Değişeceğine Söz Vermek: Bu İlişkinizi Geri Kazanmanızı Sağlayacak mı?

Genel olarak, birisi sadece onu terketmeyin diye değişeceğine dair söz verirse, bunlar boş sözlerdir. Kulağa bencilce gelebilir, ancak bu durumda kendinizi korumayı düşünmek zorundasınız.
Değişeceğine Söz Vermek: Bu İlişkinizi Geri Kazanmanızı Sağlayacak mı?

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Daha önce hiç bir ilişkiyi geri kazanmak ya da korumak için değişeceğinize dair söz verdiniz mi? Bunu size yapan biri oldu mu? Bu durum ayrılık vaktinin geldiğini bildiğiniz zaman olur, ancak bunu kabul etmeyi reddedersiniz.

En garip şey, birisi değişeceğine dair söz verdiğinde, bazen gerçekleşebilecek en iyi şey ilişkinin sona ermesidir. Peki neden? Çünkü bu sözler bazen sizi manipüle etmek için bir girişimden ibarettir.

Kaybetmeyi önlemek için değişmeye söz vermek

ağlayan kadın

Diyelim ki, birlikte olduğunuz kişi size sadakatsiz davranıyordu ve bunu öğrendiğiniz temiz bir müdahalede bulundunuz.

  • Eşiniz, durumunun acizliğiyle, yaptığının bir hata olduğunu anlamanız için elinden gelen her şeyi dener; “bir daha asla olmayacak”, kesinlikle değişecek… Ağzınızdan bir onay cümlesi duyabilmek için değişeceğine söz veriyor.
  • Hatta önünüzde diz çöker, gerekirse yalvarır ve bunların hepsi ona acımanız ve ikinci bir şans vermeniz içindir.

Önemli olan değişim değildir, bunun yerine ne kadar söz verse de, bunları anın sıcaklığında yaptığının farkında olmaktır. Başka bir deyişle, bu sadece sizi kaybetmemek için bir girişimdir. Bu ne anlama geliyor? Bu, sözün uzun sürmeyeceği anlamına gelir. Aslında, ona ikinci bir şans verdiğinizde, her şey eskiden olduğu hale gelebilir.

Değişim sözü vermek bir çok durumdan kaynaklanabilir: farklılıklar, yalanlar, uyum sorunları, ayrılık…

Böyle bir şeyle karşı karşıya kalınca, kişi eşini kaybetmekten korkar ya da ilişkide yanlışlıklar olduğunu kabul etmek konusunda isteksizdir. Ne gerekiyorsa yapmayı denerler ve duygularınızı manipüle etmeye çalışarak bir sürü söz verirler.

İlişkilerde bencillik

ağlayan kadın

Çoğu zaman, olayların ne kadar kötü gittiğini görmek istemeyiz. İstediğimiz şeylere odaklanırız, bu nedenle kendi sağlığımızı da onlarınkini de feda etmeye hazırız.

Bu genellikle duygusal bağımlılığın bir parçası olarak ortaya çıkar. Bağımlılığınızın nesnesi olan kişiyi kaybetmemek için değişeceğimize söz veririz.

Biz insanlar, bencil canlılarız. Kendimizi birine bağlarız ve zehirimizi ona aktarırken, onu bu olayların içine sokarız. Yapabileceğinden emin olmadığınız bir şey için söz veremezsiniz.

Çünkü bu sözler ikinizi de aldatıyor. Niyetleriniz iyi olabilir, ancak bunun meyvelerini alacağınızdan emin misiniz? Bunu tekrar yaşamayı hak etmiyorsunuz. Karşınızdakine yalan söylemeye ya da yalan söylenmeyi hak etmiyorsunuz.

Acıyı uzatmak

düşünceli kadın

Değişime razı olmak, daha fazla acıyla sonuçlanacak bir durumu uzatabilir. Bu yüzden kendini kaptırmamak ve bunun yerine objektif ve gerçekçi olmak önemlidir. Zordur, ama neden güvenilir arkadaşlarınızın ya da aile bireylerinin tavsiyelerini dinlemiyorsunuz. Onların tavsiyelerini sadece duymak istemediğiniz şeyler olduğu için göz ardı etmeyin.

Kafanız karışık olduğu için söyleyeceklerini duymak istemezsiniz. Ama zamanla, durumlara daha fazla bakış açısı geliştirirsiniz ve onların zamanında ne kadar doğru olduklarını anlarsınız. Asla gerçek olmayacak sözlere güvenmeyin.

sarılan çift

Gözlerimizi bu tuzaklara açık tutmalıyız ve merhamet ve acımayla kendimizi kaptırmamalıyız. Durum üzerine düşünmek için biraz zaman ayırın. Kimse şu an karar vermeniz gerektiğini söylemiyor. Durumu daha açık ve kesin bir perspektiften görmek için kendinize zaman tanıyın.

Resimler: Paula Bonet; Ana görsel: WikiHow.com

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.