Eski Sevgili ile Tekrar Bir Araya Gelmek: Getireceği Sorunlara Değer Mi?

Sırf rahatlık alanınızdan ayrılmak zorunda kalmayacağınız için eski sevgilinizle barışmayı hiç düşündünüz mü? İster inanın ister inanmayın ama bu, daha anlamlı ilişkilerden mahrum kalacağınız anlamına gelebilir.
Eski Sevgili ile Tekrar Bir Araya Gelmek: Getireceği Sorunlara Değer Mi?

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

İlişkiler, gerçekleşmesi an meseli olan bir ayrılığa sebep olabilecek farklılıkları gün yüzüne çıkarır. Ancak bazen tekrar denemeyi düşünürsünüz. Peki eski sevgili ile tekrar bir araya gelmek iyi bir fikir mi?

Doğrusu bu, ilişkiyi bitirmenize yol açan koşullara ve sizi tekrar denemeye iten sebeplere bağlıdır. Örneğin, yalnız hissettiğiniz için eski sevgili ile barışmak geçerli bir sebep olamaz.

Sizi eski sevgilinizle barışmaya iten nedir?

gözlerini kapatmış duvarın önünde duran kadın ve erkek

Çiftlerin ayrılma nedenlerinden biri yeterli olgunluğa ulaşmamak ve baş etmeyi bilemedikleri “aptalca” farklılıkları olmasıdır. Bu durumda tekrar bir araya gelmek bir seçenek olabilir. İlk seferde çözemediğiniz sorunları tekrar deneyerek çözme şansını yakalayabilirsiniz.

Diğer zamanlarda durum daha karmaşık bir haldedir. İlişkinizi bitiren yalanlardan ve ihanetten bahsediyoruz. Bu durumda sevgi ve affetmeyi bilmek önemli faktörlerdir. Partnerinize bir şans daha vermek istiyorsanız bunu içinizde kin beslemeden yapmanız gerekir. Yoksa eski sevgilinizle barışmak bir felakete yol açabilir.

birbirine sarılarak ağlayan çift

Bazen bir şans daha vermek istememizin sebebi ortada düşünmemiz gereken çocuklarınızın olmasıdır. Buna değeceğini düşünürsünüz fakat bunu gerçekten de istemelisiniz. Bunu sadece çocuklar için yapmayın, kendiniz için de yapın. 

Birçok çift ileride “Ya olursa” diye merak etmek istemediği için tekrar bir araya gelmeye karar verir. İlişki yürüse de yürümese de en azından bunu daha fazla merak etmeyeceksiniz.

Eğer eski sevgilinizle barışmak istiyorsanız buyrun deneyin! Bu izin için çok iyi de olabilir. Sizi nelerin beklediğini az çok tahmin edeceksiniz ve bu zor zamanları atlattığınız için daha güçlü bir bağ kurabileceksiniz.

Ancak, bunun geriye atılmış bir adım olmadığından ve ilerleme kaydettiğinizden emin olmaya çalışın.

Eski sevgili ile bir araya gelmenin kötü tarafları

1. Hiçbir şey eskisi gibi değildir

daha güçlü bir bağla bağlanmış çift

Diyelim ki ihanet söz konusuydu ve bütün gerçekler tüm çıplaklığıyla gün yüzüne çıktı. Her şeyin eskisi gibi olması gibi bir durum söz konusu olamaz.

İkiniz de ne kadar çabalarsanız çabalayın, niyetiniz iyi de olsa bu derin yara her zaman kalacaktır.

Bu durumda tekrar beraber olmayı denemek yalnızca devamlı bir kavga ve hayal kırıklığı yaratacaktır. Umutlarınız hiçbir zaman gerçekleşmeyecek. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, yani bu yeni durumun içinde olmak isteyip istemediğinizi iyice bir düşünün.

2. Kendinizi geliştirmenize engel olur

Eski sevgilinizle bir araya geldiğinizde büyük bir adım geriye atmış olursunuz. Tekrar tekrar denemişsinizdir fakat beraber bir geleceğiniz olmadığını bilirsiniz. Yine de hala denemeye devam edersiniz.

Böyle yaparak yeni insanlarla tanışma fırsatını kaçıracaksınız. Kapıları kapatıp kendinizi geçmişe ait bir ilişkiye bağlayacaksınız. Rahatlık alanınızdan kopmak sizi korkutuyor olabilir ya da belki de hayatınız boyunca yalnız kalacağınızdan korkuyorsunuzdur.

3. Çektiğiniz acı daha fazla olabilirdi

İlişkiler anlaşamamaktan ve her şeyi kaybetme korkusuyla göz ardı etmeye çalıştığımız sorunlardan dolayı yıpranıp biter.

Çok fazla affetmek durumunda kalmak ve bırakmanız gereken yerde tekrar denemek kızgınlığa ve öfkeye yol açacağı gibi derin bir hüzün de verebilir.

4. Birbirinize olan bağımlılığınız konusunda dikkatli olun

merdivende oturan kadın

Bazen, kendimize olan saygımız azaldığında ve bu da ilişkiye karşı bir çeşit bağımlılık yarattığında eski sevgilimizle bir araya geliriz.

Bu, bir ilişkiniz olmadığında kendinizi tamamlanmamış hissediyorsunuz demektir. Yeni birini bulamazsanız geçmişte kalan birine tutunursunuz. Bağımlılık yalnızca ilişkiyi yıpratmaz, o ilişkinin içinde olan kişileri de yıpratır.

Gitmeden önce bunu da okuyun: Can Yakan Bağımlı İlişkiler

Eski sevgili ile tekrar bir araya gelmek, iyice düşünüp taşınarak vermeniz gereken bir karardır. Bu kolay bir karar olmayacak. Asıl önem taşıyan konu ilişkinin bitmesine yol açan sebeplerdir.

Emin olduğunuz sürece, kin tutmuyorsanız, “size yaptığı kötülüğün aynısını ona yapmak” gibi bir intikam duygunuz yoksa ve bunu yapmanızın sebebi yalnız kalmamak değilse, buyrun deneyin.

Eski sevgilinizle tekrar bir araya gelmek hayatınızda aldığınız en iyi kararlardan biri olabilir. Aslında karşınızdakinin hayatınızın geri kalanını beraber geçirmek istediğiniz kişi olduğunun farkına varabilirsiniz. Asıl mesele bunu doğru sebeplerden dolayı yapıyor olmanızdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Gottman, John M. Siete reglas de oro para vivir en pareja: Un estudio exhaustivo sobre las relaciones y la convivencia. Debolsillo, 2012.
  • Guzmán, Mónica, and Paula Contreras. “Estilos de apego en relaciones de pareja y su asociación con la satisfacción marital.” Psykhe (Santiago) 21.1 (2012): 69-82.
  • Puget, Janine, and Isidoro Berenstein. Psicoanálisis de la pareja matrimonial. Buenos Aires: Paidós, 1988.
  • Rivera, Diana, Constanza Cruz, and Catalina Muñoz. “Satisfacción en las relaciones de pareja en la adultez emergente: el rol del apego, la intimidad y la depresión.” Terapia psicológica 29.1 (2011): 77-83.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.