Yaralı İnsanlar Başkalarının Canını Acıtabilirler

Problem şudur; insanlar o kadar yaralıdır ki, yaralı olmayı normal olarak görürler. Sonuçta, bildikleri tek şey budur.
Yaralı İnsanlar Başkalarının Canını Acıtabilirler

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Sizi belki birden çok kez kırdılar fakat hiç durup bunu neden yaptıklarını düşündünüz mü? Başka birinin bu şekilde davranmasına neyin neden olabileceğini nadiren düşünürüz. Bununla birlikte, yaralı insanlar için bu normal bir davranıştır.

Yaralı insanlar kendilerini yanlış yöntemlerle korumaya çalışırlar. Kendi canları yandığı için başkalarının da canlarını yakarlar ama bunu her zaman farkında olarak yapmazlar.

Yaralı insanlar çok acı çekmişlerdir

yaralı insanlar

Bugün size, yaralı insanların neden bu şekilde davrandıklarını anlamanıza yardımcı olacak bazı örnekler vereceğiz. Bir çocuğun ebeveynlerinden kötü muamele gördüğünü düşünün. Farkında olmadan, çocuk, davranışının “normal” olduğunu düşünüp aynı şekilde davranmaya başlayacaktır.

Ağlasa da acıyı hissetse de, yetişkinliğe eriştiğinde partnerine kötü davranabilir veya kendine karşı gelen kişilere karşı şiddet uygulayabilir. Sonuçta bu, çocukluktan beri gördüğü bir davranış modelidir.

Bu tip bir saldırganlığın yalnızca yetişkinlikte ortaya çıkması durumunda, kişi kendisine aynı şeyin olmaması için gelecekteki ilişkilerinde aynı şekilde davranmaya çalışabilir. Şunu düşünürler: “Yine benim başıma gelmesinden daha iyidir.”

Aynı şey, sevgiden mahrum bırakılanlarda da olur. İlişki içerisindeyken karşısındakine sarılmaktadırlar ve korkunç bir duygusal bağımlılık yaşamaktadırlar. Bu nasıl bir yara oluşturur?

psikolojik sorunlar

Kıskançlık, seni terk etmemesi için sürekli kontrol hissi, suçluluk, kendi mutluluğundan başkasını sorumlu tutmak… Eninde sonunda, diğer kişi zehirli ilişki yüzünden bitap düşmeye başlar.

Yaralı insanların çevresindeyken ne yapmalısınız?

Gerçekten yaralı bir insanı değiştirmeye çalışamazsınız. Bu kişiler bazen böyle devam edemeyeceklerinin ve yanlış yaptıklarının farkındalardır. Ancak bu onların kararıdır ve başkaları bunu onların görmesini sağlayamaz.

Çoğu zaman, bu insanların davranışları kasti değildir. Peki, bu insanların sizi incitmelerini önlemek için neler yapabilirsiniz? Bazı seçenekler şunlardır:

  • Gerekenden uzağa gitmeyin. Bazen sizi manipüle etmeye çalışabilirler. Başkaları geçmişinizi fark eder ve sizin kendinize acımanıza neden olur. Ama siz önemlisiniz ve kendinize iyi bakmalısınız.
  • İsterseniz onlara bu konuda yaklaşabilirsiniz, ancak gerekenden fazla değil. Sınıra ulaştığınızda, uzaklaşmayı öğrenin.
  • Onlar gibi davranmaktan kaçının. O kişiler yaralıdır, eğer onlar gibi davranıyorsanız, onlara öyle davranmaya devam etmelerine ve hatta benlik saygılarına daha da zarar vermelerine yardım edersiniz.
  • Sizi incitmeye çalıştıklarını fark ederseniz, arkanızı dönün.
  • Onlara ne yapmaları gerektiğini söylemeyin. Kimse kimseye gönüllü olmadan yardım edemez. Bitap düşmekten veya boşuna çaba sarf etmekten kaçınmak istiyorsanız onlara profesyonel yardım almaları gerektiğini söylemeyin veya yollarını etkilemeye çalışmayın.
iyileşmek

Onları kabul edin

En iyi seçenek, yaralı kişileri olduğu gibi kabul etmektir. Herkes incinmiştir ve belki de istemeden biz de diğer insanlara zarar vermişizdir. Hayatta kalma içgüdüleriniz her zaman en uygun şekilde ilerlemez. Sadece hayatta kalmanızı ve başınıza gelenleri aşmanızı ister.

Bu nedenle, okulda rahatsız edici davranışları olan çocukları hor görmeyin çünkü belki özsaygıları eksiktir ya da belki de evde çok fazla sorun yaşıyorlardır.

İdeal olan, davranışı zamanında durdurmak ve zamanında düzeltmeye çalışmaktır, çünkü yetişkinliğe eriştikten sonra bu gibi davranışları düzeltmek daha zordur.

kalp kırıklığı

Olgunlaştığınızda, yalnız başınıza gözlerinizi açabilirsiniz, neler olduğunu tanımlayabilirsiniz ve başkalarını incitmeyi durdurmak için yardım isteyebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.