Çocuklarda Yeni Hepatit Salgını: Nedenleri, Belirtileri, Önlenmesi ve Tedavisi

Akut hepatit, karaciğerin birçok farklı nedeni olan inflamatuar bir sürecidir. Bazı ülkelerde vakalarda ciddi artış rapor edilerek alarm verilmiştir.
Çocuklarda Yeni Hepatit Salgını: Nedenleri, Belirtileri, Önlenmesi ve Tedavisi
Maryel Alvarado Nieto

Yazan ve doğrulayan Doktor Maryel Alvarado Nieto.

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), 8 Nisan tarihli 14. hafta raporunda, Birleşik Krallık’ta çocuklarda akut hepatit vakalarında bir artış tespit edildiğini bildirdi. Bununla birlikte, çocuklarda görülen bu yeni hepatit salgını için kaynak henüz netlik kazanmamıştır.

Bu organın iltihaplanmasına neden olan karaciğeri etkileyen bir patoloji olan hepatitin çeşitli nedenleri vardır. Bunlar arasında hem ilaçlar hem de çevrede bulunan toksinler tarafından viral enfeksiyonlar ve zehirlenmeler vardır.

Çocuklarda hepatitin en sık nedeni nedir?

Karaciğerimizin işleyişini değiştirebilen birkaç virüs var. Bu nedenle topluca hepatit virüsleri veya hepatotropik virüsler olarak bilinirler. A, B, C, D veya delta ve E virüslerine karşılık gelirler.

Ancak, farklı viral ailelerden geliyorlar. Karaciğer dokusunu etkileseler de hepsi bunu aynı şekilde yapmaz.

Öte yandan, karaciğer dokusu için belirli bir tercihi olan bazı patojenler, çok belirgin olmadıklarında,  hepatotropik olmayan olarak kabul edilirler. Akut infantil hepatitte ayırıcı tanı görevi görürler:

 • Sitomegalovirüs (CMV)
 • Epstein-Barr virüsü (EBV)
 • Herpes simpleks virüsü (HSV) 1 ve 2
 • Varicella-zoster virüsü (VZV)
 • İnsan herpes virüsü (HHV) 6 ve 8

Hepatopatilerin diğer nedenleri

Ayrıca bazı durumlar karaciğerde değişikliklere neden olur. İşte bazı örnekler:

 • İlaç zehirlenmesi: Parasetamol en yaygın suçlulardan biri
 • Kalp hastalığı ve aritmisi olan hastalarda vasküler nedenler
 • Safra yollarının obstrüktif patolojileri
 • Otoimmün tutulum
bedende karaciğer görseli
Karaciğer çok fazla kan alan ve temel metabolizma işlevlerine sahip bir organdır, bu nedenle neredeyse sürekli olarak virüslere maruz kalır.

Daha fazlasını buradan okuyun: 5 Hepatit Türü ve Temel Özellikleri

Çocuklarda akut hepatit belirtileri nelerdir?

Akut hepatitin en çarpıcı belirtilerinden biri sarılık, yani cilt ve mukoza zarının sararmasıdır. Bununla birlikte, genellikle oldukça bariz olmasına rağmen, ortaya çıkan ilk tezahür değildir.

Burada daha fazla bilgi edinin: Bebeklerde Sarılığın Belirtileri ve Tedavisi

Erken evrelerinde semptomlar önemsiz ve spesifik değildir, bu da tanıyı olası kılmaz. Erken klinik belirtiler şunları içerir:

 • İştahsızlık
 • Ateş
 • Tükenmişlik
 • Kas ve karın ağrısı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İshal

İkterik faz

Birkaç gün sonra, cilt ve mukoza zarlarını etkileyen hepatitin karakteristik sarı rengi ortaya çıkar. Bu renk bir pigmentin varlığından kaynaklanmaktadır: bilirubin.

Bu molekül, karaciğerin etkisinin ortadan kaldırılması daha kolay maddelere dönüştürülmesini gerektirir. Bu değişiklikler nedeniyle bilirubin, dışkıyı renklendirdiği bağırsağa geçebilir.

Benzer şekilde, kan dolaşımı, dönüştürülmüş bilirubinin böbreklere taşınmasına izin verir ve burada idrara süzülür. Akut hepatitte, karaciğer dokusunun iltihaplanması nedeniyle bağırsağa geçiş değişir. Bu nedenle kanda birikerek cilde sarımsı bir renk verir.

Bağırsakta yeterli pigment olmadığı için dışkı düzgün boyanamaz ve soluk bir renk alır. Bu duruma acholia denir. Ayrıca, bilirubin kanda biriktiğinden, koluri adı verilen idrara daha kolay süzülür.

Çocuklarda akut hepatit nasıl teşhis edilir?

Uzmanlar, olası nedeni bulmak için her zaman kapsamlı kontroller yapmalıdır. Bilirubin değerleri daha yüksek olabilse de, akut hepatit için belirleyici testler transaminaz belirlemeleridir.

Bu karaciğer enzimleri 10 kattan fazla artabilir. Hepatitin ciddiyetinin bu artışla ilişkili olmadığını belirtmek önemlidir, bu nedenle yüksek bir rakam yalnızca hastalığı doğrular, ancak ciddiyetini sınıflandırmaz.

Akut hepatitli bir hastayı değerlendirirken başka testler istenebilir:

 • Alkalin fosfataz
 • Protrombin zamanı
 • Toplam, doğrudan ve dolaylı bilirubin
 • Gama-glutamiltranspeptidaz (GGT)

Bir nedensel ajanı doğrulamak için, her biri için spesifik antijenler ve antikorlar belirleyebiliriz. Bu serolojik çalışmalar, patolojinin hem şüphesinin hem de evrim zamanının yönelimini takiben istenebilir.

Bir kan testi.
Bir kan testiyle, hepatit teşhisine uymak için gerekli verilerin çoğunu elde etmek mümkündür.

Çocuklarda hepatiti önlemek mümkün mü?

Bir hastalığın kazanılma şekli her nedene göre farklılık gösterdiğinden, bulaşma mekanizmaları iki grupta toplanmıştır:

 • Beslenme kaynaklı
 • Patentli yolla bulaşma

Bu şekilde bulaşmayı önlemeye çalışmak için önerilerde bulunulabilir. Ayrıca, hepatit A ve B virüslerine karşı aşılama, çocukluk çağı aşılama programının bir parçasıdır.

Fekal-oral iletim

Bu, akut hepatit A ve E virüsleri için tanımlanan klasik bulaşma yoludur. Birincisi çocuklukta en yaygın olanıdır.

Tuvalete gittikten sonra ellerini düzgün yıkamayan ve bağırsak hareketi yapan çocuklar veya yetişkinler kontaminasyona neden olabilir. Diğer insanlar tarafından paylaşılan farklı yüzeyleri ve yiyecekleri kolayca kirletebilirler.

Bu bulaşmayı önlemek için öneriler şunları içerir:

 • Sadece içme suyu kullanın.
 • Tuvaleti kullandıktan sonra ellerinizi yıkayın
 • Yiyecekleri taşırken ve tüketirken hijyen kurallarına uyun
 • Hepatitli bir kişiyle cinsel ilişkiye girmeyin

Diğer iletim biçimleri

Buna karşılık, hepatit B, C ve D virüsleri için bulaşma, sindirim sistemi dışındaki yollarla gerçekleşir. Ayrıca bu tipler genellikle kroniktir.

Bu mekanizma, cinsel teması ve cilt veya mukoza lezyonlarının enfekte bir kişinin vücut sıvılarına maruz kalmasını içerir.

Tedavi

Genel anlamda, sıklıkla viral bir nedeni olduğundan, akut hepatitin yönetimi, hastayı etkileyen semptomların ele alınmasının yanı sıra yatak istirahati ile genel bakım ve hafif bir diyet içerir.

Ancak, vakanın ciddiyeti hastaneye yatış gerektirebilir. Tüm çocukluk çağı akut hepatitleri için spesifik bir tedavi yoktur.

Çocuklarda ortaya çıkan yeni hepatit salgınının nedeni neden belirlenemedi?

Birleşik Krallık çocuklarda yeni bir hepatit salgını bildirdiğinden beri, nedenini belirlemek zor olmuştur. Çünkü ortak bir bağlantı bulunamadı.

Öte yandan, hepatotropik virüsler, nedensel ajanlar olarak zaten dışlanmıştır. Mevcut araştırma, aramanın hedeflenebilmesi için, etkilenen çocuklar arasında ortak noktaların olup olmadığını belirlemeye odaklanmıştır.

Bu analiz, salgının belirgin bir model olmaksızın diğer ülkelere yayılması gerçeğiyle biraz daha karmaşık hale geliyor ve daha fazla çocuğu riske atıyor. Evrim, karaciğer nakli gerektiren vakalar ve hatta bir ölüm vakası ile şiddetli olmuştur.

Yeni hepatit salgınını çevreleyen bu senaryo, soruşturmayı bir öncelik haline getiriyor. Şu an için, klasik hepatit virüslerini ekarte etmenin yanı sıra, bazı durumlarda bir adenovirüsün varlığı belirlenirken, diğerlerinde SARS-CoV-2 için pozitif testler yapıldı. İlginizi çekebilir ...

Çocuklarda Hepatit: Bilmeniz Gerekenler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Çocuklarda Hepatit: Bilmeniz Gerekenler

Çocuklarda hepatit, yetişkinlerde olduğu gibi karaciğer iltihabıdır. Karaciğer karnın sağ tarafında bulunan, toksin temizleyen bir organdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Cruz-Hernández, M.; Jiménez, R.; Tratado de Pediatría; Volumen 1; Editorial Océano; Barcelona, España; 2007
 • Aguilera, A.; Romero, S.; Regueiro, B.; Epidemiología y Manifestaciones Clínicas de las Hepatitis Virales; Enfermedades Infecciosas y Microbiología Clínica; 24 (4): 264 – 276; 2006
 • Costa, L.; Monsalve, F.; Callejas, D.; Porto, L.; Estévez, J.; Castellanos, M.; Mindiola, R.; Diagnóstico Diferencial de Virus Hepatotropos y no-Hepatotropos en Pacientes Atendidos en el Laboratorio Regional de Referencia Virológica. Kasmera 38 (1): 60 – 68; 2010
 • Gálvez, R.; Rosales, J.;García. M.; Afectación Hepática de Origen Infeccioso no Relacionado con Virus Hepatotropos; RAPD Online; 43 (1); 2020
 • Pérez, J.; Aguilar, J.; Estudio Diagnóstico del Paciente con Hepatitis Aguda; GH Continuada; 5 (2); 2006.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.