğun erken zamanlarında gelişim sürecinde olmaları itibarıyla, çocuklar için çok önemlidir.

3. Yumurtalar

çcoukluğun erken dönemlerinde yumurta yeme

Yumurta en yararlı süper gıdalardandır ve çocukların beslenme düzeninden eksik edilmemelidir.

Bir yumurta yaklaşık 60 gramdır ve en az 6 gram protein sağlar. Yumurta aynı zamanda mineraller (kalsiyum ve fosfor) açısından da oldukça zengindir. En fazla mikro besin yumurtanın sarısında bulunur.

Çocuğunuza yumurta yedirmeniz onun kaslarının gelişimi ve kemiklerinin mineral kazanması için oldukça önemlidir. Unutmayın ki çocukluk bir gelişim sürecidir ve bu yüzden çocukların dengeli beslenmeleri gerekir.

4. Çocukluğun Erken Dönemlerinde Balık Tüketmek

Balığın pek çok farklı türü vardır ama hepsi çocukların kemik gelişiminde önemli roller oynayan besin maddeleri içerirler.

  • Sardalye vitamin ve kalsiyum açısından zengin bir balıktır. Menünüzü çeşitlendirmek istiyorsanız, makarna ve salatalara ekleyebilirsiniz.
  • Somon çok iyi bir Omega 3 kaynağıdır ve D vitamini almak için önerilir.
  • Ton balığı konservesi de %39 oranında D vitamini içerir.

5. Yemişler

Yemişler süt ürünlerine harika bir alternatif oluştururlar. B vitamini, demir, fosfor, potasyum ve selenium içerirler. Bu sebepten ötürü, yüksek kalsiyum içerikleri sayesinde kemik gelişimi için oldukça faydalıdırlar.

Ayrıca, oleik ve linoleik asit içerikleri kan dolaşımını artırır.

Sonuç

Çocuğunuzun beslenmesine özen göstermelisiniz. Çocukluğun erken dönemlerinde tüketilen gıdalar kemik sisteminin temellerini oluşturur ve çocuğunuzun gelecekte sağlığının nasıl olacağını belirler.

Çocuğunuzun sağlığından siz sorumlusunuz, bu yüzden onların güçlü ve sağlıklı bir biçimde büyümeleri için elinizden geleni yapmalısınız. Sağlık problemi yaşamadan büyümenin temelinde dengeli beslenme yatar.

çocukluğun erken

Çocuklarınıza küçük yaşta kemik gelişimlerini destekleyecek sebze, yemiş ve balık gibi sağlıklı atıştırmalıklar yemelerini öğretmelisiniz. Siz onların büyüğüsünüz, onlara örnek olmalısınız. Bu sebepten dolayı, eğer çocuğunuzun brokoli yemesini istiyorsanız, siz de brokoli yemelisiniz.

Unutmayın, çocuklarınız birlikte yediğiniz şeylerden etkilenirler.

İlginizi çekebilir ...
Vitamin Eksikliğinin Riskleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Vitamin Eksikliğinin Riskleri

Sağlıklı bir vücut için, her türlü vitaminden gereği kadar almamız gerekir. Aksi taktirde, farklı farklı hastalıklar ile boğuşmak zorunda kalırız.  • Asociación Española de Pediatría. ¿Cuánta leche es recomendable para los niños? Artículo publicado el  11-8-2014, revisado por última vez el 11-1-2018.

  • Mayo Clinic. Salud ósea: consejos para mantener los huesos sanos. June 20, 2019.

  • NIH. National Institutes of Health. Office of dietary Supplements. Calcio. Hoja informativa para consumidores. Última revisión: December 17, 2019.

  • OMS. (2016). Alimentación del Lactante y del Niño pequeño. Número 342, 1–6.

  • UNED. Facultad de Ciencias. Nutrición y Dietética. Guía de Alimentación y Salud. Alimentación en las etapas de la vida: Infancia. La alimentación en la infancia.