Yeni Bir İlişkiye Başlamadan Önce Kendinize Sormanız Gereken 8 Soru 

Daha önce duymuşsunuzdur; yeni bir ilişkiye başlamak ve mutlu olmak için geçmişi bir kenara bırakıp her şeyden önce kendinizi sevmelisiniz. Yeni bir ilişkiye başlamadan önce kendinize sormanız gereken 8 soruyu keşfedin.
Yeni Bir İlişkiye Başlamadan Önce Kendinize Sormanız Gereken 8 Soru 

Son Güncelleme: 09 Mayıs, 2019

Yeni bir ilişkiye başlamak, özellikle etrafınızda olumsuz örnekleri varsa zorlu bir süreç olabilir. İlişkinizin mutlu, sağlıklı ve uzun süreli olacağınızdan şüpheleniyor ve bu yüzden karar vermekte zorlanıyor olabilirsiniz. Bu yazımızda, yeni bir ilişkiye başlamadan önce kendinize sormanız gereken 8 soruyu paylaşıyoruz:

1.Yeni bir ilişkiye hazır mıyım?

İlişki zaman ve enerji isteyen bir şeydir. Yaşam tarzınızın yeni bir ilişkiye %100 hazır olduğundan emin olun.

Yeni bir işe başladıysanız, hayalinizi gerçekleştirmek için bir karar aldıysanız ya da bir aile krizinin ortasındaysanız yeni birini hayatınıza sokmak için iyi bir zaman olmayabilir.

Sularınızda yeni bir geminin yüzmesine izin vermeden önce fırtınaların dinmesini bekleyin. 

2. Eski sevgilimi gerçekten unuttum mu?

yeni bir ilişkiye başlamadan önce kararsız olan kadın

İlk soruyu doğru bir şekilde cevaplamak için bu soruyu da kendinize sormalısınız. Cevabınız hayırsa, kesinlikle yeni bir ilişkiye hazır değilsiniz.

Hazır olmadan başladığınız yeni bir ilişki hem başarısızlıkla sonuçlanır hem de partnerinizin öz güvenine ve duygularına zarar verir. Hiç kimse ikinci planda olmayı istemez ve hak etmez.

Eski sevgilinizi aşmanın en iyi yolu kendinize odaklanmaktır. İlişkide neyin doğru gitmediğini saptayın. Bu sayede yeni, başarılı bir ilişkiye başlamak için hayatınızda değiştirmeniz gerekenlerin farkına varabilirsiniz.

3. Eski ilişkilerimdeki doğrular ve yanlışlar nelerdi?

Bir ilişkinin yürümemesi için bir çok sebep vardır. Uzak mesafe, güven ya da dürüstlük gibi yanlış giden şeylerin listesini çıkarın. 

Bu şekilde çözüm üretebilirsiniz. Öte yandan ilişkinin pozitif, sağlıklı ve işe yarayan yönlerini de göz önünde bulundurmak önemlidir.

Eski ilişkilerinizdeki doğruları tespit edemiyorsanız, diğer insanların ilişkilerinden ders çıkarabilirsiniz. 

Böylece, yeni bir ilişkide aradığınız özellikleri belirleyebilirsiniz. 

4. Ne tür bir ilişki istiyorum?

Bir başka deyişle, yeni ilişkinizin ne kadar ciddi olmasını istiyorsunuz? Bu, partner adayınız ve kendiniz için sorulması gereken oldukça önemli bir sorudur.

Sadece gönül eğlendirmek için mi yoksa ciddi bir ilişki mi istiyorsunuz? Bu konuda açık olmalısınız.

Durum her ne olursa olsun, ilişkinize başlamadan önce bu konuyu partnerinizle konuşmalısınız. Bu sayede boşuna vakit harcamamış olursunuz ve partnerinizle aynı şeyi istediğinizden emin olursunuz.

5. Aynı değerleri paylaşıyor muyuz?

dinleyen sağlıklı çiftler

Aynı film, kitap ya da yemek zevkini paylaşmak, karşınızdaki kişinin sizin için mükemmel aday olduğunu göstermez. Daha derine inmelisiniz. 

Aynı inançları paylaşıyor musunuz? Politika ya da dinden bahsetmiyoruz. Partnerinizin insanlarla ilişkileri nasıl ve nasıl bir bakış açısına sahip?

Yaptığınız şeyle ne kadar ilgili? Eğer bu insanla hayat kurmayı düşünüyorsanız, çocuklarınıza ne öğretebilir? Sizin öğretmek istediklerinizle aynı mı? Bu tarz şeyleri akılda bulundurmak önemlidir.

6. Bu ilişkiden ne istiyorum?

Belki sizi destekleyecek birini arıyorsunuz, belki sadece yanınızda biri olsun istiyorsunuz ya da gerçek aşk arayışındasınız. İyi bir arkadaş arıyor olabilirsiniz ya da sadece “güzel zaman” geçirmek istiyorsunuzdur.

Aynı şekilde, yeni bir ilişkiye başlamadan önce tüm bunları düşünmelisiniz. 

Ancak bu şekilde ilişkinize doğru sebeplerle başlayıp başlamadığınızı ya da partnerinizin gerçekten istediğiniz şeyi verip veremeyeceğini anlayabilirsiniz.

7. Kendimi seviyor muyum?

depresyondaki genç kız

Klişe gibi gelebilir ama önce siz kendinizi sevmezseniz başka kimse sizi sevemez

Sevilmeye değersiz hissettiğinizde, insanların size vermek istedikleri sevgiyi reddedebilirsiniz. Kendinizi üzmekle beraber karşınızdakini kızdırabilirsiniz.

8. Gerçekten yeniden bir ilişkide olmak istiyor muyum?

Çok fazla ilişkiniz olduğunu ya da artık ayrılık yaşamak istemediğinizi düşünüyor musunuz? Bir süre yalnız mı kalmaya ihtiyacınız var?

Bu durumda, belki de içgüdülerinizi takip etmeli ve o şekilde davranmalısınız.

Gerçekten kendinizi hazır hissedip hissetmediğinizi öğrenmek için bu soruları kendinize sorun. Hazırsanız ne duruyorsunuz? Önemli olan yaptığınız şeyden keyif almak.

Acele etmeyin, eğer kalbinizin iyileşmesi ve kendinizi daha iyi tanımak için biraz zaman tanıyın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.