Daha Çok Yulaf Ezmesi Yemek İçin 8 Neden

Yulaf insan bedeni için en faydalı tahıllardan birisidir. Laktoz intoleransı olan kişiler süt yerine yulaf ezmesinden yapılan bir içecek içebilirler.

Yulaf dünya çapında en çok tüketilen tahıllardan birisidir. Besin değeri ve enerji verici özellikleri sebebiyle dünya çapında pek çok kültürün ana yiyeceklerinden birisidir.“Tahılların kraliçesi” olarak da bilinen yulaf,  lif, protein ve bedenin işleyişi için gerekli çeşitli besinleri bize sağlar.

Antik zamanlarda, kolay yetiştirildiği ve neredeyse her yerde bulunabildiği için alt tabakanın yiyeceği olarak görülürdü.

Ancak insanlar yulafın sağlık için olan faydalarını fark ettikçe her çeşit kişinin beslenme düzenine eklenip pek çok tarifte kullanılmaya başlandı.

Yulaf hala en çok tüketilen ve ekonomik besinlerden bir tanesidir. Hem farklı kulanım alanları hem de sağlığa olan faydaları nedeniyle gün geçtikçe daha çok kişi beslenme düzenine yulaf eklemektedir.

Ne yazık ki hala pek çok kişi yulafın sağlığımıza olan yararlarının farkında değil, bu yüzden bu yazımızda size daha çok yulaf ezmesi tüketmeniz için 8 nedenden bahsedeceğiz.

1- Kolesterol seviyelerini kontrol eder

kolesterol

Bir bardak yulaf ezmesi kalp sağlığınız için mucizeler yaratır. Bu tahılın içerdiği yüksek lif oranı kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur.

Kanda bu lipid biriktiğinde, damarları tıkayıp kalp krizine neden olabilir.

Daha çok yulaf tüketerek bu tehlikenin riskini azaltabilirsiniz.

Bu yazımıza da bakın: Yüksek Kan Basıncıyla Savaşta En İyi Yöntemler

2- Bağışıklık sistemini güçlendirir

Her gün yulaf ezmesi yemek, bedeninizin korunma mekanizmasını sağlıklı ve aktif tutmak için harika bir doğal yoldur. İçerdiği lif, kompleks B vitaminleri, A vitamini ve mineraller bağışıklık sistemini güçlendirir, enfeksiyon ve diğer hastalıkların ortaya çıkmasını önler.

3- Kan şekeri seviyelerini dengeler

kilo-vermek

İçerdiği çözülebilir lif, kan şekeri seviyelerini dengelemekte çok etkilidir. İçerdiği karbonhidratlar glisemik endeks açısından düşüktür ve bu da şeker hastalığı gibi durumların kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

Ek olarak, glikoz seviyelerini yükseltmek yerine, bedene yakıt oluşturulmasına yarar.

4- Enerji verir

Bu tahıl enerji verici özelliği nedeniyle yüzyıllardır hem fiziksel hem de zihinsel bir destek olarak kullanılmıştır.

İçerdiği besinler bedeni aktif tutar ve zihin işlevleri üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Özel protein içeriği sayesinde, yulaf ezmesi fiziksel performansı yükseltir ve kas oluşumunu arttırır.

Yulafın bu özelliklerinden faydalanmak için, kahvaltıda yoğurt ve meyve gibi sağlıklı yiyeceklerle birlikte tüketmenizi öneriyoruz.

5- Sindirime iyi gelir

Yulafın özelliklerinden en çok sindirim sistemimiz yararlanır. İçerdiği lif, hafif bir laksatif etki gösterip, bağırsak hareketlerini tetikler ve  bedenimizdeki atıkların daha rahat atılmasını sağlar.

Ayrıca enflamasyonu azaltır ve karın ağrısı, gaz ve gastrit gibi yaygın rastlanan sorunlarla başetmemize yardımcı olur.

6- Kilo vermeye yardımcı olur

kilo-vermek2

Kilo verme konusunda mucizevi bir besin olmasa da, yulaf ezmesi kilo vermek isteyen kişilerin tüketebileceği en iyi yiyeceklerden birisidir.

İçerdiği lif tokluk hissi yaratır ve vücuttaki atıkların atılmasını kolaylaştırır.

Kompleks karbonhidratlar sizi daha uzun süre tok hissettireceğinden başka bir şey yeme ihtiyacınız kalmaz ve ekstra kalori almamış olursunuz.

7- Sinir sistemine iyi gelir

E vitamini ve B vitamini kompleksi (B1, B2, B3) içerir ve bu vitaminler sinir sisteminin dengesi için gereklidir. Yulaf ezmesi tüketmek gerginlik, endişe veya depresyon dönemlerinde kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

İçerdiği mineraller sinir-kas sisteminin dengesini korur, kramp, bitkinlik veya diğer benzer rahatsızlıkları önler.

Bu yazımızı da okuyun: Stresliyseniz Bu Gıdalarla İç Dengeye Kavuşun

8- Protein ve önemli amino asitler içerir

sut

İçerdiği proteinler bedenin kendisini onarıp yenilemesine ve yeni doku yaratmasına yardımcı olur.

Yulaf ezmesinin içerdiği besinlerden bazılar:

  • Globulin
  • Albumin
  • Prolamin
  • Glutenin

Ayrıca yulaf ezmesi bedeninizin sağlıklı kalmak için ihtiyaç duyduğu 8 amino asitten 6’sını içerir. Bu sayede karaciğerinizin lesitin üretmesine yardımcı olur.

Bu tahılın en iyi yanı ise, ne kadar tüketebileceğiniz konusunda bir kısıtlaması olmaması! Smoothielerinize, kurabiyelerinize, çorbalarınıza ve başka bir çok tarife ekleyerek yulaf ezmesi tüketebilirsiniz.

Hatta yulaf ezmesinden süt yerine tüketebileceğiniz, bitkisel bir içecek bile hazırlayabilirsiniz. Ve laktoz içermediği için çölyak hastası olan kişilerin %80’den fazlası için harika bir içecektir.