İnsanların Göz Ardı Ettiği 8 Yaygın Kanser Semptomu

İnsanların Göz Ardı Ettiği 8 Yaygın Kanser Semptomu

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Kanser, ciddi ancak tedavi edilebilir bir hastalıktır, tabi zamanında tespit edildiği sürece. Birçok insanın görmezden geldiği birçok yaygın kanser semptomu olduğunu biliyor muydunuz? Bu nedenle önlem almanız ve vücudunuzu dinlemeniz çok önemlidir. Size bir şey anlatıyor olabilir. Bu, çok ilerlemeden önce onu yakalamanın tek yoludur.

Aslında, pek umursamadığımız günlük sağlık sorunları ile ilgili birçok semptomumuz vardır. Bunları not alın ve aklınızda tutun. Bu vakalarda önlem almanın kilit nokta olduğunu unutmayın. Bu işaretleri nasıl dinleyeceğinizi biliyorsanız, çok daha büyük bir problemi önleyebilirsiniz.

Sürekli öksürmek veya horlamak

Sürekli öksürüyorsanız veya horluyorsanız, salgın olan bir nezlenin işareti olabilir. Ancak dikkat edin, çünkü aynı zamanda çok daha ciddi bir şeylerin olduğunun bir göstergesi de olabilir.

  • Geçmeyen öksürüğünüz veya horlamanız varsa, bir doktora gitmek en iyisidir.
  • Normal olarak hiçbir şey çıkmayacak olsa da, diğer yandan gırtlak ve akciğer kanserinin bir belirtisidir.
  • Sigara içiyor olsanız da olmasanız da, bu semptomu görüyorsanız ve geçmiyorsa bir doktora görünün.

Kronik yorgunluk ve bitkinlik

yorgun adam

Kronik yorgunluk ve bitkinlik, demir eksikliğinin bir belirtisi olabilir veya bundan daha da derin olup, daha ciddi bir hastalığa işaret edebilir. Sürekli olarak aşırı yorgunluğunuz varsa, bu bir kanser belirtisi olabilir, bu nedenle beklemeyin. Derhal bir doktora görünün. Aşırı yorgunluk, kan kanseri (lösemi) belirtilerinden biridir.

Regl dönemi aralarında kanama

Eğer normal menstrüasyon döngünüzün dışında bir kanamanız varsa hemen bir doktora görünün. Bu kanser anlamına gelen başka bir işarettir, bu durumda uterus kanseri olabilir. Eğer kanama dışkıda görülüyorsa, kolon kanseri de olabilir.

Cilt değişiklikleri, benler ve lekeler

ciltte leke

Herkeste ben vardır. Ancak, yenilerinin oluştuğunu görüyorsanız veya olanların şeklinde, boyutunda ya da renginde bir değişim gözlemliyorsanız, bir dermatoloğa görünün. Bir test yapabilir ve cilt kanserini fark edebilirler.

İdrarda değişiklikler

Eğer bu semptom sürekli ise, mesane veya böbrek kanseri belirtisi olabilir. İdrar yapma alışkanlıklarınızdaki herhangi bir değişiklik, bir şeylerin yanlış olduğunu gösteren bir işaret olabilir. Kanama, idrar yolunda bir tümörün belirtileri olabilir ve bu iyi bir işaret değildir.

Şu an öğrendiğiniz bu semptomu görür görmez derhal bir doktora gidin.

Yeni yumrular

meme kontrolü

Bazen vücudunuzda küçük yumrular oluşur, bunlar sivilce veya benzeri şeyler ile karıştırılabilir. Fakat dikkatli olun, çünkü başka bir şey olma ihtimalleri de vardır. Cildinizde çeşitli kanserler oluşabilir:

Bir kitlenin veya sertliğin görünümü, kanserin erken veya geç belirtisi olabilir. Cilt dokusunda iyi huylu bir kist veya kanserli bir değişikliğin işareti de olabilir. Onu kontrol ettirmek için bir doktora görünmek en iyisidir.

Bu yazımızı da okumanızı öneriyoruz: Koltukaltı detoksu ile meme kanserine karşı korunun

Sebepsiz yere kilo kaybı: en yaygın kanser semptomlarından birisidir

Eğer durup dururken 7 kilo veya daha fazlasını açıklanamayan bir şekilde kaybediyorsanız, bu kanserin ilk belirtisi olabilir. Özellikle pankreas, mide, yemek borusu ve akciğer kanserlerinin bir özelliğidir.

Pelvik ağrı

karnı ağrıyan kadın

Pelvik ağrı çok kötüdür ve enflamasyon ile birlikte görülme eğilimindedir. Birçok hastalığın semptomu olsa da, aynı zamanda kanserin de işaretçisi olabilir, bu yüzden dikkat edin.

Yumurtalık kistleri veya dişi üreme organlarıyla ilgili bir kanser nedeniyle bu ağrıdan muzdarip olabilirsiniz. Belirlemek için mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.